Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rastie podiel emisií v doprave

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 13.06.2012

Podľa hodnotenia v správe Európskeho centra pre znečisťovanie ovzdušia a zmierňovanie zmeny klímy dosiahlo v období rokov 2003 až 2008 vôbec najvyšší pokles v uhlíkovej náročnosti spomedzi 27 krajín EÚ.
Rastie podiel emisií v doprave
Zdroj obrázku: Internet
 

Na Slovensku sa zvyšuje podiel emisií v doprave na celkovej tvorbe emisných plynov. Celková produkcia emisií pritom klesla od roku 1990 do roku 2010 o35,9 percenta. V rovnakom období však rástol podiel dopravy na ich celkovej tvorbe až na 11,5 percenta. Uvádza sa to v správe o priebežnom stave plnenia prijatých medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky v oblasti politiky zmeny klímy, ktorú dnes prerokovala vláda.

Podiel emisií v celom energetickom sektore vrátane dopravy na celkových emisiách skleníkových plynov v roku 2010 (z ktorého sú zaznamenané údaje) predstavoval 70 percent. Emisie z dopravy tvorili 21 percent sektora energetiky.

Ďalšou problematickou oblasťou, kde sa nedarí nárast emisií skleníkových plynov účinne regulovať, je spaľovanie fosílnych palív v domácnostiach, tzv. lokálnych kúreniskách.
 
Druhým najvýznamnejším producentom, ktorý sa podieľa na tvorme emisií u nás, je sektor priemyselné procesy – tvorí 18,5 percenta emisií. V tomto prípade pochádzajú najmä z technologických procesov pri spracovaní minerálnych materiálov, v chemickom priemysle a pri výrobe ocele a železa. Znižovanie emisií z technologických procesov je finančne náročné a do veľkej miery limitované samotnou technológiou, takže tvorba emisií je priamo závislá od objemu výroby. „Priestor na znižovanie emisií je preto treba hľadať najmä v energetickej časti výroby,“ napísali autori správy.

Poľnohospodárstvo v roku 2010 vyprodukovalo 6,7 percenta z celkového množstva emisií, odpady päť percent a rozpúšťadlá jedno percento.

Slovensko však má v oblasti ochrany klímy dobré výsledky. Podľa hodnotenia v správe Európskeho centra pre znečisťovanie ovzdušia a zmierňovanie zmeny klímy dosiahlo v období rokov 2003 až 2008 vôbec najvyšší pokles v uhlíkovej náročnosti spomedzi 27 krajín EÚ. Aj v nasledujúcich rokoch by sme si mali udržať pomalší rast emisií v porovnaní s dynamikou rastu HDP, očakávaná intenzita poklesu uhlíkovej náročnosti však bude nižšia. Foto: Josef Štěpánek
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Už tretí ročník ponúkne v októbri atraktívny program milovníkom kvalitných filmov.
pred 13 rokmi
Anaeróbnou vytrvalosťou sa označuje pohybová činnosť pri ktorej nedochádza k príjmu kyslíka do organizmu.
pred 9 rokmi
S novým digitálnym fotoaparátom Panasonic Lumix FZ150 môže byť reportérom každý. Nezáleží na tom, či sa zaujímavá scéna odohráva v blízkosti alebo stovky metrov ďaleko.
pred 8 rokmi
Na nahrávke, ktorej názov zatiaľ nie je známy, by sa mali nachádzať skladby ako napríklad Legendary Child, Beautiful alebo Out Go the Lights.
pred 9 rokmi
Máme pre vás dobrú správu - z ponuky nových kamier značky Panasonic si vyberie skutočne každý.
pred 7 rokmi
Záujemcovia o kúpu ojazdeného motorového vozidla by si mali preveriť, či bazár garantuje prípadné vrátenie peňazí, pokiaľ by sa ukázalo, že auto bolo skutočne zatopené.
pred 6 rokmi
Opustený kocúrik Hrom sa jedného dňa ocitne v tajuplnom dome starého kúzelníka, ktorý obývajú aj nevšedné bytosti zo sveta fantázie. Vľúdne ho prijmú medzi seba, no nájdu sa aj takí, ktorých príchod nezvaného hosťa vôbec neteší.
pred 8 rokmi
V čase nehody bolo v okolí pódia približne dvadsať ľudí, pričom traja z nich utrpeli zranenia.