Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovenskí vysielatelia sa zhodli na norme o hlasitosti

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.10.2013

Slovenskí vysielatelia sa zhodli na dohode o aplikácii európskej normy EBU R-128 pre všetkých slovenských vysielateľov.
Slovenskí vysielatelia sa zhodli na norme o hlasitosti
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovenskí vysielatelia sa zhodli na dohode o aplikácii európskej normy EBU R-128 pre všetkých slovenských vysielateľov. Ako po konferencii informoval agentúru SITA PR manažér RTVS Juraj Kadáš, zhodu na trhu medzi všetkými celoplošnými televíznymi vysielateľmi a Radou pre vysielanie a retransmisiu (RVR) inicioval RTVS ako člen Európskej vysielacej únie (EBU).

Zhoda je výsledkom dnešnej konferencie Normalizácia zvukovej hlasitosti vysielania podľa normy EBU R-128, ktorú usporiadal Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). V televíznom sídle RTVS v bratislavskej Mlynskej doline sa na odbornej konferencii zúčastnili zástupcovia RTVS, všetkých celoplošných slovenských vysielateľov a ďalší odborníci. Hovorili o prekračovaní limitov hlasitosti pri vysielaní reklamy, resp. pri zmene obsahu vysielaného rozhlasom a televíziami.

Licenčná rada (RVR) má aj v súčasnosti k dispozícii "technické zariadenie na vyhodnocovanie hlasitej reklamy, no podľa môjho názoru je spôsob merania neobjektívny, neposudzuje zvuk ako taký a technická implementácia je v praxi pre vysielateľov neaplikovateľná,“ cituje tlačová správa RTVS Andreja Doležala, riaditeľa sekcie technickej realizácie RTVS.

RVR platnú legislatívu interpretuje tak, že definovala časový úsek pred reklamným blokom a rovnaký úsek po reklamnom bloku. Tieto úseky rada meria a následne porovnáva s hlasitosťou reklamy. Ak však, podľa Doležala, televízia vysiela film s objektívne tichšou sekvenciou, čo môže byť napríklad zámer režiséra, po ktorej nasleduje reklama, výsledkom je pokuta pre vysielateľa. Výsledkom spoločného snaženia slovenských televízií nemá byť len diskusia o samotnej norme EBU R-128, ale aj povinnosť každého vysielateľa na Slovensku implementovať technické zariadenia, ktoré budú normalizovať hlasitosť vyprodukovaného obsahu a reklamy ešte pred jej odvysielaním. Norma EBU R-128 je v súčasnosti platná prakticky v celej Európe, momentálne na Slovensku prebieha legislatívny proces, počas ktorého by mala byť novela zákona prerokovaná v Národnej rade SR. V prípade jej schválenia by nové štandardy normalizácie hlasitosti televízneho vysielania mali byť účinné od 1. januára 2014. Nová metodika normalizácie hlasitosti vysielania, stanovená podľa normy EBU R-128, má zmierniť a v ideálnom prípade úplne odstrániť nepríjemný efekt prechodu medzi vysielaným obsahom a reklamou, ako aj vyrovnať rozdiely pri prechode medzi živým a predtočeným obsahom.

Meranie hlasitosti reklamy uložila licenčnej rade novela zákona o vysielaní a retransmisii z februára 2007. Dodržiavať rovnakú úroveň hlasitosti vysielania v programoch i reklame pritom podľa nej musia len vysielatelia so sídlom na Slovensku, televízie aj rádiá. Slovenské rozhlasové stanice a televízie musia zabezpečiť, aby sa nezvyšovala intenzita zvuku počas vysielania reklamy, telenákupu či sponzorovaných programov a neobťažovala tak divákov či poslucháčov. Keďže pri posudzovaní reálneho zvukového signálu treba brať do úvahy, že ide o zmes veľkého počtu tónov s rôznou intenzitou aj s rôznym časom trvania, RVR ešte na začiatku meraní v roku 2008 rozhodla, že za prah rozlíšiteľnosti úrovne hlasitosti ľudským sluchom možno považovať rozdiel úrovní väčší ako 6dB. V prípade, že ho televízia prekročí, pokladá sa to za dôvod na udelenie sankcie. Za porušenie tohto pravidla im hrozí sankcia - najprv upozornenie na porušenie zákona a následne po právoplatnosti tejto sankcie finančná pokuta od 3 319 až do 165 969 eur.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Víťaz šou Česko Slovenská SuperStar sa predstaví 24. mája v Rock Cafe.
pred 11 rokmi
Hlavný hrdina Jamal Malik (Dev Patel) je chlapec, ktorý sa narodil do sveta bez budúcnosti, do chudobného prostredia bombajských slumov (chatrčí).
pred 6 rokmi
Rozprávame sa s telovýchovnou lekárkou MUDr. Monikou Bartošovou.
pred 6 rokmi
Manažérka Sabine Kehmová: "Neprestávame veriť, že Michael sa cez to dostane a preberie sa"
pred 15 rokmi
Svoje „zlé zrná“ rozsieva už niekoľko rokov a darí sa mu to nadpriemerne. Nick Cave v súčasnosti zhrnul svoju doterajšiu kariéru na jedinom a úžasnom DVD.
pred 7 rokmi
Francúzska automobilka Citroën uvádza na trh modernizovaný van C8.
pred 6 rokmi
Lexus LF-NX sa vyznačuje výrazným dizajnom karosérie, ktorý reflektuje najnovší vývoj dizajnovej reči značky Lexus označovaný ako L-Finesse.
pred 9 rokmi
Vychádza záznam zatiaľ posledného turné Daniela Landu Československo TOUR 2008. CD + DVD bude v obchodoch od 28.3.2011.