Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Školstvo je celospoločenskou prioritou

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.12.2012

Parlament neprijal opozičné uznesenie k mimoriadnej schôdzi o situácii v školstve, v ktorom SDKÚ-DS, KDH a SaS vyjadrovali vážne znepokojenie nad stavom školstva na Slovensku.
Školstvo je celospoločenskou prioritou
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Školstvo je celospoločenskou prioritou a vláda do 31. marca 2013 predloží do parlamentu správy o stave školstva a o konkrétnych systémových krokoch na podporu jeho ďalšieho rozvoja. Vyplýva to z uznesenia k mimoriadnej schôdzi o situácii v školstve, ktoré navrhol poslanec za Smer-SD Mojmír Mamojka a parlament ho schválil.

Naopak, poslanci Smeru-SD zamietli uznesenie navrhované opozičnými stranami, podľa ktorého mal parlament vyjadriť vážne znepokojenie nad stavom školstva na Slovensku. Vláda podľa neho do národnej rady mala predložiť správu o stave školstva a konkrétnych krokoch kabinetu na zlepšenie situácie.

Mimoriadna schôdza k situácii v školstve, ktorej zvolanie iniciovali SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, trvala osem hodín, teda toľko, ako bežný rokovací deň národnej rady. Vláda podľa poslanca za SDKÚ-DS Miroslava Beblavého nevyriešila napätú atmosféru a ani nepredstavila konkrétny plán ako so školstvom ďalej. Štrajkujúcim učiteľom podľa neho náleží úcta za to, že sa im podarilo zmeniť spoločenskú atmosféru. Školstvo sa tak stalo prioritou verejnej diskusie, ale malo by sa to využiť, aby sa stalo aj prioritou verejnej politiky. Aj vďaka štrajku vláda akceptovala, že slovenské školstvo potrebuje zmeny vo svojej sieti a protesty upriamili pozornosť na základné a stredné školstvo.

Zatiaľ čo celá Európa vzdelávací proces zameriava na potreby dieťaťa, poslanec za SaS Martin Poliačik ministra školstva Dušana Čaploviča nikdy o potrebách detí hovoriť nepočul. Ministra Poliačik vystríhal, aby nevracal školstvo do roku 1970. Zatiaľ čo zahraničie vo vzdelávaní uprednostňuje slobodu, na Slovensku sa potláča. "Píšte všetci modrým perom, iná farba nebude. Všetci sa musia riadiť jednými osnovami a učiť podľa rovnakých predpisov," povedal poslanec liberálov. Školstvo podľa neho nenecháva priestor kreatívnym učiteľom, na školách tak zostávajú iba pasívni učitelia, ktorí čakajú na príkazy zhora. Učitelia by pritom mali mať pri výuke voľnosť, základom je, aby deti naučili predpísané štandardy.

"Biznis do školstva patrí. Mali by sme v deťoch posilňovať podnikavosť, nielen ich vychovávať k fabrickým linkám. Školy by mali učiť deti, ktoré budú schopné postaviť sa na vlastné nohy a byť samostatné," vysvetlil Poliačik. Školstvo by sa podľa neho nemalo podriaďovať záujmom silného etatického štátu, aký prezentuje vláda Roberta Fica, v prvom rade by malo slúžiť deťom a zmysluplne ich vzdelávať tak, aby sa vedeli uplatniť v živote a neboli odkázané na inštitucionálnu pomoc v akejkoľvek podobe.

Poslanec za Most-Híd František Šebej zdôraznil, že nič nie je zadarmo a dobré vzdelanie si vyžaduje prácu a nároky. Ľudia si podľa neho nie sú rovní v schopnostiach, kvalitné univerzitné vzdelanie z princípu nemôže mať polovica generácie. Slovensku však podľa neho chýbajú kvalitné univerzity, ktoré by so študentmi naozaj pracovali. Upozornil, že pri nízkych nárokoch na absolvovanie vysokoškolského štúdia z neho zostala iba honba za titulmi, a vzdelanie sa preto na Slovensku nepovažuje za cenné.

Ak dnes opozícia sype z rukáva návrhy na riešenie problémov školstva, šéf rezortu jej pripomína, že ešte dva týždne bude Slovensko hospodáriť podľa rozpočtu prijatého vládou Ivety Radičovej. Čaplovič upozorňuje, že problémy v rezorte sa neriešili 20 rokov, nabaľovali sa na seba ako snehová guľa a dnes "doslova vybuchli". Pripomenul, že okrem neho a Milana Ftáčnika počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu na čele rezortu nestál ľavicový politik. Systémové riešenia, ktoré si školstvo žiada, sa podľa Čaploviča nedajú vysypať z rukáva, vyžadujú si diskusiu a odbornú i politickú oponentúru.

"Vláda považuje školstvo za prioritnú oblasť verejného záujmu," konštatoval minister s tým, že rozbehol aktivity vo viacerých oblastiach od návrhov zákonov po efektívne čerpanie eurofondov. Za prioritu považuje spoluprácu s odborníkmi zo všetkých zainteresovaných skupín. Rada pre systémové zmeny v školstve, ktorú Čaplovič zriadil, bude mať podľa jeho slov 11 členov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Vstupenky na podujatie sa už predávajú v sieti Ticketportal za 20 eur.
pred 10 rokmi
Je dosť pravdepodobné, že ani jedno z áut v dnešnom teste nepatrí do garáže vašich snov.
pred 3 rokmi
NOVINKA
pred rokmi
ický príbeh, ktorý nás zavedie na Richnavský hrad (v knihe sa volá Čierny hrad).
pred 6 rokmi
SECTOR.sk s radosťou oznamuje, že tretí ročník hernej show NextGen Expo sa bude konať v priestoroch Národného tenisového centra v dňoch 24. - 25. novembra.
pred 5 rokmi
Letná komédia Zdeňka Trošku je úsmevným obrázkom zo života na súčasnej dedine, ktorá s nadhľadom a komediálnou nadsázkou, tak trochu v duchu Slunce, seno... sleduje kopiace sa nedorozumenia a zhody náhod, ktoré poriadne zamotajú hlavu jej obyvateľom.
pred 5 rokmi
Jej život stačil na dokumentárny film aj muzikál, ale najviac o ňom dokázala rozprávať piesňami ona sama.
pred 8 rokmi
Spomienky, predstavy, názory, zvyky, zlozvyky... to všetko tvorí naše ego - falošnú predstavu o sebe samom.