Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovenské národné divadlo otvára nový priestor

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 02.05.2013

Modrý salón v sídelnej budove národného divadla sa od 7. mája stane miestom pre večery s poéziou, rozhovory o zákulisí divadla aj pre diskusie o dianí v spoločnosti.
Slovenské národné divadlo otvára nový priestor
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovenské národné divadlo (SND) otvára nové miesto stretnutí s divadelníkmi, literatúrou a hudbou. Stane sa ním Modrý salón v sídelnej budove divadla na Pribinovej ulici v Bratislave. Priestor na štvrtom poschodí Činohry SND má slúžiť aj pre živé intelektuálne debaty.

"Každý mesiac sa v troch typoch programov Tvoríme, Prezentujeme, Diskutujeme môžu diváci, vášniví diskutéri a vyznávači poézie, prózy i drámy stretnúť s našimi hereckými a inými známymi osobnosťami," informovalo SND. V Modrom salóne avizuje komorné inscenácie poézie pripravené Danielom Hevierom a inscenované čítanie nových textov, prezentácie o zákulisí divadelnej tvorby a diskusie so zaujímavými hosťami.

Modrý salón otvorí v utorok 7. mája o 19:30 recitál poézie Štefana Bučka z jeho zbierky básní s názvom Tušené ostáva v tieni. Herec a pedagóg, čerstvý nositeľ najvyššieho recitátorského ocenenia Krištáľová ruža sa predstaví nielen ako známy interpret poézie, ale najmä ako autor, ktorý sa bez pátosu, krehko vyznáva zo svojich pochybností, starostí, z lásky k manželke a dcére. Obe - Adriena Bartošová a Andrea Bučková, ho budú počas programu hudobne sprevádzať.

Ďalšie májové stretnutie s poéziou je naplánované na 28. mája. Do programu Zabudnutí vyberie Daniel Hevier najkrajšie diela zabudnutých autorov. V scénickom programe zaznejú verše starších básnikov od štúrovského Sama Vozára cez Hájomila, Eugena Vrahobora Šparnensisa, Bohuša Nosáka-Nezabudova až po autorov súčasnej doby - Mariána Bednára, Joža Danča a Maje Gáboríkovej. Účinkovať budú Soňa Valentová-Hasprová, Anna Javorková, Ľubomír Paulovič, Eva Mária Chalupová a Ján Gallovič. Muzikantskú stránku zaistí folkrocková speváčka, gitaristka, skladateľka a textárka Soňa Horňáková a scénu k večeru pripraví Peter Janků.

Do divadelného zákulisia pozvú návštevníkov Modrého salóna scénické rozhovory teatrologičky Ľubice Krénovej s hercami. Prvý z rozhovorov s našimi hereckými osobnosťami bude 10. mája o 19:30 venovaný novinke Činohry SND Bratom Karamazovovcom a Ľubica Krénová v ňom vyspovedá Dušana Jamricha a Tomáša Maštalíra.

Aktuálne spoločenské témy, ktoré publikum prevedú spletitým svetom filozofie a literatúry, avizuje SND v prednáškach a diskusiách Michala Havrana mladšieho. Otvorí ich 16. mája o 19:00 téma "Houellebecq, jediný kontakt so skutočným svetom". Vstupenky na program v Modrom salóne SND si možno kúpiť v pokladniciach SND, alebo online cez webstránku divadla - snd.sk a na navstevnik.sk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Zvýšený výkon + menšia váha = oveľa väčší náskok
pred 12 rokmi
Procesy starnutia postihujú aj nervový systém a jednotlivé analyzátory.
pred 4 rokmi
Milujete žiarivý luxus a krásne šperky vám nedajú spávať? Potom si buďte istí, že výrobky Klenotníctva Hematit vám pripravia pár bezsenných nocí.
pred 10 rokmi
Dôvodom rozhodnutia 60-ročného člena skupiny Genesis však nie sú zdravotné problémy, ale skutočnosť, že sa chce naplno venovať svojim dvom synom.
pred 9 rokmi
Nahrávku, ktorá vyjde pod jeho vlastným menom Terius Nash, poskytne svojim fanúšikom zadarmo na stiahnutie.
pred 10 rokmi
Základným príznakom sociálnej fóbie (fóbia) je silná úzkosť, ktorá sa objavuje v rozličných, pre postihnutého ťažko zvládnuteľných spoločenských situáciách.
pred 9 rokmi
V tom čase ešte stará dobrá vinylová platňa vyšla pod názvom Hurikán a priniesla štrnásť, dnes už legendárnych skladieb.
pred 10 rokmi
Aj keď je ešte časť kapely Para na cestách v Peru a v New Yorku, stihli naplánovať jarné turné s názvom "Zatancuj" tour.