Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovenskí vysielatelia sa zhodli na norme o hlasitosti

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.10.2013

Slovenskí vysielatelia sa zhodli na dohode o aplikácii európskej normy EBU R-128 pre všetkých slovenských vysielateľov.
Slovenskí vysielatelia sa zhodli na norme o hlasitosti
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovenskí vysielatelia sa zhodli na dohode o aplikácii európskej normy EBU R-128 pre všetkých slovenských vysielateľov. Ako po konferencii informoval agentúru SITA PR manažér RTVS Juraj Kadáš, zhodu na trhu medzi všetkými celoplošnými televíznymi vysielateľmi a Radou pre vysielanie a retransmisiu (RVR) inicioval RTVS ako člen Európskej vysielacej únie (EBU).

Zhoda je výsledkom dnešnej konferencie Normalizácia zvukovej hlasitosti vysielania podľa normy EBU R-128, ktorú usporiadal Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). V televíznom sídle RTVS v bratislavskej Mlynskej doline sa na odbornej konferencii zúčastnili zástupcovia RTVS, všetkých celoplošných slovenských vysielateľov a ďalší odborníci. Hovorili o prekračovaní limitov hlasitosti pri vysielaní reklamy, resp. pri zmene obsahu vysielaného rozhlasom a televíziami.

Licenčná rada (RVR) má aj v súčasnosti k dispozícii "technické zariadenie na vyhodnocovanie hlasitej reklamy, no podľa môjho názoru je spôsob merania neobjektívny, neposudzuje zvuk ako taký a technická implementácia je v praxi pre vysielateľov neaplikovateľná,“ cituje tlačová správa RTVS Andreja Doležala, riaditeľa sekcie technickej realizácie RTVS.

RVR platnú legislatívu interpretuje tak, že definovala časový úsek pred reklamným blokom a rovnaký úsek po reklamnom bloku. Tieto úseky rada meria a následne porovnáva s hlasitosťou reklamy. Ak však, podľa Doležala, televízia vysiela film s objektívne tichšou sekvenciou, čo môže byť napríklad zámer režiséra, po ktorej nasleduje reklama, výsledkom je pokuta pre vysielateľa. Výsledkom spoločného snaženia slovenských televízií nemá byť len diskusia o samotnej norme EBU R-128, ale aj povinnosť každého vysielateľa na Slovensku implementovať technické zariadenia, ktoré budú normalizovať hlasitosť vyprodukovaného obsahu a reklamy ešte pred jej odvysielaním. Norma EBU R-128 je v súčasnosti platná prakticky v celej Európe, momentálne na Slovensku prebieha legislatívny proces, počas ktorého by mala byť novela zákona prerokovaná v Národnej rade SR. V prípade jej schválenia by nové štandardy normalizácie hlasitosti televízneho vysielania mali byť účinné od 1. januára 2014. Nová metodika normalizácie hlasitosti vysielania, stanovená podľa normy EBU R-128, má zmierniť a v ideálnom prípade úplne odstrániť nepríjemný efekt prechodu medzi vysielaným obsahom a reklamou, ako aj vyrovnať rozdiely pri prechode medzi živým a predtočeným obsahom.

Meranie hlasitosti reklamy uložila licenčnej rade novela zákona o vysielaní a retransmisii z februára 2007. Dodržiavať rovnakú úroveň hlasitosti vysielania v programoch i reklame pritom podľa nej musia len vysielatelia so sídlom na Slovensku, televízie aj rádiá. Slovenské rozhlasové stanice a televízie musia zabezpečiť, aby sa nezvyšovala intenzita zvuku počas vysielania reklamy, telenákupu či sponzorovaných programov a neobťažovala tak divákov či poslucháčov. Keďže pri posudzovaní reálneho zvukového signálu treba brať do úvahy, že ide o zmes veľkého počtu tónov s rôznou intenzitou aj s rôznym časom trvania, RVR ešte na začiatku meraní v roku 2008 rozhodla, že za prah rozlíšiteľnosti úrovne hlasitosti ľudským sluchom možno považovať rozdiel úrovní väčší ako 6dB. V prípade, že ho televízia prekročí, pokladá sa to za dôvod na udelenie sankcie. Za porušenie tohto pravidla im hrozí sankcia - najprv upozornenie na porušenie zákona a následne po právoplatnosti tejto sankcie finančná pokuta od 3 319 až do 165 969 eur.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Na Slovensku sa zvyšuje počet žien, ktoré chcú rodiť formou cisárskeho rezu. Odborníci varujú pred rizikami.
pred 9 rokmi
Strhujúci pohľad na vietnamskú vojnu očami režiséra Olivera Stonea.
pred 5 rokmi
Americká speváčka Lana Del Rey sa vracia s novým albumom.
pred 9 rokmi
Example okrem Grape festivalu vystúpi napríklad aj na festivaloch Rock Im Park, V festival, Benicassim, T In The Park, Isle Of Wight alebo českom Rock For People.
pred 9 rokmi
Hudobné obzory si v posledných dňoch rozširuje Celeste Buckingham. Okrem vlastných popových singlov sa na kultúrnych eventoch začína prezentovať aj ako jazzová interpretka.
pred 7 rokmi
Úspešná skupina Peter Bič Project si po európskych a festivalových pódiách vychutnala samostatný koncert v hlavnom meste. Do bratislavského divadla Heineken Tower Stage pozval kapelu Ján Ďurovčík.
pred 8 rokmi
Krátky film Pandy je debutovou snímkou Matúša Vizára, filmára, výtvarníka a ilustrátora denníka SME, ktorý študuje na Katedre animovanej tvorby na pražskej FAMU.
pred 8 rokmi
Spojenie balkánskej kultúry a cigánskeho Temperamentu nemohlo priniesť nič iné, ako skvelý produkt. Goran Bregović je osvedčená značka.