Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

SaS navrhuje motivačnejší systém hmotnej núdze

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.06.2012

Poslanci za SaS Jozef Mihál a Lucia Nicholsonová navrhujú, aby sa od začiatku budúceho roka znížila základná dávka v hmotnej núdzi na úroveň 20 % sumy životného minima.
SaS navrhuje motivačnejší systém hmotnej núdze
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Poslanci za stranu SaS Jozef Mihál a Lucia Nicholsonová predložili do parlamentu návrhy zákonov o hmotnej núdzi a príspevku na bývanie. Navrhujú, aby sa od začiatku budúceho roka znížila základná dávka v hmotnej núdzi na úroveň 20 % sumy životného minima.

To by predstavovalo pokles zo súčasných 60,5 eura na 38 eur. "Celková výška sumy možnej poskytnutej pomoci vo forme dávky v hmotnej núdzi však zostáva na približnej rovnakej úrovni, ako v súčasnosti," uvádzajú predkladatelia. V niektorých prípadoch, v závislosti od počtu členov v rodine a ich aktivity, sa podľa poslancov SaS finančná pomoc dokonca zvyšuje. Takéto zmeny v hmotnej núdzi pripravovali predstavitelia SaS už počas svojho pôsobenia na ministerstve práce a sociálnych vecí, avšak bývalá vládna koalícia ich nestihla schváliť.
 
"Výrazný pozitívny posun nastane v možnosti získania motivačnej dávky na dvoch úrovniach pre dospelých a na dvoch úrovniach pre deti," upozorňujú bývalý minister práce a bývalá štátna tajomníčka tohto rezortu. Určenie dvoch úrovní motivačnej dávky vo výške 20 % sumy životného minima a 45 % sumy životného minima podľa nich odráža individuálne schopnosti a možnosti občanov, ktorí sa zúčastňujú aktivačných činností. Všetky činnosti sú nasmerované na podporu ľahšieho umiestnenia sa na trhu práce. Právne možnosti účasti na činnostiach, ktoré zakladajú nárok na získanie motivačnej dávky, sa podľa predkladateľov značne rozšírili tak pre evidovaných nezamestnaných, ako aj pre neevidovaných nezamestnaných. Legislatívny návrh garantuje súčasné postavenie poberateľov dôchodkových dávok, a to najmä z pohľadu zachovania súčasnej úpravy dorovnávania nízkych dôchodkov.

Novým prvkom v návrhu zákona o hmotnej núdzi má byť riešenie chudoby zamestnaných pracujúcich s nízkymi príjmami. V záujme zmiernenia rizika vzniku chudoby opoziční poslanci navrhujú zaviesť opatrenie, ktoré bude motivovať k uplatneniu sa na trhu práce a tiež záujem udržať si zamestnanie s nízkou mzdou. "Pre tieto osoby navrhujeme ponechať nárok na motivačný príspevok a pre účely posúdenia nároku na pomoc v hmotnej núdzi sa príjem nezapočítať v jeho reálnej výške, iba na úrovni 65 %," uvádzajú predkladatelia.

Návrhom zákona o príspevku na bývanie chcú poslanci za SaS zaviesť v systéme štátnej sociálnej podpory nový príspevok na bývanie ako adresnú, priamu finančnú podporu štátu bytovým domácnostiam, určenú najmä na krytie tej časti výdavkov, ktoré majú priamy vplyv na zachovanie bývania, a ktoré bytová domácnosť pre ich výšku a svoj nízky príjem môže uhrádzať len s problémami. "Návrh zákona neupravuje príspevok ako plošnú dávku, ale predpokladá poskytovanie navrhovaného príspevku len vtedy, ak zo strany oprávnených osôb budú splnené určené nárokové podmienky," uviedli Mihál a Nicholsonová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Slovenský gitarista Peter Bič, ktorý je zakladajúcim členom skupiny IMT Smile a dodnes s ňou hráva, ako gitarista sprevádzal niekoľko rokov Janu Kirschner, založil skupinu Stereo a pomohol na začiatku kariéry Adamovi Ďuricovi, sa tento rok rozhodol z
pred 8 rokmi
Seat Leon Cup Racer naznačuje športovú budúcnosť značky
pred 6 rokmi
Spevák a herec Václav Neckář oslávil na začiatku mája 50 rokov od nahrania prvej piesne pre vydavateľstvo Supraphon.
pred 11 rokmi
Zdravé stravovanie je jeden z najlepších spôsobov ako žiť zdravo.
pred 5 rokmi
Niektoré tajomstvá sú príliš veľké na to, aby zostali ukryté.
pred 7 rokmi
Analytická spoločnosť predpovedá veľmi rýchly nástup 3D tlače protéz, ale aj náhradných orgánov. To vyvolá rozsiahlu debatu o etike a regulácii.
pred 10 rokmi
Brutálny a ešte brutálnejší. To najlepšie z najtvrdšieho ponúkne opäť tradične festival Brutal Assualt.
pred 11 rokmi
Kŕčové žily sú výrazné modrasto sfarbené, červíkovito zhrubnuté žily pod pokožkou, najmä na zadnej strane lýtok a vnútornej strane dolných končatín...