Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rodičovský príspevok chce vyplácať len do štyroch detí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 13.03.2014

Poslanec za SDKÚ-DS súčasne navrhuje zvýšiť rodičovský príspevok pre pracujúce rodiny z terajších 203,2 eura na 220 eur.
Rodičovský príspevok chce vyplácať len do štyroch detí
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Poslanec NR SR Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) navrhuje, aby štát vyplácal rodičovský príspevok len do štyroch detí. Súčasne navrhuje zvýšiť rodičovský príspevok pre pracujúce rodiny z terajších 203,2 eura na 220 eur.

Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej besede. Na rodičovský príspevok v plnej výške by pritom mali mať podľa Kaníkovho návrhu nárok len tí rodičia, z ktorých aspoň jeden bol nemocensky poistený, teda zamestnaný dohromady aspoň 270 dní, alebo aby aspoň dve tretiny tohto času, teda 180 dní bol zamestnaný, čiže nemocensky poistený a zvyšných 90 dní vykonával aktivačnú činnosť. Tieto návrhy sú súčasťou návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú predložil do parlamentu Kaník spolu so straníckym kolegom Viliamom Novotným.

Za rovnakú aktivitu, ako je práca, sa malo považovať aj štúdium na vysokej škole, rovnako ako aj absolvovanie vysokej školy v prvom alebo druhom stupni alebo strednej školy v sledovanom období. Ak by rodina pri žiadaní o rodičovský príspevok nesplnila tieto kritériá, výška rodičovského príspevku by sa jej znížila na polovicu.

Podľa návrhu poslanca za SDKÚ-DS by sa mal zvýšiť aj príspevok pri narodení prvého až tretieho dieťaťa, a to zo súčasných 829,86 eura na 900 eur. Popri tom však navrhuje, aby na tento príspevok mali nárok len tí rodičia, z ktorých aspoň jeden bol nemocensky poistený, teda dohromady zamestnaný aspoň 270 dní alebo aby aspoň dve tretiny tohto času, teda 180 dní bol zamestnaný, čiže nemocensky poistený a zvyšných 90 dní vykonával aktivačnú činnosť. Zmeniť by sa podľa Kaníka mal aj zákon o priestupkoch. "Zavádzame povinnosť odpracovať trest za spáchané priestupky a zrušíme tak priestupkovú imunitu, ktorú dnes požívajú poberatelia sociálnych dávok," povedal. Zároveň chce Kaník zaviesť prenos priestupkovej zodpovednosti z maloletých páchateľov na ich rodičov.

Kaník chce tiež ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi viac motivovať k hľadaniu si práce. Opozičný poslanec navrhuje, aby sa podiel príjmu, ktorý sa nezapočítava do príjmu pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi, zvýšil zo súčasných 25 % na 40 %. "Navrhujeme tým zvýšenie čistého príjmu pracujúcich rodín, teda tých rodín, kde aspoň jeden z rodičov pracuje," povedal. Súčasný príspevok na nezaopatrené dieťa, ktoré si plní povinnú školskú dochádzku, chce opozičný poslanec opäť transformovať na tzv. prospechové štipendium. Nárok na tento príspevok by podľa jeho návrhu nevznikol vtedy, ak by bol priemer známok žiaka nad 2,5.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Mercedes-Benz S 600 je špičkovým modelom úspešne zavedenej S-Klasse a dodáva sa výhradne s karosériou s predĺženým rázvorom náprav.
pred 5 rokmi
Pôvodne potvrdená skupina Marsyas napokon nevystúpi.
pred 6 rokmi
Pink však nielenže prišla späť ako víchor, ale aj s dokonale naplánovaným promom, najlepšou formou a jednoznačne najlepším albumom vo svojej kariére.
pred 7 rokmi
Na Slovakia Ringu sa uskutoční prestížne medzinárodné podujatie seriálu majstrovstiev sveta WTCC
pred 6 rokmi
Ide o video k tanečnému remixu jej piesne Summertime Sadness, na ktorom spolupracovala s francúzskym dídžejom Cedricom Gervaisom.
pred 6 rokmi
Vápnik je nielen jeden z najdôležitejších prvkov pre stavbu tela, zohráva aj kľúčovú úlohu pre správne fungovanie srdca, umožňuje presun nervových impulzov a svalových kontrakcií.
pred 2 rokmi
Presne 30 rokov od vydania debutového albumu legendy českého bluegrassu, skupiny Poutníci vychádza zásadná kompilácia s príznačným názvom Poutníci - Zlatá éra 1983 - 1991.
pred 6 rokmi
Animovaný seriál Mimi a Líza z dielne Kataríny Kerekesovej sa na obrazovky RTVS dostane už na Vianoce. Po dlhých rokoch sa tak vo Večerníčku opäť objaví pôvodná animovaná tvorba.