Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Smer-SD bude pokračovať v bojkote mimoriadnej schôdze

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.03.2013

Poslanci za vládny Smer-SD sa budú držať svojich vyhlásení a nezúčastnia sa na maškaráde, za ktorú považujú návrh opozičných strán na podanie obžaloby na prezidenta Ivana Gašparoviča.
Smer-SD bude pokračovať v bojkote mimoriadnej schôdze
Zdroj obrázku: Internet
 

Poslanci za vládny Smer-SD sa budú držať svojich vyhlásení a nezúčastnia sa na maškaráde, za ktorú považujú návrh opozičných strán na podanie obžaloby na prezidenta Ivana Gašparoviča.

"Je to bezdôvodné. Tému, ktorú opozícia sledovala, už témou ani nie je," uviedla pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Zákonodarcovia vládnej strany však podľa jej slov budú prítomní v parlamente a minimálne plánujú v pléne podať procedurálny návrh, aby schôdza pokračovala aj po 19:00, ak sa rokovanie neskončí skôr.

Mimoriadna schôdza parlamentu k návrhu obžaloby prezidenta Ivana Gašparoviča pokračuje dnes o 13:00 tak, ako to pri jej prerušení 14. februára navrhol predsedajúci schôdze Ján Figeľ. Návrh na obžalobu hlavy štátu predložilo do parlamentu päť opozičných strán, podľa ktorých Gašparovič pri rozhodnutí nevymenovať národnou radou zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora prekročil svoje ústavné právomoci.

Predseda národnej rady Pavol Paška (Smer-SD) považuje opozičnú iniciatívu za politicky i právne nezmyselnú. "Zhrniem to do veľmi jednoduchého politického posolstva. Toto sa nemalo stať. Je to zásah do krátko budovaného a krehkého demokratického systému," uviedol Paška v parlamente v polovici februára. Predseda národnej rady vystúpil okamžite po otvorení 15. schôdze NR SR, nenechal predtým ani vystúpiť predkladateľa, aby predniesol návrh na obžalobu. Takýto postup umožňuje Paškovi rokovací poriadok, podľa ktorého ako šéf parlamentu môže vystúpiť kedykoľvek, keď o to požiada. Parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša označil Paška za politicky manipulovateľného a nelegitímne zvoleného kandidáta. Keďže Smer-SD podobne ako v minulosti s problémami okolo voľby nechce mať nič spoločné, Paška vyzval poslanecký klub Smeru-SD, aby opustil rokovaciu sálu, čo vládni poslanci okamžite urobili.

Predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská neskôr požiadala o prerušenie zasadnutia s tým, aby schôdza pokračovala v dôstojnejších podmienkach. Plénum jej návrh odobrilo všeobecným súhlasom. Predsedajúci schôdze Ján Figeľ následne rokovanie prerušil s tým, že poslanci sa zídu 12. marca. S takýmto postupom však nesúhlasil predseda parlamentu a asi desať minút po prerušení rokovania zvolal poslanecké grémium. Ak by Smer-SD vtedy v sále mal čo len jedného poslanca, ktorý by povedal, že s prerušením rokovania nesúhlasí, muselo by sa o prerušení hlasovať. Opozícia by na prerušenie schôdze v tom prípade nemala dosť hlasov.

Predkladateľ návrhu obžaloby na hlavu štátu Martin Poliačik (SaS) argumentuje, že prezident pri rozhodnutí nevymenovať Čentéša za generálneho prokurátora prekročil svoje ústavné právomoci. Gašparovič podľa jeho slov konal svojvoľne, ani jeden z prezidentom uvedených dôvodov nespĺňa kritérium na nevymenovanie kandidáta. "Prezident založil svoje rozhodnutia na dôvodoch, ktoré nesúvisia s osobou kandidáta," konštatoval Poliačik s tým, že Čentéš nemohol ovplyvniť priebeh hlasovania v národnej rade a nezodpovedal zaň. Poslanec za SaS nepovažuje za relevantnú námietku hlavy štátu na tzv. politickosť kandidáta, keďže každého nominanta v národnej rade volia politici. Takisto nesúhlasí s relevanciou prezidentovej námietky v podobe Čentéšovej skartácie spisu poslanca Igora Matoviča, kde podľa Poliačika uvádza prezident nepresné a nepravdivé skutočnosti. Hlave štátu poslanec liberálov vyčíta, že nerozhodla v primeranej lehote, čím nezabezpečila riadny chod ústavných orgánov.

Predseda KDH Ján Figeľ predtým v rozprave konštatoval, že prezident svojou nečinnosťou a svojvôľou porušil ústavu, preto je podanie návrhu na jeho obžalobu plne opodstatnené. Gašparovič ignorovaním rozhodnutia parlamentu o zvolení Jozefa Čentéša za kandidáta na generálneho prokurátora podľa Figeľa bezprecedentne zasiahol do vzťahu medzi zákonodarnou a výkonnou mocou v štáte. "Prezident nadradil svoje rozhodnutie nad vôľu parlamentu," konštatoval Figeľ. Hlava štátu podľa neho vedome konala tak, aby sa Čentéš nestal generálnym prokurátorom, čo dokumentujú viaceré Gašparovičove vyjadrenia.

Smer-SD podľa Figeľa chce mať svojho generálneho prokurátora. Fico a Gašparovič podľa neho konajú v zhode. Gašparovič si podľa Figeľa nectí úrad prezidenta demokratickej krajiny.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Toyota Winglet, ktorú prvý raz predstavila japonská automobilka v roku 2008, umožňuje ľahkú a bezpečnú individuálnu dopravu.
pred 7 rokmi
Jedno kupé vo vlaku bude slúžiť ako mobilná klinika, kde si môžu cestujúci otestovať zdravie svojich pľúc.
pred 4 rokmi
Rešpektované české hudobné zoskupenie vydáva novinku
pred 8 rokmi
Japonská automobilka Honda oznámila, že sa v roku 2012 zúčastní svetového šampionátu FIA cestovných vozidiel (WTCC).
pred 8 rokmi
Hygienici varujú pred sérom na rast mihalníc Perfect Lashes – Bioaktivni růstové a stimulační sérum k přirozenému prodloužení a zesílení řas z Českej republiky.
pred 8 rokmi
Zbohom Rasmus, prichádza súčasnosť.
pred 15 rokmi
Máloktorý automobil bol a je považovaný za meradlo kvality vo svojej kategórii s takým rešpektom aký získal Golf.
pred 6 rokmi
Samotná skladba You Make Me je druhým singlom z jeho debutovej štúdiovky True.