Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Riziká rozpočtu si uvedomujeme, tvrdí Kažimír

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 13.12.2012

Po štyroch dňoch sa skončila v parlamente rozprava k návrhu rozpočtu na budúci rok, o zákone roka sa bude hlasovať vo štvrtok dopoludnia.
Riziká rozpočtu si uvedomujeme, tvrdí Kažimír
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rozpočet na budúci rok má svoje riziká, ktoré si vláda uvedomuje. Povedal to v záverečnej reči v rozprave k návrhu rozpočtu na budúci rok minister financií Peter Kažimír.

Za hlavné riziká označil hospodárenie samospráv, rozpočet zdravotníctva a školstva, najmä v súvislosti so mzdovými nárokmi. „Toto nie je rozpočet, ktorý po jeho schválení zajtra by mal byť niekde odložený do skrine, budeme sa ním na mesačnej báze zaoberať,“ vyhlásil minister.

Kľúčové je však podľa neho to, ako sa bude vyvíjať externé prostredie a tým aj slovenská ekonomika. Každé ďalšie spomalenie nášho hospodárstva totiž znamená dodatočný výpadok príjmov. Zároveň odmietol obvinenia opozície, že kabinet rezignoval na zvyšovanie efektivity výberu daní. Ambície zlepšovania výberu si totiž do rozpočtu vláda napísať nemôže. „My môžeme len sami seba prekvapiť tým, že doručíme lepší výber daní, zlepšíme príjmy, opačne to nejde,“ konštatoval.

Poslanci v rozprave k návrhu rozpočtu predložili k nemu šesť pozmeňujúcich návrhov, z ktorých dva pozmeňujúce návrhy sú z dielne vládneho Smeru-SD. Tým prvým sa má do rozpočtu zapracovať krytie nového očakávaného výpadku príjmov z daní a odvodov a tým druhým zase rozhodnutie o zvýšení platov učiteľov o 5 %. Zvyšné pozmeňujúce návrhy sú od opozičných poslancov. Tri z nich sa takisto týkajú rozpočtu rezortu školstva. Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS navrhuje učiteľom zvýšiť platy o 10 %, pričom zdroje na toto zvýšenie navrhuje získať novelizáciou zákona o rodičovskom príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa. Podobný návrh predložil za skupinu poslancov aj Kaníkov stranícky kolega Miroslav Beblavý.

Ten navrhuje zvyšovať učiteľom platy postupne o 5 % od 1. januára budúceho roku a o ďalších 5 % od 1. júla 2013. V rozpočte by to znamenalo potrebu dodatočných zdrojov v sume 31 mil. eur, ktoré sa majú získať odložením investícií v rezorte zahraničných vecí, úsporami v rezerve vlády, rezerve na súdne a exekučné rozhodnutia, v Sociálnej poisťovni a tiež znížením počtu zamestnancov regionálneho školstva o 0,5 %. V ďalšom pozmeňujúcom návrhu žiada poslankyňa SDKÚ-DS Lucia Žitňanská pridať 410 tis. eur na asistentov v školách, čo sa má financovať z rozpočtu Kancelárie prezidenta SR. Posledný pozmeňujúci návrh pripravil poslanec za OĽaNO Ján Mičovský. Ten navrhuje z rozpočtu vypustiť časť o mimoriadnom odvode Lesov SR do rozpočtu v sume 5 mil. eur. Považuje to totiž za nesystémový krok.

Podľa pozmeňujúceho návrhu, ktorý v rozprave predložili poslanci vládneho Smeru-SD, by sa mal očakávaný výpadok v budúcoročnom rozpočte vyriešiť rozpustením časti vytvorenej rezervy na možný zhoršený ekonomický vývoj, znížením výdavkov niektorých kapitol a zvýšením hotovostného deficitu. Príjmy rozpočtu by sa tak mali znížiť zo 14,176 mld. eur na 13,916 mld. eur a výdavky poklesnúť zo 17,235 mld. eur na 17, 002 mld. eur. Deficit by sa tak mal zvýšiť z pôvodných 3,059 mld. eur na 3,085 mld. eur, pričom by mal dosiahnuť 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Do rozpravy o návrhu rozpočtu na budúci rok boli prihlásení poslanci s takmer 60 prejavmi. Niektorí však napokon v pléne počas štyroch rokovacích dní nevystúpili pre svoju neprítomnosť. Potvrdil sa tak trend z predchádzajúcich rokov, že návrh rozpočtu býva v pléne Národnej rady SR vždy jedným z najdiskutovanejších zákonov. O návrhu rozpočtu sa bude podľa dohody poslancov zo stredy hlasovať vo štvrtok dopoludnia. Vo štvrtok ráno bude parlament pokračovať prerušenou rozpravou k novele vysokoškolského zákona.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Videom sprevádza postavička Strikeman, ktorá deti neučí len tancovať, ale im aj pomôže v prípade núdze.
pred 6 rokmi
Pesničky, ktoré sa napokon na skladačku dostali prechádzali sitom so zjavne veľkými okami, ale napokon je príjemné zistiť, že tá zhruba hodina s Jennifer Lopez sa dá zvládnuť a že je v podstate celkom príjemná.
pred 8 rokmi
Eukalyptus nie je jeden ker či strom. Dovedna existuje viac ako päťsto stromov a krov združených pod týmto názvom.
pred 4 rokmi
Akonáhle ste online, tak vás majú. Hackeri, ktorým stačí zopár kliknutí k tomu, aby vám zničili život.
pred 5 rokmi
Bastille sú partiou umelcov, ktorá dokáže vo svojich pesničkách pospájať hneď niekoľko žánrov a sú to spojenia fantastické.
pred 6 rokmi
Podľa finančného riaditeľa spoločnosti Renault sa chcú uistiť, že finančná pomoc, ktorú dostala konkurenčná firma PSA Peugeot Citroën neposkytne tejto spoločnosti neférovú výhodu.
pred 10 rokmi
Pôsobí proti nervozite a znižuje krvný tlak.
pred 4 rokmi
Medzinárodný filmový festival v Cannes zverejnil zoznam filmov, ktoré sa v tomto roku stretnú v hlavnej súťaži.