Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Smer-SD zamietol prísnejšie majetkové priznania

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.10.2013

Opoziční poslanci chceli novelou dosiahnuť, aby verejní funkcionári uvádzali do priznaní všetky svoje príjmy, nielen vybrané a aby sa z majetkových priznaní dal určiť nárast majetku.
Smer-SD zamietol prísnejšie majetkové priznania
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Podávanie majetkových priznaní sa nezmení. Vládny Smer-SD dnes zamietol novelu ústavného zákona o konflikte záujmov, podľa ktorej mali verejní funkcionári podávať podrobnejšie a prísnejšie majetkové priznania.

Poslanci všetkých opozičných strán v novele navrhovali, aby majetkové priznania podával širší okruh verejných funkcionárov, pretože dnes sa netýka funkcionárov v regulačných úradoch alebo v štátnych podnikoch, ktoré patria pod Fond národného majetku. Priznania by tak po novom mali podávať napríklad aj vedúci Kancelárie prezidenta či NR SR, šéf vojenského spravodajstva či prezident policajného zboru. Opoziční poslanci chceli novelou dosiahnuť, aby verejní funkcionári uvádzali do priznaní všetky svoje príjmy, nielen vybrané a aby sa z majetkových priznaní dal určiť nárast majetku. Majetkové priznania mali byť podrobnejšie. Funkcionári by museli popísať majetok, ktorý je drahší ako 10 000 eur, teda napríklad nielen uviesť, že vlastnia auto, ale spresniť aj jeho továrenskú značku.

Zmenou v porovnaní s terajším stavom malo byť aj priznávanie požičaných vecí. Verejní funkcionári by zároveň museli oznamovať súkromné dary presahujúce 4 000 eur, čo doteraz zákon nereguloval. Lehota na zasielanie majetkových priznaní sa mala zmeniť z 31. marca na 30. apríla. Zmeniť sa mali aj formuláre, na ktorých funkcionári podávajú majetkové priznania. Zvýšiť sa mala aj objektívnosť konania a transparentnosť proti verejným funkcionárom. Doteraz totiž podľa opozície dochádzalo k neodôvodneným zastaveniam konania. Podľa návrhu sa mohla proti zastaveniu konania odvolať tretina členov orgánu, ktorý viedol konanie.

Smer-SD spolu s opozíciou pripravovali návrh novej legislatívy od minulej jesene. Právnu normu opozícia do NR SR predložila v podobe, s ktorou podľa Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) pôvodne súhlasil aj predseda parlamentu Pavol Paška. Vládny Smer-SD časom prestal podporovať zmeny v podávaní majetkových priznaní, Paška podľa Beblavého nikdy nevysvetlil zmenu postoja. „Chceme Smeru ukázať, že tento zákon chceme. Ak zákon neprejde, opäť bude hodnota majetkových priznaní blízka nule,“ vyhlásil Beblavý. Poslanec KDH Alojz Přidal považuje opozičný návrh za dobrý, pretože umožní kontrolovať nárast majetku politikov. „Kto ho získal čestným spôsobom, obávať sa nemusí,“ vyhlásil.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Najnapínavejší román Dana Browna Inferno – Peklo, inšpirovaný slávnou epickou básňou Danteho Alighieriho, vyšiel doplnený viac než dvoma stovkami úchvatných farebných fotografií, ilustrácií a máp.
pred 8 rokmi
Nadšenie Jamesa Maya z TopGearu ohľadom výrobkov automobilky, ktorej značka pochádza z Rumunska, je už dnes pomerne známe medzi...
pred 7 rokmi
Cenu pre najhorší opis sexu vo fiktívnom literárnom diele tento rok získal americký spisovateľ David Guterson za scénu v románe Ed King, ktorý je akousi modernou verziou Kráľa Oidipusa.
pred 7 rokmi
Veľké listnaté stromy, ktoré dosahujú výšku od 20 do 40 metrov.
pred 7 rokmi
Bláznivá americká neopunková skupina NOFX sa po roku vracia do Prahy.
pred 6 rokmi
Na koncerte charizmatického Španiela okrem iného odzneli aj cover verzie piesní od Stinga, Franka Sinatru a Elvisa Presleyho.
pred 7 rokmi
Tradícia sa snúbi s modernou
pred 4 rokmi
Pri príležitosti zahájenia prevádzky slávneho viedenského obrieho kolesa bola vypísaná súťaž o najlepší operetu. Zúčastnil sa jej tiež Čech Jára Cimrman, a to rozsiahlym sedemhodinovým dielom Proso.