Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Smer-SD s ministerstvami vyhlasujú vojnu šmejdom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.09.2013

Posilňuje sa tiež právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzavretej na predajnej akcii, a to do 15 dní od predaja tovaru
Smer-SD s ministerstvami vyhlasujú vojnu šmejdom
Zdroj obrázku: Internet
 

Smer-SD vyhlásil vojnu "šmejdom" prostredníctvom novely zákona na ochranu spotrebiteľa, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania.

Poslanci vládnej strany Anton Martvoň a Otto Brixi návrh pripravovali s rezortmi hospodárstva a spravodlivosti s cieľom vytvoriť mechanizmus, ktorý by odstránil agresívne praktiky niektorých podnikateľských subjektov najmä na dôchodcoch.

„Novelou vyhlasujeme vojnu ´šmejdom´. Verím, že ju vyhráme,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Pavol Pavlis. Predloženie návrhu poslancami je podľa štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej najrýchlejšie riešenie situácie, ale ide len o začiatok. „Budeme pokračovať. To bude vojna proti všetkým nekalým praktikám, ktoré sú proti spotrebiteľom,“ zdôraznila. Novela podľa Jankovskej chráni ľudí, ktorí sa zúčastňujú na predajných akciách. Upozornila na zvýšené právomoci Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI). Organizátor predajnej akcie jej bude povinný oznámiť, kde sa takáto akcia koná. Musí tiež oznámiť mená predajcov, ktorí na akciu prídu. Ak akcia nebude v poriadku, kontrolór SOI ju bude môcť zakázať. SOI zároveň bude mať právo zverejňovať firmy, ktoré majú nekalé praktiky.

Poslanci Smeru-SD návrhom reagujú na problémy z praxe, ktoré sa najmä začiatkom tohto kalendárneho roka rozmohli v súvislosti s predajnými akciami, kde spotrebiteľom prezentujú a ponúkajú tovary alebo služby. Spotrebitelia sú neraz na predajnú akciu pozývaní s prísľubom účasti na hodoch, získania darčekov či výletu. Podľa dvojice zákonodarcov sa každý mesiac pre stovky spotrebiteľov po celom Slovensku predajné akcie končili s nepoužiteľnými výrobkami a uzavretou úverovou zmluvou, na jej základe bol spotrebiteľom poskytnutý úver na splácanie predražených, prípadne aj nekvalitných produktov, ktoré im predali pod zámienkou údajnej výhry na predajnej akcii. Slovenská obchodná inšpekcia podľa Martvoňa aktuálne eviduje a prešetruje desiatky podnetov na niekoľko spoločností, ktoré poškodzujú práva spotrebiteľov.

Novela preto upravuje osobitný režim predajnej akcie a jej notifikácie orgánom Slovenskej obchodnej inšpekcie. Navrhovaná právna úprava vymedzuje náležitosti písomného oznámenia predajnej akcie. Osobitne sa definujú povinnosti predávajúceho pri uskutočnení predajnej akcie, pričom porušenie týchto povinností sa označuje ako osobitne závažné porušenie vedúce priamo k zrušeniu živnostenského oprávnenia protiprávne konajúceho subjektu. Ako upozornil poslanec Brixi, novela rozširuje tiež okruh povinností, za ktoré možno podľa zákona uložiť sankciu, pričom výška sankcie sa zvyšuje na 16 500 eur. Posilňuje sa tiež právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzavretej na predajnej akcii a to do 15 dní od predaja tovaru.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Autorkou predstavenia Just Dance - Dobrý večer, Broadway! je tanečníčka a choreografka Katarína Štumpfová, ktorá v ňom aj účinkuje.
pred 10 rokmi
Taliansky spisovateľ Roberto Saviano, ktorý sa preslávil predovšetkým knihou Gomora o praktikách neapolskej mafie, získal literárnu cenu PEN/Pinter za odvahu pre medzinárodného autora.
pred 7 rokmi
Chyťme sa za ruky! Prianie, prosba, výzva, ale aj názov benefičného podujatia, ktoré sa 4. mája 2014 piatykrát uskutoční v estrádnej sále Domu kultúry v Galante.
pred 9 rokmi
Hugo je obrovským prekvapením vo finále, ktoré sa zvrtne a ukáže sa, že ten film je vlastne o niečom inom, než ste celých 100 minút dúfali.
pred 10 rokmi
Rossin-Bertin Vorax je superšportové kupé pochádzajúce so slnečnej Brazílie, ktorý oslávi svoju celosvetovú premiéru na autosalóne v Sao Paulo koncom januára 2011.
pred 10 rokmi
Výborne rozbehnutú súťaž už v úvode soboty zabrzdila porucha predného diferenciálu...
pred 7 rokmi
Britský hudobník Fatboy Slim o sebe nedal vedieť niekoľko rokov. Pred nedávnom predstavil nový singel a už čoskoro vydá exkluzívnu kompiláciu.
pred 6 rokmi
Prečo vždy v lete niekoľkonásobne stúpa záujem o slnečné kolektory?