Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sme pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.08.2013

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák otvoril v piatok 2. augusta v Báčskom Petrovci 52. ročník Slovenských národných slávností.
Sme pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí
Zdroj obrázku: Internet
 

Sme právom pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí, v piatok 2. augusta to v Báčskom Petrovci v srbskej Vojvodine uviedol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie v Báčskom Petrovci otvoril 52. ročník Slovenských národných slávností. Lajčák sa popri účasti na Slovenských národných slávnostiach stretol aj s premiérom a ministrom vnútra Srbska Ivicom Dačičom. Srbský premiér informoval Miroslava Lajčáka o vnútropolitickom vývoji v krajine s dopadmi rekonštrukcie vlády na proces integrácie Srbska do EÚ a na dialóg Belehradu s Prištinou a ocenil podporu zo strany SR, agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Minister zablahoželal srbskému premiérovi k výsledkom dosiahnutým v eurointegračnom procese a k politickej odvahe realizovať aj nepopulárne kroky. Potvrdil záujem slovenskej strany na rozšírení ekonomického rozmeru vzájomnej spolupráce a zdôraznil, že SR bude aj v ďalšom období poskytovať rozvojovú pomoc a podporu krajanom v Srbsku, v rámci našich kapacít a možností. "Som presvedčený, že práve príklad vojvodinských Slovákov by mohol byť inšpiráciou pre mnohé ďalšie národnostné menšiny v Európe - návodom ako si zachovávať tradície a identitu, a súčasne byť lojálni voči štátu, v ktorom žijú," povedal minister Lajčák. V tejto súvislosti partnerovi navrhol, aby srbský dlh voči SR bol využitý v prospech slovenskej komunity žijúcej na území tejto balkánskej krajiny. Ivica Dačič túto iniciatívu uvítal.

Slovenské národné slávnosti pripravila Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny spoločne s okresom Báčsky Petrovac a Maticou slovenskou v Srbsku. Predsedníčka rady Anna Tomanová Makanová odovzdala pri príležitosti 10. výročia vzniku tejto organizácie ministrovi zahraničných vecí SR ocenenie za aktivity v prospech slovenskej komunity. Súčasťou otváracieho ceremoniálu bolo i odovzdávanie plakety Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny vláde Srbskej republiky a vláde Slovenskej republiky za aktivity pre rozvoj slovenskej komunity.

"Naša politika voči Slovákom žijúcim v zahraničí je založená na dvoch pilieroch - rešpekte voči štátu, ktorého ste občanmi, a na našom záujme o udržanie čo najužších väzieb s vami - Slovákmi žijúcimi v zahraničí," povedal vo svojom príhovore minister Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že slovensko-srbské vzťahy sú dnes, aj vďaka krajanom vo Vojvodine, priateľské. Vytvárajú základ pre prehlbovanie spolupráce, ktorá sa prejavila napríklad v rekonštrukcii gymnázia v Báčskom Petrovci, rekonštrukcii domu Martina Jonáša v Kovačici, ale aj vo výstavbe neďalekého akvaparku či v záujme o vybudovanie Etnomúzea v Báčskom Petrovci.

Lajčák oceňuje dlhodobú tradíciu zachovávania a rozvíjania slovenskej kultúry, ktorou vojvodinskí Slováci zviditeľňujú Slovensko a pomáhajú udržiavať slovenské národné povedomie v Srbsku už dlhých 260 rokov. "Predstavujete jednu z najkompaktnejších, ak nie vôbec najkompaktnejšiu krajanskú komunitu v zahraničí. Dôkazom toho je aj 52 ročníkov Slovenských národných slávností," povedal.

Minister sa v rámci podujatia zúčastnil aj na otvorení výstavy akademického maliara Pavla Čániho pri príležitosti osláv jeho šesťdesiatych narodenín. Pavel Čáni patrí medzi najvýznamnejších slovenských maliarov vo Vojvodine a jeho obrazy, ktoré odrážajú život a zvyky vojvodinských Slovákov, vystavovali aj v zahraničí, dodal v tlačovej správe tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Viete, prečo je konzumácia banánov ešte aj zdravá?
pred 5 rokmi
Chiki liki tu-a odohrali v Ateliéri Babylon vyše dvojhodinové vystúpenie s niekoľkými prídavkami a opäť potvrdili, že na skvelý koncert a plný klub netreba ani čerstvý materiál.
pred 4 rokmi
Túžim slobodná tancovať bez pevných pravidiel, slobodná študovať balet, s kým len chcem, bez toho, aby som musela dodržiavať prísne nariadenia prestížnych škôl alebo znášať vrtochy frustrovaných učiteľov, slobodná vyjadriť samu seba.
pred 16 rokmi
So sedanom strednej triedy má Ford veľké ambície.
pred 4 rokmi
Počas viac ako 125-ročnej histórie prešiel obsah i vzhľad lekárničky radom zmien. Vďačí za to nielen vývoju medicíny ale i zmene životného štýlu.
pred 5 rokmi
Mimoriadne úspešný rok 2013 uzatvorí aktuálna držiteľka ocenenia MTV EMA – Best Czech/Slovak Act tesne pred Vianocami, vydaním svojho druhého sólového albumu.
pred 4 rokmi
Le Payaco a Para v októbri precestujú celé Slovensko bok po boku v rámci spoločného klubového turné „Le Payaco | Para Galaxy Alpha Tour 2014
pred 6 rokmi
Štyria z piatich členov kapely budú ďalej pokračovať vo formácii Portless.