Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

RTVS povinnosť platiť koncesie pripomenie viacerými spôsobmi

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.06.2013

RTVS zaznamenáva dlhodobo pokles výberu úhrad za vysielanie.
RTVS povinnosť platiť koncesie pripomenie viacerými spôsobmi
Zdroj obrázku: Internet
 

Rozhlas a televízie Slovenska (RTVS) chce zvýšiť povedomie o povinnosti platiť tzv. koncesionárske poplatky za vysielanie verejnoprávneho rozhlasu a televízie.

"K výberu koncesií pripravujeme komplexnú informačnú kampaň v spolupráci so Slovenskou poštou," informovala agentúru SITA manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS Dominika Šulková. "Budeme tiež realizovať viac akvizičných akcií, ale aj v praxi uplatňovať lepšie využitie právnych možností k vymožiteľnosti pohľadávok," uviedla ďalej. V praxi to podľa Šulkovej znamená, že RTVS sa tzv. akvizičnými akciami bude snažiť získať pre platenie úhrad občanov, ktorí majú povinnosť platiť úhrady a nerobia tak. "Akvizičné akcie tak odhaľujú neplatičov či už z radov fyzických osôb alebo právnických osôb. Takéto akcie sa vykonávajú napríklad, pomocou porovnávaní databáz zo sociálnej či zdravotnej poisťovne," dodala pre SITA Dominika Šulková.

RTVS zaznamenáva dlhodobo pokles výberu úhrad za vysielanie. RTVS z koncesií vlani získal o približne 1,5 mil. menej ako rok predtým - 72 350 000 eur v roku 2012 (s koncesiami získanými vymáhaním 72 374 575 eur). Úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS sú najnižšie v Európe a podľa generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku by bolo ideálne, ak by sa tento hlavný zdroj RTVS zvýšil. Uvedomuje si zároveň, že súčasné ekonomické problémy zvyšovaniu koncesií neprajú. O vyššie koncesionárske poplatky by sa však uchádzať chcel, ale iba vtedy, ak bude mať argumenty – kvalitný a širší program.

Ako vyplýva z informácií, ktoré vedenie RTVS predložilo na rokovanie Rady RTVS koncom mája, za prvý štvrťrok tohto roka získal RTVS na úhradách za služby verejnosti 20 070 363 eur. Predstavuje to plnenie ročného rozpočtu na 28,07 percent, pričom ale toto vyššie číslo súvisí s tým, že v januári časť platiteľov (44% zamestnávateľov a 0,4% fyzických osôb) uhrádza poplatky na celý rok. Z vybraných koncesií pritom úhrady predstavovali 20 062 944 eur a dodatočne sa podarilo vymôcť nezaplatené koncesie vo výške 7 419 eur. Pre porovnanie, za prvý štvrťrok 2012 sa RTVS na úhradách verejnosti za vysielanie podarilo vybrať celkovo 20 397 912 eur, teda o 327 549 eur viac ako za rovnaké obdobie tento rok.

Spoločnosť zriadená spoločne SRo a STV na výber koncesií k začiatku tohto roka zanikla a poplatky začala vyberať priamo RTVS. Sadzba úhrady pre fyzickú osobu je 4,64 eura mesačne. Platiteľom koncesií sú fyzické osoby, ktoré sú v evidencii odberateľov elektriny v byte alebo v rodinnom dome. Koncesie platí aj zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov. Ak má troch až deväť zamestnancov, platí 4,64 eura. Ďalej sa suma zvyšuje až po 464,71 eura. Po spomínanej zmene vyberateľa úhrad mali podľa zákona koncesionári, ktorí sú úplne alebo čiastočne oslobodení od platenia za vysielanie verejnoprávneho RTVS tri mesiace navyše, aby svoju úľavu dokladovali. Ak teda nestihli úľavy na platení koncesií dokladovať do konca minulého roka, mali na to pôvodne čas iba do konca marca. Vedenie RTVS sa však rozhodlo termín predĺžiť do 30. júna. Tí, ktorí do 30. júna preukážu svoje nároky na úľavu, získajú úľavu spätne od začiatku tohto roka. Po spomínanom termíne sa už spätné úľavy nebudú dať uplatniť. Podrobnosti o platení úhrad a výške sadzieb sú zverejnené na webstránke RTVS - http://www.uhrady.rtvs.sk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Košické Divadlo CASSIA otvára novú sezónu 2012/2013, v ktorej ponúkne klasiku, overené tituly a chýbať nebude ani svetová muzikálová celebrita.
pred 7 rokmi
Slovenský festival Topfest sa sťahuje z areálu oproti Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom na letisko do Piešťan.
pred 6 rokmi
Piata kniha slovenskej spisovateľky je voľným pokračovaním jej predošlého diela s názvom Predohra (2012).
pred 5 rokmi
Klasický mytologický príbeh o Herkulovi dostáva celkom nový rozmer. Začína v momente, keď Herkules splnil povestných dvanásť úloh, aby sa vykúpil zo svojich minulých hriechov.
pred 7 rokmi
Laureát Nobelovej ceny mieru Obama je taktiež autorom najpopulárnejšieho z takzvaných tweetov, ktorým bolo vyjadrenie podpory homosexuálnym manželstvám
pred 8 rokmi
Vedeli ste, že nadmerný príjem potravy priamo súvisí so zvýšeným výskytom rôznych druhov rakoviny?
pred 7 rokmi
Slušná česká komédia s veľkým potenciálom a už klasickou chybou.
pred 9 rokmi
Amulet je predmet, ktorého úlohou je ochraňovať toho, kto ho nosí v čase života, ale i smrti.