Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Redaktori rozhlasu museli upokojovať situáciu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.08.2013

Redaktori rozhlasu pokračovali vo vysielaní aj po tom, ako im 21. augusta 1968 vypli vysielače.
Redaktori rozhlasu museli upokojovať situáciu
Zdroj obrázku: SITA
 

Položením vencov k pamätnej tabuli na budove magistrátu v Bratislave si dnes zástupcovia Slovenského syndikátu novinárov (SSN) a Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) pripomenuli svojich kolegov, ktorí si v roku 1968 aj po obsadení budovy rozhlasu plnili svoje poslanie informovať ľudí.

"Pripomíname si odvahu, statočnosť našich kolegov z rozhlasu, ktorí v roku 1968 nezaváhali a pokračovali ďalej vo svojej práci informovať občanov," povedala Zuzana Krútka zo SNN. "Nikdy nevolali do nejakého boja, oni naopak veľmi utišovali situáciu, ľuďom hovorili pravdu, čo sa deje, kde sa deje, ale upozorňovali, že len s holými rukami sa nemôžu postaviť proti tankom. Patrí im vďaka za to, že dokázali utišovať situáciu, kým celé politické vedenie bolo odvlečené do Moskvy," priblížila Krútka.

Zamestnanci rozhlasu to podľa nej pred 45 rokmi nemali jednoduché. Do rozhlasu na Zochovej ulici v Bratislave prišiel 21. augusta 1968 dôstojník s vojakmi oznámil, že končia, a vypli vysielače. "Zohnali si náhradné, zorganizovali si spravodajskú sieť, zabezpečili vysielanie dokonca aj v maďarčine," dodala Krútka. V tom čase však už podľa jej slov začínali vysielať aj okupačné vojská. Ľudia však poznali hlasy redaktorov, a tak vedeli rozlíšiť vysielanie rozhlasu. "Rozhlasoví kolegovia dokázali priniesť objektívne informácie, to bolo na tom cenné," doplnila.

Na udalosti z augusta 1968 spomína aj Michal Tvarožek zo Slovenského rozhlasu, ktorý v rozhlase pracoval už pred 45 rokmi. "Tým, že niekedy 21. augusta ráno okolo ôsmej Rusi vytrhali všetky drôty, rozhlas bol odkázaný jedine na improvizácie. To znamenalo zobrať vysielaciu techniku, odísť niekde a hľadať také miesta, odkiaľ sa vysielať dalo," povedal. Vysielalo sa napríklad aj z kapucínskeho kláštora oproti budove rozhlasu na Zochovej. "Najdôležitejšia úloha spravodajcov bolo upokojovať ľudí a informovať ich. Informácií bolo veľmi málo, nositeľom bol v podstate len rozhlas. V upokojovaní ľudí to bola obrovská zodpovednosť, aby neprišlo k zbytočnému krviprelievaniu," poznamenal.

Foto© Ján Lörincz/SITA
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Redaktori rozhlasu pokračovali vo vysielaní aj po tom, ako im 21. augusta 1968 vypli vysielače. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/redaktori-rozhlasu-museli-upokojovat-situaciu/

Prečo sa tým hajzľom komunistickým, ktorý pozvali "bratov" rusov v 68 do teraz nič nestalo. Zrejme ich chránia ich deti a príbuzný z ktorých sú teraz privatizéry a podnikatela. A tí majú na svedomí záhadnu udalosť, pri ktorej umrel - resp. bol popravený Sáša Dubček.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
ága o Angelike bude mať pokračovanie a zrejme sa dočká minimálne piatich dielov. Ak by boli aspoň takto kvalitné, nebol by to márny pokus.
pred 6 rokmi
Robert Rodriguez a Frank Miller konečne našli svoju femme fatale Avu Lord, ústrednú hrdinku jedného z príbehov, z ktorých sa bude skladať Sin City: A Dame to Kill For.
pred 8 rokmi
Obezita trápi až jednu miliardu ľudí, nadváha každý deň znepríjemňuje život 50-75% obyvateľov celého sveta.
pred 3 rokmi
Už dnes v noci priletí do slovenskej metropoly legenda pop music Tom Jones.
pred 6 rokmi
Mladá slovenská indie skupina GoodBye Lenin prekvapila obyvateľov Ladiec. Spolu s aparatúrou vyliezla na strechu miestnej bytovky a do nedeľného ticha začala hrať svoj nový singel Next To You.
pred 6 rokmi
Americká pop-rocková skupina Bon Jovi v celosvetovej premiére predstavila novú skladbu Because We Can, ktorá je prvým singlom z jej pripravovaného štúdiového albumu What About Now.
pred 6 rokmi
Tommy Lee Jones a Will Smith sú späť ako superagenti K a J, ktorí majú prehľad o každej mimozemskej bytosti, čo sa objaví na planéte Zem.
pred 6 rokmi
Pripravovaná snímka má byť už druhým filmom z neoficiálnej trilógie. Prvým boli Nehanební bastardi (2009).