Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Radičová sa ide venovať politike vlastným spôsobom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.06.2014

Expremiérka Iveta Radičová opäť mieri na pracovný pobyt do zahraničia. Ako uviedla dnes pre agentúru SITA, dostala ponuku od Wiesenthalovho inštitútu v Berlíne, ktorý má špeciálny program pre bývalých členov vlády.
Radičová sa ide venovať politike vlastným spôsobom
Zdroj obrázku: Internet
 

Expremiérka Iveta Radičová opäť mieri na pracovný pobyt do zahraničia. Ako uviedla dnes pre agentúru SITA, dostala ponuku od Wiesenthalovho inštitútu v Berlíne, ktorý má špeciálny program pre bývalých členov vlády.

Pracovný pobyt má trvať jeden rok a nastúpiť má v januári 2015. Radičová tvrdí, že sa ide venovať politike, ale jej vlastným spôsobom. „Ja chcem hľadať riešenia. Ja som zástanca politiky hľadania riešení,“ vyhlásila s tým, že svoje skúsenosti chce využiť na hľadanie otázok, na ktoré dnes nemáme jasné odpovede. „Chcem vážne vstúpiť do diskusie, či prežije EÚ v súčasnej podobe a chcem poznať stanoviská aktérov zmien,“ zdôraznila.

Témou Radičovej vedeckej práce bude Európska únia v strednodobom a dlhodobom horizonte. „Okrem teórie založím prácu na hĺbkových rozhovoroch s vybranými premiérmi krajín EÚ,“ povedala. Zároveň bude robiť rozhovory aj s najsilnejšími opozičnými zoskupeniami v týchto krajinách. „Rozhovory doplním o analýzu rozhodnutí EