Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rómska problematika (ne)existuje?!

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 10.10.2012

Rómska problematika sa v súčasnosti nachádza v popredí spoločenského a politického diskurzu na Slovensku, ale i v celoeurópskom meradle.
Rómska problematika (ne)existuje?!
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rómska téma je emocionálne najvypätejšia téma v Slovenskej republike. V búrke emócií zaniklo, že neexistuje jeden „rómsky problém", ale existujú „rómske problémy" až dva. Prvý je problémom majoritnej spoločnosti s Rómami. Druhý je samotný problém Rómov. Rómska problematika sa v súčasnosti nachádza v popredí spoločenského a politického diskurzu na Slovensku, ale i v celoeurópskom meradle. Je dôležité poukázať na niektoré charakteristické črty rómskej problematiky v SR z pohľadu nielen teoretickej analýzy, ale aj z praxe.

Časovaná bomba nielen v strednej Európe
Spolunažívanie občanov Slovenskej republiky s rómskou menšinou je podľa odborníkov časovanou bombou. Problém krajín východnej a strednej Európy spočíva v netolerantnosti väčšiny voči menšinám.

Mnohonárodnostný štát?

Slovenská republika patrí k mnohonárodnostným štátom. Okrem väčšinovej slovenskej národnosti, ktorej podiel na celkovej populácii Slovenska je 86,9 %, žije tu i viac alebo menej kompaktne viacero národnostných menšín a etnických skupín. Podľa posledných štatistík sčítania ľudu sa hlási k rómskej národnosti paradoxne iba 89 920 občanov, hoci ich tu žije viac ako pol milióna.

Možnosti riešenia rómskej problematiky

V prvom rade je možnosť zamerať sa na princíp individuálneho prístupu, pretože Rómovia nie sú homogénnou skupinou. Druhým princípom je nutnosť riešiť tento problém od koreňa. Príkladom sú nelegálne osady. Dôležité je nezanedbávanie tohto problému, pretože dopady sú nielen ekonomického, ale aj bezpečnostného charakteru.

Súčasný stav riešenia rómskej problematiky vrátane chudoby a zaostalosti v sociálne vylúčených spoločenstvách môžeme pokojne nazvať ako: nezáujem, bezradnosť, chaos. Problém sociálne vylúčených spoločenstiev je definovaný otázkou medzirezortného problému. Na jeho riešení ktorého sa musia podieľať komplexne všetky ministerstvá.

Legislatívna úprava postavenia Rómov

Legislatívnu základňu upravujúcu postavenie národnostných menšín a etnických skupín na Slovensku tvorí predovšetkým Ústava Slovenskej republiky z roku 1992 a Ústavný zákon z 23.februára 2001. Koncepcia ústavnej ochrany menšín v SR je postavená na dvoch zásadách. Prvou je zásada rovnosti a nediskriminácie. Ideovo všeobecný princíp, ktorý zaručuje „základné práva a slobody všetkým bez rozdielu... rasy, farby pleti, jazyka, ... národného pôvodu, príslušnosti k národnostnej alebo etnickej skupine...“ (čl. 12). Vstup SR do Európskej únie priniesol niektoré zásadné zmeny, ktoré ovplyvňujú prístup verejnej správy k Rómom. Jedná sa o možnosť riešiť niektoré problémy Rómov pomocou inštitucionalizovaných nástrojov EÚ a taktiež kooperáciou aktivít s ďalšími krajinami, keďže marginalizácia etnických menšín je problémom viacerých jej členov. Hlavnou príčinou väčšiny vážnych problémov spojených s tzv. rómskou problematikou je prehlbujúca sa segregácia Rómov.

Rómska problematika číselne:

400,000 až 500,000 Rómov žije na Slovensku.
99% nezamestnanosť v rómskych osadách.
90% Rómov neprekročilo hranicu základného vzdelania.
30-40% rómskych detí navštevuje základnú školu nepravidelne.
25 % detí spadá do pásma verbálnej debility.
22 % rómskych detí prepadá už v prvej triede.

