Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Schválili návrh, aby bola voda strategickou surovinou štátu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.10.2012

Účelom materiálu z dielne ministerstva životného prostredia je zabezpečiť ochranu vody ako obzvlášť významnej suroviny strategického významu.
Schválili návrh, aby bola voda strategickou surovinou štátu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vláda SR dnes na svojom rokovaní schválila materiál s názvom Voda ako strategická surovina štátu a návrh na jej ochranu a trvalú udržateľnosť vo vzťahu k cezhraničnému nakladaniu s vodou odobratou zo zdrojov situovaných na území SR.

Materiál na rokovanie vlády SR predložilo ministerstvo životného prostredia na čele s ministrom Petrom Žigom. Vláda taktiež schválila deklaráciu, že voda je strategická surovina štátu podliehajúca národným záujmom.

Účelom materiálu je zabezpečiť ochranu vody ako obzvlášť významnej suroviny strategického významu. Taktiež ide o stanovenie tomu zodpovedajúcich postupov nakladania s vodou s dôrazom na národné záujmy. Cezhraničné nakladanie s podzemnou vodou musí byť pod prísnou kontrolou štátu prostredníctvom jeho vlády.

V súčasnosti, keď takmer celý svet rieši problémy s nedostatkom vodných zdrojov a nastupujúcou klimatickou zmenou, ktorá môže mať negatívne dopady na životné prostredie vrátane vôd, je nevyhnutné, aby štát chránil, udržiaval a zachovával svoje zdroje vody ako vzácnu, strategickú surovinu, ktorá má už dnes pre krajiny s jej nedostatkom nevyčísliteľnú cenu. Slovensko má vďaka prírodným podmienkam v súčasnosti dostatok zdrojov a zásob podzemnej vody, ktoré umožňujú pokryť súčasné aj výhľadové požiadavky verejného aj súkromného sektora. Predpokladom udržateľnosti tohto stavu, keďže vodné zdroje nie sú nevyčerpateľné, je primeraná regulácia nakladania s vodou, jej účelné a hospodárne využívanie. Nevyhnutnou podmienkou trvalo udržateľného rozvoja je zabezpečiť všestrannú ochranu vôd v súlade s požiadavkami stanovenými Rámcovou smernicou o vode na zachovanie alebo zlepšenie stavu vôd, ich kvality, ale aj množstva.

Voda ako prírodné bohatstvo štátu je dôležitou strategickou surovinou, nenahraditeľnou zložkou životného prostredia a všetkých živých ekosystémov. Tiež však aj surovinou vstupujúcou do všetkých technologických procesov a limitujúcim faktorom trvalo udržateľného rozvoja štátu a jeho regiónov.

Predkladaný materiál nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, nemá sociálne vplyvy ani vplyvy na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti. Bol zaslaný na medzirezortné pripomienkové konanie a prístupný bol na Portáli právnych predpisov. K stanovenému termínu bolo doručených 21 pripomienok, z toho šesť zásadných.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Americký spevák a multiinštrumentalista sa pridal k už skôr potvrdeným skupinám The Strokes, Coldplay a Pulp na poľskom festivale Open´er.
pred 13 rokmi
Nový Chrysler Sebring čaká na európskom trhu neľahká úloha – predovšetkým sa musí vyrovnávať s konkurenciou v podobe úspešných a zavedených modelov ako je Toyota Avensis, VW Passat, prichádzajúci mercedes triedy C a zároveň by mal udržať pomerne vyso
pred 10 rokmi
O mlieku sa už toho napísalo a narozprávalo dosť.
pred 6 rokmi
V zime v roku 1795 stvoril šialený doktor Frankenstein monštrum, ktorému sa podarilo prežiť až do dnešnej doby.
pred 9 rokmi
Novinka Tajný mandarín je nezabudnuteľný príbeh o láske, vnútornej sile a nezlomnom odhodlaní – o silnej žene, ktorá sa rozhodne presadiť vo svete mužov.
pred 8 rokmi
Uprostred socialistického koloritu dobovej Bratislavy sa v polovici 80. rokov minulého storočia odohráva klasický prázdninový príbeh o spletitých sídliskových vzťahoch vtedajších tínedžerov.
pred 8 rokmi
S prichádzajúcimi teplejšími dňami by sme mali ešte dôraznejšie ako v zime dbať na svoj pitný režim. Odborníci však varujú pred nadmerným konzumovaním presladených nápojov.
pred 10 rokmi
Muzikál: ONA, hlavná postava príbehu zo súčasnosti v podaní Lucie Bílej, nie je spokojná s tým, ako ju autor napísal, a tak sa rozhodne fušovať mu do remesla.