Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovensko možno bude mať onedlho nového svätca

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.07.2013

Necelých päť rokov po podmienečnom prepustení zomrel Titus Zeman na následky mučenia a väznenia v Bratislave. Slovensko má v novodobých dejinách zatiaľ štyroch blahoslavených.
Slovensko možno bude mať onedlho nového svätca
Zdroj obrázku: TASR
 

Slovensko možno onedlho bude mať nového svätca. Kongregácia pre kauzy svätých totiž odobrila dekrétom právnu platnosť diecézneho skúmania v prípade života a mučeníctva pre vieru slovenského saleziána Titusa Zemana (1915-1969).

Týmto úkonom Kongregácia potvrdila, že materiály zozbierané počas prác na kauze v Bratislavskej arcidiecéze na Slovensku v priebehu necelých troch rokov sú platné a bezchybné. To znamená, že práca, ktorú diecézna komisia pre kauzu dona Titusa Zemana v Bratislavskej arcidiecéze odviedla od 20. januára 2010 do 7. decembra 2012, bola ohodnotená ako platná a bezchybná. Toto bol prvý úkon rímskej fázy tejto kauzy. Po tomto dekréte už bola na Kongregáciu podaná žiadosť o vymenovanie relátora, čiže osoby, ktorá bude pripravovať tzv. Positio, súhrnný dokument pre ďalšie skúmanie. Agentúru SITA o tom informoval Peter Novák zo slovenskej saleziánskej provincie.

Dokumenty pre prvý stupeň blahorečenia saleziána Titusa Zemana boli 7. decembra 2012 zapečatené na verejnom záverečnom zasadnutí Arcibiskupského Tribunálu v Bratislave. Po zapečatení dokumentov voskom a pečaťou arcibiskupského úradu boli prevzaté vicepostulátorom kauzy procesu blahorečenia Jozefom Slivoňom. Ten následne v utajovanom čase dopravil dokumenty Vatikánu, do Kongregácie pre kauzy svätých. Dokumenty obsahovali svedectvá, historické správy či lekárske posudky.

Dokumenty procesu obsahovali niekoľko tisíc strán a boli vyhotovené v slovenčine a taliančine. Pre ich overenie bolo potrebných celkovo 30 000 pečiatok a viac ako 20 000 podpisov notárky. Proces blahorečenia dona Titusa Zemana prebieha v rokoch príprav saleziánskej kongregácie na 200. výročie narodenia ich zakladateľa Jána Bosca (1815 - 2015).

Provinciál rehole Saleziánov dona Bosca na Slovensku don Karol Maník povedal, že je dobré, ak kňazi, mladí ľudia či verejnosť má vzor, ako možno žiť, pomáhať. „Don Titus je pre mnohých príkladom vo vynaliezavosti a vytrvalosti na ceste za svojím povolaním,“ uviedol.

Titus Zeman sa narodil v Bratislave - Vajnoroch 4. januára 1915. Ako 25-ročný sa stal saleziánskym kňazom a pôsobil ako kaplán, školský radca a profesor chémie. Po zrušení kláštorov v roku 1950 zorganizoval a viedol tri ilegálne prechody do Talianska. Prevádzal mladých spolubratov, aby mohli pokračovať v príprave na svoje životné poslanie. Pri treťom pokuse bol zatknutý a následne vypočúvaný, mučený a odsúdený na 25 rokov väzenia. V roku 1969, necelých päť rokov po podmienečnom prepustení, zomrel na následky mučenia a väznenia v Bratislave.

Slovensko má v novodobých dejinách zatiaľ vyhlásených štyroch blahoslavených. Gréckokatolíckych biskupov Pavla Gojdiča a Vasiľa Hopka, gréckokatolíckeho kňaza Metoda Dominika Tršku a rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú.

Foto: TASR
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Žalúzie, sieťky proti hmyzu, rolety, garniže a ...
Poskytovanie bezpečných priestorov a kvalitných...

10.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 1 m2
650.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 70 m2, balkón,...
40.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 917 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Každoročne si Viedenčania a ďalší diváci môžu vychutnať v parkovom areáli zámku Schönbrunn klasický koncert Viedenských filharmonikov. Večerný open air koncert, ktorý je voľne prístupný, sa uskutoční tento raz 30. mája.
pred 6 rokmi
Aktuálny hit s názvom Gabriel sa stal prelomovou skladbou, vďaka ktorej začalo skupinu Lavagance na Slovensku vnímať širšie publikum, hoci kapela pôsobí na našej scéne už roky, a má za sebou nejeden hudobný úspech.
pred 9 rokmi
Šamorínska punk rocká kapela Konflikt už roky patrí medzi špičku slovenskej punkovej scény.
pred 4 rokmi
Mimoriadne úspešne tiahnutie nazvané Smoke + Mirrors štvorica z Las Vegas zavŕšila vydaním záznamu koncertu v Toronte.
pred 9 rokmi
„Psoriáza sa zatiaľ, žiaľ, považuje za nevyliečiteľnú chorobu.“, konštatuje Dr. Michael Tirant a dodáva:
pred 6 rokmi
Román o tom, že závisť, nenávisť a zloba môžu náš život zničiť len vtedy, ak im to sami dovolíme.
pred 7 rokmi
Pre Jacksona to bude po oscarovej sérii Pán prsteňov (2001, 2002, 2003) už druhá trilógia.
pred 4 rokmi
Stratené evanjelium, kontroverzná relikvia a posledné želanie zomierajúceho pápeža.