Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

S Talianskom budeme spolupracovať v oblasti kultúry

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.09.2012

Spolupracovať budeme aj v oblasti archeológie, ochrany a reštaurovania, literárnej činnosti či ochrany duševného vlastníctva.
S Talianskom budeme spolupracovať v oblasti kultúry
Zdroj obrázku: Internet
 

S Talianskom budeme bližšie spolupracovať v oblasti kultúry, vzdelávania, vedy a techniky. Predpokladá to dohoda, ktorú by mali podpísať predstavitelia vlád oboch štátov, návrh na uzatvorenie dohody dnes schválila slovenská vláda.

"Navrhovaná dohoda obsahom deklaruje záujem oboch zmluvných strán o priamu spoluprácu kultúrnych, vzdelávacích a vedeckých inštitúcií oboch krajín a podporuje výmenu odborníkov, informácií, skúseností, dokumentácie v relevantných oblastiach," píše rezort diplomacie v predkladacej správe návrhu.

Spolupracovať budeme okrem iného aj v oblasti archeológie, ochrany a reštaurovania, literárnej činnosti, ochrany duševného vlastníctva, autorských práv, knižnej kultúry, knižníc a archívov či výmenou umelcov a vysokoškolských pedagógov. Zmluva napríklad hovorí o vzájomnej výučbe jazyka a kultúry druhého štátu, posilniť by sa mali kurzy a lektoráty na univerzitách, plánujú sa výmeny učiteľov slovenského a talianskeho jazyka v stredných školách. Oba štáty chcú organizovať spoločné vedecké konferencie či okrúhle stoly.

Dohoda predpokladá aj spoluprácu v športe a s mládežou. "Zmluvné strany zároveň podporujú spoluprácu medzi vládnymi inštitúciami a inštitúciami samospráv ako aj mimovládnymi organizáciami v oblasti fyzických a športových aktivít," uvádza sa v dokumente. Taliansko i Slovensko vytvoria spoločnú zmiešanú komisiu, ktorá bude mať na starosti skúmanie pokroku v spolupráci. Komisia sa bude schádzať striedavo na území štátov zmluvných strán.

Dohoda, ktorú by mali oba štáty podpísať, vychádza zo starších dohôd podpísaných ešte ČSSR a ČSFR. "Uzatvorenie novej dohody je potrebné vzhľadom na to, že Kultúrna dohoda medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Talianskej republiky, podpísaná v Prahe 18. mája 1971, neodráža nové spoločensko - historické skutočnosti oboch krajín," píše sa v dokumente.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Podľa štatistík trpí nadváhou asi 12% detí, až 8% dokonca jej vyššou formou – obezitou. Rodičia často sami nechcú vidieť nadváhu svojho dieťaťa a nad malým bacuľkom sa len pousmejú.
pred 8 rokmi
V tomto prípade sú dve desiatky skladieb, z ktorých Scorpions vyskladali svoju show, obalené do efektu, ktorý je pre diváka a najmä fanúšika kapely príjemnou pridanou hodnotou navyše.
pred 8 rokmi
Jednu z najnavštevovanejších českých klubových kapiel bude mať šancu tento rok spoznať aj slovenskí publikum.
pred 7 rokmi
Elegantný dizajn a inovatívny kokpit pre úplne nové pocity z jazdy
pred 4 rokmi
Novinka vychádza pod názvom Pátram.
pred 10 rokmi
>Znovu je tu obdobie premenlivého počasia, nestálych teplôt a po pohodlnej zime aj obdobie väčšej záťaže organizmu.
pred 8 rokmi
Tvrdia to vedci z Boston University, ktorí rok sledovali 633 pacientov s dnou.
pred 12 rokmi
Tréningové zaťaženie a regenerácia tvoria dialektickú jednotu a zabezpečujú adaptáciu organizmu v žiadúcom smere a...