Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rektori odmietli prísnejšie kritériá hodnotenia škôl

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 20.03.2013

Slovenská rektorská konferencia žiada ministra školstva, aby nové kritériá nepodpísal a vrátil na dopracovanie Akreditačnej komisii
Rektori odmietli prísnejšie kritériá hodnotenia škôl
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovenská rektorská konferencia zmietla zo stola nové návrhy prísnejších kritérií komplexnej akreditácie. Niektoré z nich sú podľa nich retroaktívne, či v rozpore s vysokoškolským zákonom. Rektori odporúčajú ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi, aby tento návrh kritérií vrátil Akreditačnej komisii na dopracovanie.

"Splnenie kritérií, ktoré neboli známe v čase, keď sa mali plniť, nie je možné spätne ovplyvňovať a navyše viaceré podrobnosti požadované v týchto kritériách nemajú vplyv na kvalitu vzdelávania a výskumu," povedal po rokovaní šéf rektorskej konferencie Libor Vozár. Zásadné výhrady voči návrhu prísnejších kritérií schválila drvivá väčšina členov. Vysoké školy poslali 389 pripomienok. Podľa rektorov sú kritériá nevyvážené, nejednoznačné, komplikované, na viacerých miestach nepresné, respektíve nedopracované. Obávajú sa, že spustenie akreditačného procesu podľa týchto kritérií by mohlo viesť ku komplikáciám a nedorozumeniam. "Myslíme si, že celkove tendencia, ktorú tieto kritériá predstavujú, je v priamom rozpore s európskymi trendmi zabezpečenia kvality vzdelávania," doplnil Vozár.

Viaceré kritériá na hodnotenie sú nové alebo zásadne zmenené a pri ich aplikácii na uplynulé obdobie by podľa rektorov sa použili retroaktívne. Ďalej viaceré kritériá sú v rozpore so zákonom o vysokých školách a ďalšími všeobecne záväznými predpismi. "Myslíme si, že je chybou, že kritériá komplexnej akreditácie sú nastavené iba na vedeckú produktivitu. Komplexná akreditácia vôbec nereflektuje vzdelávanie a zabezpečenie, respektíve zlepšovanie kvality," dodal Vozár.

Komplexná akreditácia sa robí každých šesť rokov a podľa Vozára by bolo najlepšie, keby kritériá hodnotenia poznali už vopred. "Ja si myslím, že je správne a korektné, ak sa hodnotenie uskutočňuje podľa kritérií, ktoré sú známe v tom období, ktorého sa to hodnotenie týka," dodal.

Podľa rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusza Zasepu je teraz lopta na strane Akreditačnej komisie. "Ide o to, aby tie kritériá, ktoré navrhuje Akreditačná komisia, boli ľudské, aby sa dali splniť," povedal Zasepa, podľa ktorého sú kritériá príliš prísne. Podľa rektora UK Karola Mičietu veľké množstvo pripomienok svedčí o nekonzistentnosti materiálu. Niektoré ustanovenia sú podľa neho v rozpore nielen s vysokoškolským zákonom, ale aj Zákonníkom práce a právnici našli aj ústavné problémy. "Privítali sme snahu o zlepšenie kvality," dodal.

Šéf Akreditačnej komisie Ľubor Fišera bol rozčarovaný, že ho rektori na rokovanie nepozvali, dostal len na záver ich pripomienky.

Akreditačná komisia predložila návrh nových prísnejších kritérií na hodnotenie vysokých škôl. Väčší dôraz kladú na vedecké výstupy vysokých škôl. Podľa predsedu komisie Ľubora Fišeru sa predtým hodnotil počet študentov na učiteľa alebo množstvo financií na jedného pracovníka, čo sa už hodnotiť nebude. Dôraz sa má klásť na publikácie, či doktorandské štúdium. Pri hodnotení škôl sa bude klásť hlavný dôraz na vyučujúcich v jednotlivých študijných programoch, ktoré budú potrebovať viac docentov a profesorov.

Školy majú právo poznať podmienky akreditácie rok dopredu, takže komplexná akreditácia odštartuje rok po tom, čo minister kritériá podpíše.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Hosťom 20. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade bude aj horolezec Peter Hámor, ktorý predstaví svoju poslednú expedíciu na himalájske osemtisícovky K2 a Kančendžong.
pred 4 rokmi
Vianočný stromček, kapor, zemiakový šalát a samozrejme maškrty. To všetko nesmie na štedrovečernom stole chýbať. Tradícia pečenia cukroviniek sa na Slovensku datuje od začiatku 19. Storočia.
pred 6 rokmi
Prestížne nahrávacie štúdio Lavagance Studios Mareka Rakovického, producentský dozor DJa Billyho Hollywooda a réžia herca Michala Nemtudu – týchto troch výnimočných pánov spojila v jedinom projekte talentovaná dáma menom Kristína Tranová alias LAYLA.
pred 7 rokmi
Ak ste v ZLOm čase, na ZLOm mieste, stačí ZLOmok sekundy a dostane vás...
pred 11 rokmi
Príčinou zvýšenia krvného tlaku v pľúcnici je vzostup periférneho cievneho odporu, vyvolaného vazokonstrikciou prekapilárnej časti pľúcneho riečišťa.
pred 8 rokmi
Pat Smillie 42 ročný rodák z Detroitu (štát Michigan) typický svojou nižšou postavou a obrovským hlasom, reprezentuje v súčasnosti pravú Chicagskú soul-bluesovú scénu.
pred 4 rokmi
Okolo vodného živlu a priehrady sa točí pracovný i osobný život hrázneho Jana Palyzu v známom seriáli Jaroslava Dietla
pred 16 rokmi
Život je jedno veľké divadlo.