Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rezort vnútra čaká mimoriadne ťažký rok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.12.2012

Rezort vnútra čaká podľa jeho ministra Roberta Kaliňáka mimoriadne ťažký nadchádzajúci rok.
Rezort vnútra čaká mimoriadne ťažký rok
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Rezort vnútra čaká podľa jeho ministra Roberta Kaliňáka mimoriadne ťažký nadchádzajúci rok. "Toto bude pre nás najťažší rok, čaká nás obrovské množstvo práce," povedal po poslednom rokovaní vlády v tomto roku. Na ministerstvo vnútra čaká po piatich rokoch hodnotenie schengenu, ďalšia fáza reformy štátnej správy ESO a tiež viaceré legislatívne aktivity.

"Máme zavádzanie nových pravidiel zákona o verejnom obstarávaní a mnoho ďalších úloh, popri štandardných policajných, hasičských a záchranárskych akciách, ktoré ministerstvo robí," uviedol Kaliňák. "A ešte k tomu so zúženými financiami. Čiže budeme pravdepodobne čarovať," dodal.

Minister Kaliňák tvrdí, že ak tento rok zaznamenáva rezort historické výsledky v tom, koľko ľudí sa podarilo na ulici a na cestách zachrániť, je to dané tým, že mnohé prostriedky sú veľmi moderné. "Dokážeme veľmi rýchlo a razantne zakročiť v prípade nešťastia a dostať ľudí zo samotných problémov. Zoberte si, že každé hasičské auto, ktoré dorazilo k nešťastiu v Kurimanoch, bolo vybavené vyslobodzovacou technikou. Boli to zásahové vozidlá, ktoré tiež požadujú svoju obnovu," povedal. Podľa jeho slov práve na túto oblasť má na budúci rok rezort k dispozícii o dva a pol milióna eur menej. "Na druhej strane, nie som tu na to, aby som sa sťažoval, ale aby som rezort manažoval tak, aby sme všetky naše požiadavky a potreby uspokojili," vyhlásil.

Ministerstvo čaká v budúcom roku príprava na ďalšiu fázu reformy štátnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa). Od nového roka končí špecializovaná krajská správa na Slovensku. Zánik 64 špecializovaných krajských úradov je prvou fázou reformy, ktorá by mala výrazne uľahčiť a zefektívniť kontakt občanov so štátnymi úradmi, aby akúkoľvek vec vybavili na jednom mieste. V druhej etape reformy by sa mali všetky pôsobnosti miestnej štátnej správy od 1. januára 2014 integrovať do jedného okresného úradu. Podľa Kaliňáka ľudia pocítia reálne dôsledky reformy až od roku 2014. "Teraz je len začiatok, urobili sme poriadok hlavne na ministerstve vnútra, aby sme podľa tejto jednotnej matrice mohli pripraviť budúcoročný prechod," dodal. Prvé, čo bude z reformy cítiť, bude podľa neho voľnejšie dýchanie v rozpočte. "Ale ten faktický výkon, ktorý má zaznamenať občan, bude od 1. januára 2014 a postupne budú nabiehať nové a nové možnosti, ktoré budú občanom poskytované," doplnil.

V budúcom roku rezort vnútra predstaví aj niektoré návrhy zákonov či noviel. Jednou z nich má byť aj očakávaná novela zákona o štátnom občianstve. Podľa ministra Kaliňáka bude systém fungovať ako v každom štáte. Udeľovanie občianstva by malo byť naviazané na trvalý pobyt. "Znamená to, že aj občan Slovenskej republiky môže nadobudnúť maďarské občianstvo a nestratí slovenské za predpokladu, že má trvalý pobyt v Maďarsku a získa občianstvo na základe tohto pravidla. Nie na základe národnej príslušnosti, ale na základe tohto pravidla, ktoré je vo všetkých štátoch všeobecne uznávané," vysvetlil.

V januári by sa mala verejnosť dozvedieť viac aj o pripravovaných zmenách pri volebných pravidlách. Pravidlá pre jednotlivé voľby by sa mali zjednotiť. "Nič nového sa nestane, len sa budú zjednocovať lehoty, moratóriá, financovanie, účtovanie," uviedol Kaliňák s tým, že jediná novinka, ktorá by bola na zváženie, je otázka stabilného volebného orgánu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Do dnešných dní sú však tajné chodby Snežníku rovnako neznáme, ako osudy ľudí, ktorí navždy spojili svoj životný údel s príbehom hory, ktorá bola odnepamäti symbolom tunajšieho kraja.
pred 7 rokmi
5 tipov, ako si i počas sviatku lásky zachovať zdravý rozum
pred 5 rokmi
Nie troj-, ale až štvordňový bude napokon program tohtoročného Topfestu. Pod hlavičkou festivalu sa uskutoční aj jediný tohtoročný koncert populárnej skupiny Kabát na Slovensku. Ten prichýli piešťanské letisko už 31. mája.
pred 7 rokmi
Po vydarenom letnom hite Swing prichádza AMO & Band s novým singlom Zlaté časy. Len pár dní po jeho premiére vyráža na celoslovenské jesenné turné AMO & Band SPACE Tour 2012.
pred 3 rokmi
Vypočujte si chytľavý singel Nedotknuteľní
pred 7 rokmi
Pre 23-ročné dievča boli zásadné dve operácie, pri ktorých jej rozšírili bradu a čeľusť. Taktiež dostala špeciálne dentálne strojčeky.
pred 6 rokmi
Katy Perry sa oproti predošlej nahrávke žiaľ nikam neposúva a zaznamenať s ním podobné úspechy, ako s tým predchádzajúcim bude trochu problém.
pred 7 rokmi
Niekoľko týždňov po predstavení nového typového radu A3 Limousine prezentuje ingolstadtská automobilka Audi špičkový model S3 Limousine.