Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sme pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.08.2013

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák otvoril v piatok 2. augusta v Báčskom Petrovci 52. ročník Slovenských národných slávností.
Sme pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí
Zdroj obrázku: Internet
 

Sme právom pyšní na príslušníkov slovenskej menšiny v zahraničí, v piatok 2. augusta to v Báčskom Petrovci v srbskej Vojvodine uviedol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie v Báčskom Petrovci otvoril 52. ročník Slovenských národných slávností. Lajčák sa popri účasti na Slovenských národných slávnostiach stretol aj s premiérom a ministrom vnútra Srbska Ivicom Dačičom. Srbský premiér informoval Miroslava Lajčáka o vnútropolitickom vývoji v krajine s dopadmi rekonštrukcie vlády na proces integrácie Srbska do EÚ a na dialóg Belehradu s Prištinou a ocenil podporu zo strany SR, agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Minister zablahoželal srbskému premiérovi k výsledkom dosiahnutým v eurointegračnom procese a k politickej odvahe realizovať aj nepopulárne kroky. Potvrdil záujem slovenskej strany na rozšírení ekonomického rozmeru vzájomnej spolupráce a zdôraznil, že SR bude aj v ďalšom období poskytovať rozvojovú pomoc a podporu krajanom v Srbsku, v rámci našich kapacít a možností. "Som presvedčený, že práve príklad vojvodinských Slovákov by mohol byť inšpiráciou pre mnohé ďalšie národnostné menšiny v Európe - návodom ako si zachovávať tradície a identitu, a súčasne byť lojálni voči štátu, v ktorom žijú," povedal minister Lajčák. V tejto súvislosti partnerovi navrhol, aby srbský dlh voči SR bol využitý v prospech slovenskej komunity žijúcej na území tejto balkánskej krajiny. Ivica Dačič túto iniciatívu uvítal.

Slovenské národné slávnosti pripravila Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny spoločne s okresom Báčsky Petrovac a Maticou slovenskou v Srbsku. Predsedníčka rady Anna Tomanová Makanová odovzdala pri príležitosti 10. výročia vzniku tejto organizácie ministrovi zahraničných vecí SR ocenenie za aktivity v prospech slovenskej komunity. Súčasťou otváracieho ceremoniálu bolo i odovzdávanie plakety Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny vláde Srbskej republiky a vláde Slovenskej republiky za aktivity pre rozvoj slovenskej komunity.

"Naša politika voči Slovákom žijúcim v zahraničí je založená na dvoch pilieroch - rešpekte voči štátu, ktorého ste občanmi, a na našom záujme o udržanie čo najužších väzieb s vami - Slovákmi žijúcimi v zahraničí," povedal vo svojom príhovore minister Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že slovensko-srbské vzťahy sú dnes, aj vďaka krajanom vo Vojvodine, priateľské. Vytvárajú základ pre prehlbovanie spolupráce, ktorá sa prejavila napríklad v rekonštrukcii gymnázia v Báčskom Petrovci, rekonštrukcii domu Martina Jonáša v Kovačici, ale aj vo výstavbe neďalekého akvaparku či v záujme o vybudovanie Etnomúzea v Báčskom Petrovci.

Lajčák oceňuje dlhodobú tradíciu zachovávania a rozvíjania slovenskej kultúry, ktorou vojvodinskí Slováci zviditeľňujú Slovensko a pomáhajú udržiavať slovenské národné povedomie v Srbsku už dlhých 260 rokov. "Predstavujete jednu z najkompaktnejších, ak nie vôbec najkompaktnejšiu krajanskú komunitu v zahraničí. Dôkazom toho je aj 52 ročníkov Slovenských národných slávností," povedal.

Minister sa v rámci podujatia zúčastnil aj na otvorení výstavy akademického maliara Pavla Čániho pri príležitosti osláv jeho šesťdesiatych narodenín. Pavel Čáni patrí medzi najvýznamnejších slovenských maliarov vo Vojvodine a jeho obrazy, ktoré odrážajú život a zvyky vojvodinských Slovákov, vystavovali aj v zahraničí, dodal v tlačovej správe tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Film Neriadené strely je zábavnou, povznášajúcou a zároveň dojemnou talianskou komédiou.
pred 6 rokmi
Aké sú najčastejšie mýty pri dovolenkách do zahraničia?
pred rokmi
Mikrofón je ručná zbraň II
pred 4 rokmi
Britské vydavateľstvo News International a jeho týždenník News of the World odpočúvali telefóny celebrít, politikov či členov britskej kráľovskej rodiny.
pred 5 rokmi
Celkový počet potratov však podľa Národného centra zdravotníckych informácií medziročne klesol.
pred 8 rokmi
Možno ste už počuli tajomné pomenovanie Su Jok. V preklade to znamená ruka, noha a rozvinul juhokórejský vedec Park Jae Woo...
pred 9 rokmi
Citrusové plody sú známe najmä bohatým obsahom vitamínu C.
pred 6 rokmi
Skladba San Francisco (Be Sure To Wear Flowers In Your Hair) bola populárna aj v Československu, kde si ju ľudia spievali ako pesničku slobody najmä počas udalostí z roku 1968.