Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Smer-SD upustil od vracania tovaru do 7 dní

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.03.2014

Exekútori po novom budú môcť na účte zablokovať iba sumu vo výšky pohľadávky a nie celý účet, ako to bolo možné doteraz.
Smer-SD upustil od vracania tovaru do 7 dní
Zdroj obrázku: Internet
 

Poslanci vládneho Smeru-SD sa so zástupcami obchodu a tripartity dohodli na konsenze pri zmenách Občianskeho zákonníka, ktoré majú zabrániť úžerníckym praktikám.

Jednou z navrhovaných zmien mala byť napríklad aj možnosť bezdôvodného vrátenia tovaru v kamenných obchodoch do siedmich dní. Po diskusii s partnermi poslanci Smeru-SD toto ustanovenie z návrhu vypustili. Exekútori po novom budú môcť na účte zablokovať iba sumu vo výške pohľadávky a nie celý účet, ako sa to bolo možné doteraz. "Chceli sme ľuďom uľahčiť život, zablokovanie celého účtu pre pohľadávku vo výške niekoľkých desiatok alebo sto eur vedelo narobiť pekné problémy pri platení bežných záväzkov ako je inkaso a podobne, ktoré ľudia zrazu z účtu nemohli vykonať," vysvetlil poslanec Smeru-SD a predkladateľ novely Anton Martvoň. Vypustenie možnosti bezdôvodného vrátenia tovaru do siedmich dní v kamenných obchodoch, ako aj možnosť zablokovať na účte iba sumu vo výške pohľadávky a nie celý účet budú súčasťou pozmeňujúceho návrhu, ktorý predkladatelia k novele predložia.

"Asociácia lízingových spoločností privítala prezentované zmeny dotknutých ustanovení poslaneckého návrhu a konštruktívny prístup jeho predkladateľov pri prerokovávaní vecných pripomienok týkajúcich sa predmetu činnosti relevantných sektorov ekonomiky SR," informoval agentúru SITA generálny tajomník ALS SR Marián Tibenský po stretnutí so štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou a poslancami Smeru-SD.

"Snažili sme sa nájsť vyváženú rovnováhu medzi zlepšením práv občanov - spotrebiteľov na jednej strane a na druhej strane, aby sme neohrozili sektor obchodu a podnikania, ktorý je jedným z najvýznamnejších zamestnávateľov v SR," povedal Martvoň. Spolu s poslancom Smeru-SD Ottom Brixim o konečnej podobe novely diskutovali so zástupcami príslušných ministerstiev a dotknutými oficiálnymi reprezentantmi príslušných sektorov, asociácií, spotrebiteľských združení, zástupcami obchodníkov a zamestnávateľov v rámci tripartity. "Výsledkom rokovaní je konsenzus," dodal Martvoň.

Poslanci začiatkom februára posunuli do druhého čítania sériu zmien, ktoré majú zabrániť úžerníckym praktikám. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhujú zákonodarcovia Smeru-SD Anton Martvoň a Otto Brixi, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá bude definovaná priamo v Občianskom zákonníku. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou. Rovnako sa má upraviť aj exekučný poriadok, ktorý nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností pri dlhu do 2 000 eur a zabrániť sa má aj exekúcii motorových vozidiel zdravotne ťažko postihnutých a vozidiel nevyhnutných pre výkon povolania.

Novela čaká na definitívne schválenie na marcovej schôdzi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Czech Made Man s podtitulom „s poctivostí leda pojdeš“ je americký sen na český spôsob. Takto nejako ľahko by sa dnes chcel životom preplaviť a prísť k peniazom hádam každý.
pred 8 rokmi
Predpokladá sa, že vlašský orech má pôvod v Strednej Ázii, ale dobre sa prispôsobil aj podmienkam okolo Stredozermného mora.
pred 7 rokmi
Ruský armádny súbor Alexandrovci sa v rámci európskeho turné predstaví na Slovensku 11 koncertmi v desiatich mestách.
pred 7 rokmi
Len 6% Sloveniek ráno cvičí, ale samy priznávajú, že aj k tomu sa musia veľmi prehovárať a chýba im dostatok pevnej vôle.
pred 4 rokmi
V mesiaci jeho nedožitých sedemdesiatych narodenín vychádza kompilácia hitov Petra Nováka (6. septembra 1945 – 19. augusta 1997).
pred 8 rokmi
Videoklip Na pokraji síl je vskutku famózny.
pred 7 rokmi
Implantáty PIP zakázali v roku 2010, keď vyšlo najavo, že spoločnosť na ich výrobu používala priemyselný silikón, ktorý nie je určený na lekárske účely.
pred 12 rokmi
Z telesných cvičení beh je nesporne najefektívnejší prostriedok pre odstránenie nadmernej váhy tela.