Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Smer zrejme prehodnotí zvýšenie poplatkov v 2. pilieri

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.08.2012

Poplatky, ktoré uhrádzajú sporitelia dôchodkovým správcovským spoločnostiam, sa zrejme nezvýšia tak, ako to navrhovala vláda.
Smer zrejme prehodnotí zvýšenie poplatkov v 2. pilieri
Zdroj obrázku: Internet
 

Poplatky, ktoré uhrádzajú sporitelia dôchodkovým správcovským spoločnostiam, sa zrejme nezvýšia tak, ako to navrhovala vláda.

Vo svojom vystúpení k zmenám v dôchodkoch a odvodoch to naznačil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. „Som pripravený akceptovať zmeny v poplatkoch, aby celkový súčet poplatkov nebol vyšší ako doteraz,“ povedal. Odmietol pritom tvrdenie opozície, že vláda má nejaké dohody s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami.

Navrhovaná novela zákona o sociálnom poistení, ktorá má zaviesť zmeny v prvom a druhom dôchodkovom pilieri, je podľa Richtera prejavom zodpovednosti vlády Roberta Fica. Pripustil pravdivosť tvrdenia opozičných poslancov, že sa navrhované opatrenia môžu týkať až 3 miliónov ľudí. „Len zodpovedná vláda môže mať ambície riešiť problémy, nie vždy populárne, ktoré sa týkajú toľkých ľudí,“ povedal počas rozpravy k novele zákona o sociálnom poistení.
 
Šéf rezortu práce a sociálnych vecí zopakoval, že druhý penzijný pilier bol zle nastavený a nezodpovedá výkonnosti slovenskej ekonomiky. „Nechceme to stavať ako akýsi súboj medzi prvým a druhým pilierom,“ povedal Richter. Zmenami v prvom pilieri podľa neho vláda rieši budúcnosť, keď nastavením veku odchodu do dôchodku vo väzbe na strednú dĺžku života zohľadňuje aj demografický vývoj. Minister Richter položil otázku, kto je zlodej dôchodkov. "Ten, kto ich systémovo rieši, alebo ten, kto ich populisticky zneužíva?" spýtal sa opozície.

Ani úplne zrušenie druhého dôchodkového piliera by podľa poslankyne Moniky Gibalovej (KDH) dôchodkovému systému na Slovensku nepomohlo. „Nie druhý pilier, ale prvý pilier tvorí deficit v starobnom poistení,“ upozornila. Oslabenie druhého piliera označila za krátkozraké riešenie na účet sporiteľov.

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.

Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu vo výške 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku má podľa vládneho návrhu zostať len v garantovanom fonde. V negarantovaných fondoch sa má tento poplatok zvýšiť dvojnásobne na 0,6 % z čistej hodnoty majetku sporiteľa. Zvýšiť sa má tiež poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor.

Krátko po 12:00 vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) obedňajšiu prestávku. Poslanci budú v rokovaní o novele zákona o sociálnom poistení pokračovať o 14:00.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Tony Bennett prináša 18 vianočných skladieb, medzi ktorými samozrejme nechýbajú najzásadnejšie vianočné klasiky.
pred 5 rokmi
Bola to naozaj úspešná misia. Až do chvíle, keď ju museli predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii.
pred 11 rokmi
Limitovaná séria Renault 1,2 TCE 100 Rip Curl ukrýva pod kapotou výkonné benzínové srdce, ale navonok pôsobi až na niekoľko detailov nenánapdne.
pred 5 rokmi
Zbav nás zlého je napínavý krimihoror, v ktorom autor skĺbil klasické vymietanie diabla s akčným policajným pozadím.
pred 5 rokmi
Mladá indie kapela z Veľkej Británie, založená v roku 2006. Mix indie pop rocku s folkom a prvkami world music.
pred 7 rokmi
Dizajnový a výkonový pack pre Aventador
pred 6 rokmi
Tá sa bude nachádzať na spevákovom pripravovanom albume The 20/20 Experience 2 of 2, ktorý by mal vyjsť 30. septembra.
pred 9 rokmi
Mladý spisovateľ dostane lukratívnu ponuku spísať memoáre bývalého britského premiéra.