Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rezort školstva neplánuje systémové zmeny vo výučbe rómčiny

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.08.2013

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová prieskumom v 21 školách zistila, že deti z vylúčených komunít nemajú možnosť učiť sa v materinskej reči, a to ani popri vzdelávaní sa v slovenčine.
Rezort školstva neplánuje systémové zmeny vo výučbe rómčiny
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rozšíreniu rómčiny na školách bráni nedostatok kvalifikovaných učiteľov, učebných textov a didaktických pomôcok, tvrdí splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák.

Ministerstvo školstva považuje za rozhodujúci faktor výučby rómčiny v školách záujem zákonných zástupcov. Ako ďalej v reakcii pre agentúru SITA napísal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák, systémové zmeny vo vzdelávaní v jazyku alebo vo výučbe jazyka národnostných menšín rezort nepripravuje.

Možnosť učiť sa v rómčine alebo po rómsky je zakotvená aj v Ústave SR. Uplatnenie tohto práva komplikuje skutočnosť, že jazyk Rómov sa štandardizoval až v roku 2008, hovorí Pollák a dodáva, že "inkluzívne vzdelávanie, vyšší počet asistentov učiteľa a učiteľov ovládajúcich rómsky jazyk je témou rómskej reformy." Kaliňák ako príklad možností vymenúva štandardy rómskeho jazyka a literatúry, schválené v roku 2011 a tiež dvojjazyčné texty pre žiakov prvého stupňa. Učebné texty vychádzajú z Učebnice rómskeho jazyka od Evy Gašparovej z roku 2007. "Odporúčame školám využívať učebné texty ako učebnú pomôcku pre podporu a zefektívnenie procesu interkultúrneho vzdelávania," píše Kaliňák.

Štátny pedagogický ústav tiež pripravil v slovenskom a rómskom jazyku dve rozprávky - Loďka a Palička pomocníčka. Tieto rozprávky odporúča rezort využívať ako pomôcku v školskom a mimoškolskom vzdelávaní žiakov primárneho stupňa. Na zabezpečenie výučby rómskeho materinského jazyka v základných a stredných školách schválilo ministerstvo ešte v roku 2004 Dočasné vyrovnávacie opatrenia s cieľom pripraviť dostatočný počet pedagógov vyučujúcich v rómskom jazyku. Prvých 25 frekventantov dostalo akreditáciu v marci 2005.

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová prieskumom v 21 školách zistila, že deti z vylúčených komunít nemajú možnosť učiť sa v materinskej reči, a to ani popri vzdelávaní sa v slovenčine. Rómčina v školách by pritom pomohla deťom napredovať, tvrdí Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) a k názoru sa pridáva aj Rada Európy. Právo na vzdelanie v materinskom jazyku vyplýva aj z Ústavy SR. Ombudsmanka svojou mimoriadnou správou poslancom odporúča, aby vytvorili vhodné podmienky pre vzdelávanie sociálne znevýhodnených rómskych žiakov. Ak to vyžaduje ich najlepší záujem, tak aj v ich materinskom jazyku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Kylie Minogue pripravila akustický album The Abbey Road Sessions. Album vyjde 29.10.2012 a už teraz si môžete vypočuť ukážky!
pred 10 rokmi
Steve Jobs v stredu 5.októbra 2011 vo veku 56 rokov podľahol rakovine
pred 9 rokmi
Adele, ktorá pre operáciu hlasiviek zrušila začiatkom novembra všetky vystúpenia do konca roka, sa na pódiá oficiálne vráti svojím vystúpením na 54. slávnostnom udeľovaní cien Grammy.
pred 7 rokmi
Tretie pásmo výrazných študentských filmov opäť ponúka všehochuť zážitkov. Animované Láska na prvý pohľad a Terra Nullius zobrazujú príbehy lásky, každý z iného pohľadu, každý s odlišnými emóciami, ktoré nám nie sú neznáme.
pred 9 rokmi
"Dnes začíname novú epizódu. Špeciálnu poctu pre jednu z najúžasnejších speváčok na svete. Veľmi sa na ňu teším," napísala jedna z hviezd seriálu Lea Michele.
pred 19 rokmi
Spoločnosť Auto Palace Group - autorizovaný importér vozidiel Mazda.
pred 9 rokmi
Dvadsať rokov tvorby legendárnej americkej punk-rockovej kapely Green Day sa zmestilo do unikátneho boxu s ôsmimi CD, ktorý vyjde už 28. augusta.
pred 9 rokmi
Ponorte sa hlboko do ríše strašidelných vodných živočíchov a spoznajte najpodivnejšie vodné tvory na svete.