Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Schôdzi NR SR bude dominovať justícia a rodina

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.03.2014

Poslanci budú rozhodovať aj o spôsobe vyplácania peňazí z 2. dôchodkového piliera.
Schôdzi NR SR bude dominovať justícia a rodina
Zdroj obrázku: Internet
 

Témy justície a rodiny budú dominovať 33. schôdzi parlamentu, ktorú predseda Národnej rady SR Pavol Paška zvolal na utorok 18. marca. Opozícia pri schvaľovaní programu schôdze navrhne, aby poslanci diskutovali aj o situácii na Ukrajine.

Ak by vládny Smer-SD tento návrh zamietol, opozícia predloží návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. Parlament prerokuje aj spôsob vyplácania dôchodkov z druhého dôchodkového piliera.

Zmien v justícii sa týka šesť návrhov zákonov, všetky predložili poslanci. Vládny Smer-SD sa s opozičným KDH dohodol na ústavných zmenách v justícii a v ochrane manželstva. Do parlamentu obe strany predložili spoločný návrh novely ústavy, ktorý rieši obe oblasti a podpísali ho predseda parlamentu Pavol Paška a bývalý predseda národnej rady a šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Návrh oddeľuje funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady SR. Previerky sudcov vykonávané Národným bezpečnostným úradom, ako ich navrhoval Smer-SD, z novely nakoniec vypadli, sudcovia by však podľa Pašku mali prejsť istou formou kontroly, respektíve preverenia. Smer-SD podľa Pašku v druhom čítaní zahlasuje iba za takú ústavnú zmenu, ktorá bude obsahovať aj istú formu previerok spôsobilosti sudcov, na konkrétnom znení sa strany majú dohodnúť.

Prezident by mal podľa návrhu prísť o právomoc navrhovať členov Súdnej rady SR. Naopak, zvýšiť by sa mal počet členov súdnej rady volených a odvolávaných vládou a parlamentnom. Počet členov súdnej rady sa má znížiť z terajších 18 na 16. Doteraz ôsmich členov rady volili sudcovia a po troch prezident, parlament a vláda. Ďalším členom súdnej rady bol jej predseda, automaticky sa ním stal šéf najvyššieho súdu. Po novom by ôsmich členov rady volili sudcovia a po štyroch parlament a vláda. Za člena súdnej rady budú môcť vymenovať aj člena vlády. Predsedu súdnej rady bude voliť rada, pričom vyberie niekoho zo svojich členov. Predseda súdnej rady podľa novely bude môcť na ústavnom súde napadnúť zákony týkajúce sa výkonu súdnictva. Zároveň sa ústava rozšíri o dve vety - definíciu manželstva ako jedinečného zväzku jedného muža a jednej ženy s tým, že Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.

Ústavnú novelu na oddelenie funkcií predsedu súdnej rady a šéfa najvyššieho súdu ešte v januári, teda mesiac pred Smerom a KDH, predložila do parlamentu nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská. Žitňanská túto zmenu presadzovala aj v minulosti ako ministerka spravodlivosti, vtedy opozičný Smer-SD s ňou nesúhlasil. Členmi súdnej rady podľa Žitňanskej návrhu nemajú byť predsedovia a podpredsedovia súdov. Ústavný návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity sudcov rovnako pred Paškom a Hrušovským predložili do parlamentu v prvej polovici februára poslanci za Most-Híd Gábor Gál a Andrej Hrnčiar. Vládny Smer-SD pravdepodobne nezahlasuje za opozičné návrhy, hoci boli predložené do parlamentu skôr, ale podporí vlastnú novelu, na ktorej sa dohodol s KDH.

