Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovensko je pripravené rokovať s Maďarskom o Gabčíkove

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.04.2012

Maďarské médiá priniesli v pondelok informáciu, že maďarská vláda sa pokúsi obnoviť rokovania so Slovenskom o prehodnotení spornej zmluvy o sústave vodných diel na Dunaji a vypracovaní novej.
Slovensko je pripravené rokovať s Maďarskom o Gabčíkove
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovensko je pripravené obnoviť rokovania s Maďarskom o vodnom diele Gabčíkovo – Nagymaros. Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok poveril predstaviteľa vlády Maďarska pred Medzinárodným súdnym dvorom v Haagu Marcela Szabóa vyjednávaním so Slovenskom. Slovensko tento krok privítalo.

"Slovenská strana v tejto súvislosti víta záujem maďarskej strany obnoviť rokovania o implementácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 25. septembra 1997. Obidve strany sa už dávnejšie v minulosti dohodli na tom, že implementácia rozsudku sa vykoná uzavretím medzinárodnej zmluvy," povedal agentúre SITA hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí podľa Gandela vyjadruje nádej, že sa v blízkej budúcnosti podarí s maďarskou stranou dospieť po takmer 15 rokoch od vynesenia rozsudku v spore o Sústavu vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros k dohode o jeho vykonaní.
 
Maďarské médiá priniesli v pondelok informáciu, že maďarská vláda sa pokúsi obnoviť rokovania so Slovenskom o prehodnotení spornej zmluvy o sústave vodných diel na Dunaji a vypracovaní novej, ktorá by ju mala doplniť alebo nahradiť. Tlačovú agentúru MTI o tom informoval vládny splnomocnenec Marcel Szabó. Nová zmluva by mala vzniknúť v súlade s rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora z roku 1997, keď sudcovia nariadili obom stranám sporu, aby sa dohodli na jeho doriešení.

Pôvodnú zmluvu o vybudovaní priehrad na Dunaji uzavreli Maďarsko a Československo ešte v roku 1977 a podľa rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora sa ňou Budapešť musí naďalej riadiť napriek tomu, že v roku 1992 od nej odstúpila. Ako uviedol Szabó, nová dohoda by mala podrobne riešiť otázku obojstranne prijateľného spôsobu využívania spoločného úseku Dunaja a vodného diela Gabčíkovo v súlade s environmentálnymi požiadavkami. Splnomocnenec v tejto súvislosti poznamenal, že po otvorení Gabčíkova v roku 1992 Československo odviedlo 83 percent vody na svoje územie, čo malo výrazne negatívne dôsledky pre kvalitu vody a faunu v pôvodnom koryte. Podľa Szabóa je teraz "najvyšší čas, aby bola táto bolestivá rana zahojená", pričom vyjadril presvedčenie, že na obnovenie rokovaní je pripravená aj slovenská strana.

Foto: vvb.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 20 rokmi
Nie je pravidlom, že športovo ladené auto musí mať nevyhnutne motor s väčším počtom valcov ako štyri.
pred 10 rokmi
Všetci ho síce poznajú ako nekompromisného doktora z megaúspešného TV seriálu, no len málokto doteraz tušil, že Hugh Laurie, je srdcom bluesman.
pred 8 rokmi
BMW, Audi či Mercedes čiernej farby sú na trhu jazdených vozidiel horúcim tovarom.
pred 7 rokmi
Vydavateľstvo Fragment prináša pokračovanie knihy pre všetkých fanúšikov nezbednej Alice a tiež poteší milovníkov detektívok, pretože opäť prichádza Tigrí tím.
pred 10 rokmi
Hrubé zaobchádzanie s deťmi a ich zanedbávanie zdvojnásobuje riziko vývoja vracajúcich sa dlhodobých depresií v neskoršom živote
pred 9 rokmi
Tento live album je dôkazom stále nekončiacej energie rockovo priamočiarych pesničiek s textami rovnako účinne prostými.
pred 6 rokmi
Jeho hity v deväťdesiatych rokoch zapĺňali éter na celom svete. Ak ste mali v poslednej dobe pocit, že Ricky Martin je už minulosť, opak je pravdou. Portorikánsky sympaťák ešte ani zďaleka nepovedal posledné slovo.
pred 10 rokmi
Firma dosiahla čistý zisk 6,62 mld. USD alebo 7,05 USD za akciu, teda tesne pod prognózovanými 7,39 USD na akciu