Medzinárodný festival
Môj rodný kraj prilákal tvorcov nielen z hostiteľskej Ukrajiny, ale aj Maďarska, Slovenska, Srbska, Rumunska, Čiernej Hory, Nemecka, ktorý do súťažnej časti zaslali 120 prác.
Zdroj obrázku: Internet
V ukrajinskom horskom stredisku Zlatá hora pri meste Užhorod sa už po 15. raz konal Medzinárodný festival televíznych a rozhlasových programov pre národnostné menšiny Môj rodný kraj.
Ako informovala členka medzinárodnej festivalovej poroty
Ľuba Koľová z košického televízneho štúdia RTVS, tvorcovia nielen z hostiteľskej Ukrajiny, ale aj Maďarska, Slovenska, Srbska, Rumunska, Čiernej Hory a Nemecka do súťažnej časti zaslali vyše 120 prác.
Dve samostatné medzinárodné poroty - rozhlasová a televízna, rozhodovali o tom, ktoré z vyše 120 prác získajú ocenenia.
„Medzi ocenenými boli aj slovenské programy. Tretiu cenu v rozhlasovej kategórii získala relácia v ukrajinskom jazyku autora Mariána Levkaniča Od dediny k dedine z produkcie Národnostnej redakcie RTVS Košice. V televíznej kategórii putujú dve zvláštne ocenenia na Slovensko. Za dokumentárnu tvorbu ju získal film s názvom Nevzdávať sa, ale byť - o udalostiach súvisiacich s požiarom a národnostnými problémami na Krásnej Hôrke. Ďalším oceneným bol cyklus Slováci vo svete – časť Ukrajina - o 20-ročnej histórii prvej slovenskej školy na Ukrajine, kde začínali s ôsmimi žiakmi a dnes ich majú vyše 300 a sú v najkrajšej škole v Užhorode,“ informovala
Koľová. Doložila, že televízne súťažné diela mohli vidieť nielen festivaloví hostia priamo v rekreačnom stredisku na Zlatej Hore, ale aj diváci v rôznych štátoch na svojich obrazovkách prostredníctvom kanálu Tisa.
Ako uviedla
Koľová, je to jediný festival svojho druhu v Európe, ktorý sa zaoberá problematikou spolužitia národnostných menšín. Ukrajinská štátna televízia má okrem vysielania v ukrajinskom jazyku aj vysielanie v maďarskom, rumunskom, slovenskom, nemeckom, rusínskom, rómskom a ruskom jazyku.