Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rodičia maloletých matiek by mali prísť o prídavky

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.10.2012

Prísnejšie postihy rodičov, ktorí zanedbávajú starostlivosť o svoje deti, navrhuje strana Sloboda a Solidarita (SaS).
Rodičia maloletých matiek by mali prísť o prídavky
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Prísnejšie postihy rodičov, ktorí zanedbávajú starostlivosť o svoje deti, navrhuje strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Predstavila viacero návrhov, ktorými chce riešiť rómsku problematiku v oblasti vzdelávania detí. „Predkladáme tento návrh, pretože vláda nekoná a eskalujúcu situáciu nerieši," povedal poslanec SaS Daniel Krajcer. Pripomenul list učiteliek z Dobšinej, ktoré v praxi čelia dôsledkom dlhodobého neriešenia tohto problému. Podľa poslankyne Lucie Nicholsonovej časť z ich návrhov je možné okamžite uviesť do praxe.

Liberáli napríklad navrhujú zrušenie prídavku na dieťa rodičom maloletej matky. Chcú ich tak postihnúť za to, že sa zanedbávaním riadnej starostlivosti pričinili o to, že ich dcéra počala dieťa ešte pred dosiahnutím 15 roku. Takí rodičia podľa nich majú prísť o prídavky v okamihu narodenia vnúčaťa. Budú vyžadovať aj dôsledné postihovanie osôb, ktoré sa dozvedia, že maloletá je tehotná alebo porodila dieťa a neoznámia podozrenie zo spáchania trestného činu sexuálneho zneužívania polícii.

O dávky na dieťa by mali prísť aj rodičia, ktorí zanedbávajú svoje deti. Navrhnú, aby rodič, ktorého dieťa je preukázateľne zanedbávané – hladné, neošatené a nechodí do školy, stratil nárok na poberanie prídavku na dieťa, respektíve rodičovského príspevku až dovtedy, kým sa situácia nezlepší. Ak dieťa poputuje do sociálneho zariadenia, peniaze pôjdu tam.

Deti z rómskych osád alebo sociálne vylúčených spoločenstiev si nemajú plniť povinnú školskú dochádzku len formálne. Často totiž chodia do školy len preto, aby rodičia dostávali finančné výhody alebo aby sa najedli. V školskom zákone preto navrhnú novú, prísnejšiu definíciu neplnenia povinnej školskej dochádzky. Podľa nej si dieťa neplní školskú dochádzku, ak sa nezúčastňuje na vyučovacom procese v rozsahu všetkých vyučovacích hodín a ak neprichádza na vyučovanie pripravené, teda nemá základné učebné pomôcky.

Zvýhodnené obedy by mali dostávať len deti, ktoré riadne chodia do školy. Liberáli navrhnú, aby na takýto obed malo nárok len dieťa, ktoré v konkrétny deň sedelo v škole na všetkých vyučovacích hodinách, s výnimkou riadne ospravedlnených. Ak bude mať v týždni viac ako jednu hodinu neospravedlnenú, stratí nárok na zvýhodnený obed ďalší týždeň.

Deti z rómskych osád majú využívať učebné pomôcky, ktoré dostávajú zadarmo, výlučne v škole. Často si ich totiž nevážia, obchodujú s nimi, nenosia si ich do školy alebo ich dajú rodičom a tí ich predajú. SaS preto navrhne, aby boli pomôcky majetkom školy a zostávali tam. V prípade odcudzenia by ich mala obec vymáhať od zákonných zástupcov detí.

Zároveň sú za zrušenie 17-eurového príplatku za školskú dochádzku pre deti v hmotnej núdzi. „Chceme, aby nedochádzalo k zbytočnej pozitívnej diskriminácii školopovinných detí v hmotnej núdzi, ktoré dostávajú 17 eur za to, že si len plnia zákonom stanovenú povinnosť,“ hovoria liberáli. Takéto opatrenie podľa nich len zbytočne prehlbuje napätie medzi minoritou a majoritou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
120 vystavovateľov z jedenástich krajín zavíta od 19. do 21. októbra na veľtrh dizajnu blickfang do Viedne.
pred 12 rokmi
Ako vám jedlo môže ušetriť stres, keď sa postavíte na váhu?
pred 7 rokmi
Po roku 1993 vzniklo na Slovensku množstvo festivalov, no dodnes z nich prežilo len niekoľko. Svetlým príkladom je v tomto smere Barbakan, ktorý začal svoju históriu písať už v roku 1994 na nádvorí hradného opevnenia Barbakan.
pred 6 rokmi
Skupina Pink Floyd sa zapísala do histórie najväčšieho svetového on-line predajcu. Hovorca serveru Amazon.co.uk oznámil, že sa platňa The Endless River stala najviac predobjednávaným albumom v histórii tohto obchodu.
pred 10 rokmi
Tonzilitída predstavuje zápal hltanových (krčných) mandlí. Zápal sa často môže rozšíriť aj do nosných mandlí. Mandle sú lymfatické uzliny...
pred 7 rokmi
Celosvetovo uznávaní odborníci ocenili vynikajúci dizajn výrobkov LG
pred 6 rokmi
Románik novej autorky k víkendovej šálke kávy pod deku...
pred 9 rokmi
Gérard Depardieu si uľavil na podlahu lietadla po tom, ako ho letuška požiadala, aby zostal na svojom mieste, kým stroj nevzlietne.