Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

RTVS chce zlepšiť úroveň slovenčiny

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.04.2014

Ministerstvo kultúry v nedávno zverejnenej Správe o stave používania štátneho jazyka na území SR kritizovalo jazykovú úroveň médií
RTVS chce zlepšiť úroveň slovenčiny
Zdroj obrázku: Internet
 

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) chce zlepšiť úroveň slovenčiny. Pre svojich divákov od jesene prinesie raz do týždňa nový vzdelávací cyklus Nebojme sa slovenčiny.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Dominika Šulková z marketingu a komunikácie RTVS, pozostávať bude zo šestnástich samostatných častí, "ktoré predstavia slovenský jazyk v dynamickom prostredí praktického života".

RTVS pre SITA reagoval aj na kritiku Ministerstva kultúry (MK) SR v nedávno zverejnenej Správe o stave používania štátneho jazyka na území Slovenskej republiky. V poradí druhá správa sa venuje situácii v dodržiavaní zákonných pravidiel používania spisovnej slovenčiny v štátnej správe, súdnictve, pri ochrane spotrebiteľa, v médiách a v školstve. V prípade médií ministerstvo nie je spokojné s ich jazykovou úrovňou a apeluje na zvýšenie úrovne výučby slovenského jazyka na vysokých školách pripravujúcich nielen budúcich žurnalistov, ale aj pracovníkov marketingu, či hercov. V praxi by podľa MK SR bolo dobré medzi iným zaviesť pre redaktorov a moderátorov pred ich prvým vystúpením v rozhlase a televízii kvalifikačné skúšky, teda skúšky z čítania, výslovnosti, artikulácie, tempa reči. Napríklad verejnoprávnemu RTVS odporúča zriadiť funkciu hlasového pedagóga. RTVS v reakcii zdôrazňuje, že "úlohou verejnoprávneho vysielateľa je dbať na správnosť používania spisovnej slovenčiny vo vysielaní a do istej miery byť v tejto oblasti modelom aj pre ostatné médiá".

Podľa hovorkyne verejnoprávneho média venujú zvýšenú pozornosť pri prijímaní nových redaktorov a ich schopnosti pracovať s rodnou rečou na nadštandardnej úrovni. "V uplynulom období sme preto v spravodajstve RTVS zaviedli pravidelné školenia zamerané na fonetiku, techniku reči, štylistiku a spisovný jazyk. Zároveň podobným školením prechádza každý nový pracovník, ktorý takto prehĺbi svoje skúsenosti s prácou v audiovizuálnom médiu," dodala Dominika Šulková.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


nahrávacie štúdio, mastering, výroba CD a DVD n...

104.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 18 m2
8 749.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 067 m2
560.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 82 m2, novostavb...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Nový Peugeot 308 má niečo do seba. Tak, ako ste si mohli prečítať v poslednom teste tichej jedna-šestky, Peugeot urobil krok správnym smerom.
pred 10 rokmi
Večný rozpor medzi vznešeným a živočíšnym, medzi telesným a duchovným, medzi citom a sexualitou... medzi výškou poézie a nízkosťou biológie človeka.
pred 13 rokmi
Beh patrí medzi najuniverzálnejšie pohybové prostriedky, ktorých vplyv na organizmus je mnohostranný.
pred 7 rokmi
Rebríček TOP 10 najpredávanejších e-kníh za uplynulý mesiac zverejnila platforma Wooky, ktorá má najväčšiu ponuku na našom trhu (vyše 8000 e-kníh a viac ako 120 titulov e-periodík).
pred 8 rokmi
eŠteBák je trpká komédia, ktorá sa odohráva v časoch najťažšej normalizácie v období po okupácii ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy.
pred 8 rokmi
Vedeli ste, že funkčnou poruchou trávenia trpí až 30% z nás? Často je práve táto porucha príčinou faktu, že nemôžeme schudnúť!
pred 9 rokmi
Facelift Audi R8 rozširuje typový rad o špičkový model Plus
pred 10 rokmi
Každým dňom sme bližšie k dátumu 4.-7. augusta 2011, kedy bude v areáli Zelený ostrov v Benešove na programe Sázavafest, na ktorom sa predstavia aj Hurts...