Stratégia rozvoja rómskej otázky

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič pre všeobecné záležitosti v Bruseli predstavil Európskej komisii stratégiu v oblasti prístupu k rómskej otázke na celoeurópskej úrovni. Ak bude Európska komisia naďalej pokračovať v bilaterálnych rokovaniach s krajinami, ktoré národnú rómsku stratégiu predložili, a na jar 2013 predloží svoje odporúčania týkajúce sa celkového európskeho rámca, je možné v rómskej problematike postupovať ďalej. "Podstatné je však to, že všetky členské štáty si uvedomujú, že je to závažná otázka, ktorú treba riešiť nielen na národnej, ale aj na európskej úrovni.

Problém národnej identity verzus sociálny problém

Na zabezpečenie svojich cieľov sú Rómovia schopní úplne odsunúť stranou zákony majoritnej spoločnosti, využiť a zneužiť sociálny systém a oddať sa kriminálnym činom majetkového aj násilného charakteru. Ďalšou komplikáciou je, že oba „problémy" sa navonok prejavujú rovnako. A totiž sociálnym vylúčením Rómov. Hoci Rómovia môžu definovať svoj problém ako problém národnej kolektívnej identity, majoritná spoločnosť definuje rómsky problém ako problém sociálny.

„Rómsky problém“

Odlišná kultúra rómskej menšiny a celkový spôsob života Rómov sú majoritnou populáciou vnímané negatívne a prevláda u nej názor, že značná časť Rómov sa nechce alebo nevie adaptovať na spoločenské normy. Problémom nie je vzdelanie, ale práca. Problémom je aj vysoká nezamestnanosť, strata sociálnych istôt, v chudobných rómskych osadách vzrastá bieda, s pocitom beznádeje a neschopnosti riešiť vlastné existenčné problémy narastá alkoholizmus, kriminalita, vyhrocujú sa vzťahy medzi Rómami a majoritným obyvateľstvom.

Funkčné riešenie? Existuje vôbec?

Výsledky dvadsaťročného "riešenia" takzvanej „rómskej otázky" sú dodnes žalostné. Vláda nehľadá iné, efektívnejšie cesty, ale ani sa nezaujíma o to, či existujú. Pokračovať v používaní nástrojov, ktoré sa k "riešeniu" rómskeho problému využívali doteraz, je úplne neefektívne. Napriek tomu na nich vláda trvá. Viac desiatok miliónov, viac miliárd, viac sociálnych pracovníkov - najlepšie ku každému Rómovi jedného. Z ekonomického hľadiska je to úplne absurdné.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku


 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
pustite si video od minúty 30,53 - takto dopadneme:http://www.youtube.com/watch?v=cimeGd0TxkE
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Rómska problematika sa v súčasnosti nachádza v popredí spoločenského a politického diskurzu na Slovensku, ale i v celoeurópskom meradle. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/romska-problematika-ne-existuje/

Verbálna debilita??? Tento pojem sa už nepoužíva, vy ste odkiaľ prišli? A údaje sú nepresné, odkiaľ ich máte neuvádzate zdroj, rada by som sa naň pozrela...
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Najväčšou výhodou tohto fotorámika je rozhranie Wi-Fi, ktoré so sebou prináša množstvo vylepšení.
pred rokmi
Album nepriamo nadväzuje na debut Rieka, ale v zásade je odlišný.
pred 9 rokmi
Jeseň je obdobím, kedy z našich záhrad vyberáme dopestované ovocie či zeleninu.
pred 8 rokmi
S novým elektro-popovým projektom sa po polroku vracia z Anglicka frontman Hudby z Marsu Štofo alias Mike Lark.
pred 3 rokmi
Vydavateľstvo Warner Music predstavuje horúce jesenné novinky, ktorých bude do Vianoce ešte niekoľko.
pred 9 rokmi
Šieste pokračovanie kultovej hororovej série SAW.
pred 7 rokmi
Volkswagen chce do roku 2018 predbehnúť konkurenčné podniky Toyota a General Motors a stať sa najväčším výrobcom áut na svete.
pred 7 rokmi
Česká Herecká asociácia vyhlásila nominácie na divadelné Ceny Thálie za rok 2011 udeľované za mimoriadny javiskový výkon.