Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sme pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.08.2013

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák otvoril v piatok 2. augusta v Báčskom Petrovci 52. ročník Slovenských národných slávností.
Sme pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí
Zdroj obrázku: Internet
 

Sme právom pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí, v piatok 2. augusta to v Báčskom Petrovci v srbskej Vojvodine uviedol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie v Báčskom Petrovci otvoril 52. ročník Slovenských národných slávností. Lajčák sa popri účasti na Slovenských národných slávnostiach stretol aj s premiérom a ministrom vnútra Srbska Ivicom Dačičom. Srbský premiér informoval Miroslava Lajčáka o vnútropolitickom vývoji v krajine s dopadmi rekonštrukcie vlády na proces integrácie Srbska do EÚ a na dialóg Belehradu s Prištinou a ocenil podporu zo strany SR, agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Minister zablahoželal srbskému premiérovi k výsledkom dosiahnutým v eurointegračnom procese a k politickej odvahe realizovať aj nepopulárne kroky. Potvrdil záujem slovenskej strany na rozšírení ekonomického rozmeru vzájomnej spolupráce a zdôraznil, že SR bude aj v ďalšom období poskytovať rozvojovú pomoc a podporu krajanom v Srbsku, v rámci našich kapacít a možností. "Som presvedčený, že práve príklad vojvodinských Slovákov by mohol byť inšpiráciou pre mnohé ďalšie národnostné menšiny v Európe - návodom ako si zachovávať tradície a identitu, a súčasne byť lojálni voči štátu, v ktorom žijú," povedal minister Lajčák. V tejto súvislosti partnerovi navrhol, aby srbský dlh voči SR bol využitý v prospech slovenskej komunity žijúcej na území tejto balkánskej krajiny. Ivica Dačič túto iniciatívu uvítal.

Slovenské národné slávnosti pripravila Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny spoločne s okresom Báčsky Petrovac a Maticou slovenskou v Srbsku. Predsedníčka rady Anna Tomanová Makanová odovzdala pri príležitosti 10. výročia vzniku tejto organizácie ministrovi zahraničných vecí SR ocenenie za aktivity v prospech slovenskej komunity. Súčasťou otváracieho ceremoniálu bolo i odovzdávanie plakety Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny vláde Srbskej republiky a vláde Slovenskej republiky za aktivity pre rozvoj slovenskej komunity.

"Naša politika voči Slovákom žijúcim v zahraničí je založená na dvoch pilieroch - rešpekte voči štátu, ktorého ste občanmi, a na našom záujme o udržanie čo najužších väzieb s vami - Slovákmi žijúcimi v zahraničí," povedal vo svojom príhovore minister Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že slovensko-srbské vzťahy sú dnes, aj vďaka krajanom vo Vojvodine, priateľské. Vytvárajú základ pre prehlbovanie spolupráce, ktorá sa prejavila napríklad v rekonštrukcii gymnázia v Báčskom Petrovci, rekonštrukcii domu Martina Jonáša v Kovačici, ale aj vo výstavbe neďalekého akvaparku či v záujme o vybudovanie Etnomúzea v Báčskom Petrovci.

Lajčák oceňuje dlhodobú tradíciu zachovávania a rozvíjania slovenskej kultúry, ktorou vojvodinskí Slováci zviditeľňujú Slovensko a pomáhajú udržiavať slovenské národné povedomie v Srbsku už dlhých 260 rokov. "Predstavujete jednu z najkompaktnejších, ak nie vôbec najkompaktnejšiu krajanskú komunitu v zahraničí. Dôkazom toho je aj 52 ročníkov Slovenských národných slávností," povedal.

Minister sa v rámci podujatia zúčastnil aj na otvorení výstavy akademického maliara Pavla Čániho pri príležitosti osláv jeho šesťdesiatych narodenín. Pavel Čáni patrí medzi najvýznamnejších slovenských maliarov vo Vojvodine a jeho obrazy, ktoré odrážajú život a zvyky vojvodinských Slovákov, vystavovali aj v zahraničí, dodal v tlačovej správe tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Trojdňový filmový festival prinesie od 16. do 18. mája do kina Mladosť štvoricu celovečerných izraelských snímok. Doplní ich Pásmo krátkych animovaných filmov.
pred 5 rokmi
Vo filme Slávka Horáka hrajú aj Alena Mihulová, Tatiana Vilhelmová či Zuzana Kronerová.
pred 4 rokmi
Do kín prichádza akčné dobrodružstvo pre celú rodinu “Pan: Cesta do Krajiny – Nekrajiny,” v réžii Joa Wrighta. Predstavuje celkom nový príbeh o tom, ako vznikli obľúbené postavy vytvorené J.M.Barriem.
pred 7 rokmi
Čoraz viac zákazníkov v západných krajinách dáva prednosť smartfónom, zatiaľ čo v rozvíjajúcich sa ekonomikách spotrebitelia preferujú ešte stále štandardné mobilné telefóny.
pred 8 rokmi
S pribúdajúcimi rokmi sa pomerne často objavujú prípady, kedy ľudia strácajú nielen chuť na mlieko, ale aj schopnosť tráviť ho.
pred 6 rokmi
Občianske združenie Artem okrem Müllera ocenilo napríklad aj Květu Fialovú, Soňu Valentovú, Juraja Kukuru alebo Štefana Kvietika.
pred 5 rokmi
Na psychiatrickom oddelení v Prešove koncom minulého roka náhle hospitalizovali Igora Belaja, Romana Birkuša, Patrika Sýkoru a Miloša Zaujeca. Dôvod? Nevedeli povedať nie!
pred 4 rokmi
Táto neuveriteľná kniha významného vedca vám zmení život a zdravie – keď budete chcieť.