Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rómovia žiadali prezidenta, aby im vybavil stretnutie s Ficom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.05.2013

Prezident prijal predstaviteľov Strany rómskej únie Slovenska na základe listu, ktorý mu poslali, sťažovali sa aj na nezáujem zo strany ostatných ústavných činiteľov
Rómovia žiadali prezidenta, aby im vybavil stretnutie s Ficom
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Strana rómskej únie Slovenska dnes prezidenta Ivana Gašparoviča v Prezidentskom paláci požiadala, aby im sprostredkoval stretnutie s predsedom vlády Robertom Ficom. Okrem toho mu jej členovia predstavili svoje požiadavky a návrhy, ako riešiť problémy rómskej národnostnej menšiny. Ako po stretnutí povedal predseda Strany rómskej únie Slovenska (SRÚS) František Tanko, prezident sľúbil, že "pomôže, ako môže".

Podpredseda SRÚS Alfonz Kaliáš pred Prezidentským palácom vyhlásil, že problémy týkajúce sa slovenských Rómov nemôže riešiť iba vládny splnomocnenec. Do veci by mali podľa neho zasahovať viacerí rómski odborníci so stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním. SRÚS a jej experti podľa vyjadrení Kaliáša pracujú na niekoľkých návrhoch zákonov, ktoré majú Rómom zabezpečiť a posilniť ústavné práva a hlavne zákonné povinnosti. Rómovia vyhlasujú, že nechcú nič zadarmo a k lepšej životnej úrovni sa chcú dopracovať vlastnými rukami - aj keby to malo byť za minimálnu mzdu. Z tohto dôvodu by radi založili Rómsku pracovnú agentúru, ktorá by prácu pre Rómov zabezpečovala. Jej vznik musí byť podľa Tanka založený na spolupráci a dohode s rezortom práce. Ako však SRÚS upozorňuje, ich požiadavkami sa do dnešného dňa nikto z ústavných činiteľov okrem Gašparoviča nezaoberal. Kompetentní nereagujú ani na protestné pochody, vyhlásil Kaliáš. Ako dodal, Rómovia sa nebudú vnucovať majoritnej spoločnosti, ktorá ich aj tak nechce ani v školách, ani v práci. Podľa SRÚS sú Rómovia takto nútení vytvoriť si vlastnú uzatvorenú komunitu.

Napriek tomu, že na protestné pochody politici podľa SRÚS nereagujú, sa chcú Rómovia 15. mája vrátiť do Bratislavy a protestovať. Rovnako chcú k okrúhlemu stolu pozvať vládneho splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka. Situácia menšiny, ktorú tvorí viac ako 500-tisíc ľudí, je neúnosná, vyhlásil Tanko.

V tlačovej správe z Prezidentského paláca sa píše, že prezident prijal predstaviteľov SRÚS na základe listu, ktorý mu poslali. Na margo postavenia a života Rómov s nerómskym obyvateľstvom na Slovensku prezident povedal, že "spolupráca musí spočívať v hľadaní kompromisov." Rómsky problém nie je podľa hlavy štátu iba slovenským alebo európskym problémom, ale vyžaduje si riešenie na celosvetovej úrovni. Gašparovič zdôraznil, že je potrebné, aby sa Rómovia otvorene hlásili k svojej národnosti, keďže podľa výsledku sčítania obyvateľov sú potom prideľované aj dotácie pre národnosti. Poukázal aj na potrebu prezentovať pozitívne príklady spolužitia rómskeho etnika s nerómskym obyvateľstvom. Za príkladný vzor označil obec Spišské Tomášovce.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Kontroverzná novinárka Elsa (Diane Kruger) pôsobiaca v Afganistane je unesená členom Talibanu.
pred 8 rokmi
Návrh, aby internetové firmy nemohli kombinovať cenové zľavy s bezplatnými dodávkami, má chrániť malých predajcov na francúzskom knižnom trhu.
pred 7 rokmi
Stephen King je majstrom hororu, no Joyland je skôr detektívka. Napínavá, ale aj vtipná a dojímavá. Ukazuje, aké je svet kolotočiarov pestrý, no zároveň falošný a desivo úprimný. Občas sa pri stánkoch nehrá o plyšové medvedíky, ale o život.
pred 10 rokmi
V Európskej únii potrebuje pomoc pri snahe mať dieťa približne 10 miliónov obyvateľov.
pred 5 rokmi
V Senci sa v auguste stretnú na jednej scéne dva žánrové protipóly.
pred 9 rokmi
Kristína má nový album! V poradí tretí hudobný počin mladej speváčky nesie romantický názov Na slnečnej strane sveta!
pred 10 rokmi
A máme tu - pokračovanie „paranormálnych aktivít“.
pred 12 rokmi
Množstvo ľudí ktorí navštevujú fitnesscentrá nemajú ujasnenú základnú otázku a to čo vlastne chcú dosiahnúť.