Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

SDKÚ-DS navrhla návrat k deviatim percentám

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.08.2012

Ak vláda presadí zmeny v dôchodkoch a odvodoch, SDKÚ-DS sa s podnetom obráti na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť.
SDKÚ-DS navrhla návrat k deviatim percentám
Zdroj obrázku: Internet
 

SDKÚ-DS v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení navrhuje návrat k deviatim percentám, ktoré by sporitelia odvádzali do druhého dôchodkového piliera.

Vládna zmena počíta s tým, že odvod na súkromné účty sa zníži z deväť na štyri percentá, čím štát ročne ušetrí 500 miliónov eur, ktoré neprídu na účty občanov, ale zostanú v Sociálnej poisťovni v prvom pilieri.
 
"Pretože to znamená 500 miliónov eur úspor pre ľudí. Robert Fico tri dni pred voľbami tvrdil, že žiadne zmeny v dôchodkoch nebudú a konsolidáciu zaplatia len bohatí. Jeden a pol milióna ľudí nie sú bohatí. Doplatia na to občania. My ideme brániť do poslednej chvíle záujmy občanov," vysvetlil poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Ak vláda presadí zmeny v dôchodkoch a odvodoch, SDKÚ-DS sa s podnetom obráti na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, vzhľadom na silné pochybnosti v súvislosti s udržateľnosťou verejných financií a dôchodkového systému. "Vláda ruší riešenie problému, neponúka iné riešenie, ale odsúva tento problém do budúcnosti, takže zhoršuje udržateľnosť dôchodkového systému aj verejných financií," poznamenal Štefanec. Rada sa po podnete bude musieť vyjadriť, či návrh zhoršuje alebo nezhoršuje vývoj verejných financií.

Ak Smer-SD schváli novelu zákona o sociálnom poistení, SDKÚ-DS bude do parlamentu opakovane predkladať návrh zákona, ktorý by vrátil dôchodky do pôvodného stavu. Zároveň v prípade odobrenia zmien zvažuje strana Pavla Freša podanie na Ústavný súd SR, a to pre procesné pochybenia pri predkladaní novely do parlamentu, neoprávnenosť prerokovať návrh v skrátenom legislatívnom konaní a tiež preto, že novela sa neobjavila na portáli právnych predpisov a pripomienkovanie namiesto siedmich dní trvalo iba tri. Ak sa SDKÚ-DS obráti na ústavný súd, pravdepodobne navrhne aj pozastavenie účinnosti novely.

Vládnej právnej normy vyčíta Štefanec aj zvyšovanie odvodového zaťaženia pre študentov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
...live album legendy s novou speváčkou, aký je v skutočnosti? Prečítajte si našu recenziu.
pred 8 rokmi
Popri tradičných rozprávkach, filmoch a dokumentoch s tematikou Vianoc - ich náboženských a ľudových tradícií prinesie Jednotka napríklad v slovenskej premiére oscarovú historickú drámu Kráľova reč.
pred 11 rokmi
Plesne majú istú podobnosť s rastlinami. Majú pevnú bunkovú stenu. Avšak na rozdiel od rastlín nemôžu vykonávať fotosyntézu.
pred 5 rokmi
Najnebezpečnejšie miesto na Zemi.
pred 7 rokmi
Intímna dráma o zlomených medziľudských vzťahoch, odohrávajúca sa na opustenom ostrove.
pred 9 rokmi
Pavol Petrik & Band sa singlom Rieka vracajú k svojim hudobným základom.
pred 6 rokmi
Oživovatelia. Paranormálni špecialisti, ktorí majú schopnosť prebudiť nedávno zosnulých, aby vypovedali o svojej smrti a odhalili podrobnosti o svojom vlastnom zániku. V prípade vraždy alebo obetí nehody, identifikovať ich vrahov.
pred 7 rokmi
BMW 4 Cabrio spolu s výraznou štylistikou prináša nové štandardy aj po stránke dynamiky, elegancie a výnimočnej radosti z jazdy – s otvorenou aj zatvorenou strechou.