Poslanci za Smer-SD Boris Susko, Anna Vitteková, Otto Brixi a Anton Martvoň predložili novelu zákona o sudcoch, ktorá čiastočne nadväzuje aj na ústavnú novelu Smeru-SD a KDH. Predseda súdnej rady sa podľa návrhu má dostať medzi subjekty, ktoré sú oprávnené podať návrh na začatie disciplinárneho konania. Touto novelou sa však predovšetkým majú sprísniť pravidlá niektorých sudcovských výhod, ako je práca doma, či poberanie 13. a 14. platu. Autori chcú zlepšiť kontrolu ich práceneschopnosti a zaviesť sankcie sudcov za spôsobenie prieťahov v konaní.

Nezaradený poslanec Daniel Lipšic oprášil svoj zákon o bezpečnostných previerkach z roku 2007, ktorý mu v Národnej rade SR nepodporil ani jeden poslanec Smeru-SD. Lipšic v novele zákona o sudcoch a prísediacich navrhuje, aby previerky podstupovali noví adepti uchádzajúci sa o talár.

Výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, si bude musieť z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Tzv. programový výber, ktorý umožní postupne vyplatiť nasporenú sumu po odchode na dôchodok, bude totiž určený pre tie osoby, ktorých dôchodok z prvého piliera alebo prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti približne 800 eur. Vyplýva to z návrhu vládnej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou sa budú v marci zaoberať poslanci. Druhou skupinou sporiteľov, pre ktorých bude dostupný programový výber nasporenej sumy, budú tí sporitelia, ktorí vzhľadom na nízky nasporený objem prostriedkov nedostanú od životných poisťovní žiadnu ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku. Formou programového výberu bude vyplácať penzijné úspory úzkemu okruhu sporiteľov príslušná dôchodková správcovská spoločnosť (DSS), pričom nevyplatenú sumu dôchodku zdedia pozostalí.

Ošetrenie preležanín, preväz rany či odsávanie je časť z deviatich zdravotných výkonov, ktoré by po novom mohli zariadeniam sociálnych služieb (ZSS) hradiť zdravotné poisťovne. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) takúto možnosť zakomponovalo do novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Rozhodnutie, či zdravotná poisťovňa uzatvorí zmluvu so ZSS a bude mu tak preplácať výkony, necháva na nej. Ministerstvo práce, ktoré na zákone spolupracovalo, však požadovalo, aby výkony boli hradené povinne. MZ kontrovalo, že by išlo o pozitívnu diskrimináciu jednej časti poskytovateľov, pričom pripomína, že poisťovne nemajú povinnosť uzatvárať zmluvy ani so všetkými zdravotníckymi zariadeniami.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Pred večerným koncertom bude český básnik, prozaik, žurnalista a hudobník Jáchym Topol čítať z vybraných textov Ivana Martina "Magora" Jirousa a Václava Havla.
pred 5 rokmi
Druhý album českého pesničkára Ivana Hlasa a jeho bandu Nahlas, ktorý vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva Panton v roku 1987.
pred 7 rokmi
Bernie Ecclestone by Michaelovi Schumacherovi doprial ôsmy titul majstra sveta formuly 1, ale obáva sa, že by sa mu to mohlo podariť iba v Red Bulle.
pred 8 rokmi
J.A.R. sa s novým materiálom vracajú po piatich rokoch, počas ktorých ani jeden z členov ansáblu nezaháľal a robil si na vlastných projektoch.
pred 8 rokmi
Chevrolet Camaro Cabrio Synegry Series Concept je štúdia Muscle Car, ktorá sa predstavila pri príležitosti tohtoročnej SEMA v Las Vegas (01– 04.11.2011).
pred 8 rokmi
Starostlivosť o zvieratká, chvíle venčenia, nakupovanie potravy môže byť aj dobrou témou na nadviazanie vzťahov s ľuďmi, ktorí majú tiež zvieratko. Ako si vybrať to správne zvieratko?
pred 7 rokmi
Do tohto jubilejného 20. ročníka súťaže Najkrajšie knihy Slovenska 2011 bolo prihlásených 131 kníh a jedna kolekcia.
pred 6 rokmi
Pol roka po udalostiach predchádzajúcej sezóny berú Ray a Tanya správy do svojich rúk a otvárajú netradičné Centrum.