Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rastie podiel emisií v doprave

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 13.06.2012

Podľa hodnotenia v správe Európskeho centra pre znečisťovanie ovzdušia a zmierňovanie zmeny klímy dosiahlo v období rokov 2003 až 2008 vôbec najvyšší pokles v uhlíkovej náročnosti spomedzi 27 krajín EÚ.
Rastie podiel emisií v doprave
Zdroj obrázku: Internet
 

Na Slovensku sa zvyšuje podiel emisií v doprave na celkovej tvorbe emisných plynov. Celková produkcia emisií pritom klesla od roku 1990 do roku 2010 o35,9 percenta. V rovnakom období však rástol podiel dopravy na ich celkovej tvorbe až na 11,5 percenta. Uvádza sa to v správe o priebežnom stave plnenia prijatých medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky v oblasti politiky zmeny klímy, ktorú dnes prerokovala vláda.

Podiel emisií v celom energetickom sektore vrátane dopravy na celkových emisiách skleníkových plynov v roku 2010 (z ktorého sú zaznamenané údaje) predstavoval 70 percent. Emisie z dopravy tvorili 21 percent sektora energetiky.

Ďalšou problematickou oblasťou, kde sa nedarí nárast emisií skleníkových plynov účinne regulovať, je spaľovanie fosílnych palív v domácnostiach, tzv. lokálnych kúreniskách.
 
Druhým najvýznamnejším producentom, ktorý sa podieľa na tvorme emisií u nás, je sektor priemyselné procesy – tvorí 18,5 percenta emisií. V tomto prípade pochádzajú najmä z technologických procesov pri spracovaní minerálnych materiálov, v chemickom priemysle a pri výrobe ocele a železa. Znižovanie emisií z technologických procesov je finančne náročné a do veľkej miery limitované samotnou technológiou, takže tvorba emisií je priamo závislá od objemu výroby. „Priestor na znižovanie emisií je preto treba hľadať najmä v energetickej časti výroby,“ napísali autori správy.

Poľnohospodárstvo v roku 2010 vyprodukovalo 6,7 percenta z celkového množstva emisií, odpady päť percent a rozpúšťadlá jedno percento.

Slovensko však má v oblasti ochrany klímy dobré výsledky. Podľa hodnotenia v správe Európskeho centra pre znečisťovanie ovzdušia a zmierňovanie zmeny klímy dosiahlo v období rokov 2003 až 2008 vôbec najvyšší pokles v uhlíkovej náročnosti spomedzi 27 krajín EÚ. Aj v nasledujúcich rokoch by sme si mali udržať pomalší rast emisií v porovnaní s dynamikou rastu HDP, očakávaná intenzita poklesu uhlíkovej náročnosti však bude nižšia. Foto: Josef Štěpánek
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Existuje porekadlo, že liečená nádcha trvá sedem dní, neliečená týždeň. A je ju treba liečiť? Nuž rozhodne sa nelieči antibiotikami.
pred 16 rokmi
Do dlhodobého testu sme tentoraz zaradili automobil, ktorý má veľkú šancu získať na našom trhu prívlastok ľudový.
pred 9 rokmi
Nový Peugeot 308 integruje novátorskú technológiu micro-hybride e-Hdi a minimalizuje spotrebu a emisie CO2 s hodnotami od 98 g/km
pred 8 rokmi
Prešovská skupina Komajota vyráža o dva týždne na Elektro Tour.
pred 6 rokmi
Najviac ľudí, 40 percent, plánuje utratiť za vianočné darčeky do dvesto eur, 14 percent viac než 400 eur.
pred 8 rokmi
Vajcia pochádzajúce z takýchto chovov sa od 1. januára nesmú vyvážať alebo dodávať do maloobchodných predajní.
pred 8 rokmi
Chalva je staroveká pochúťka majúca pôvod na Balkáne a východnom stredomorí. Túto sladkosť konzumovali už starí Sumeri.
pred 6 rokmi
Minulý týždeň, presne v piatok 13. septembra, mala v USA premiéru hororová snímka Insidious: Kapitola 2.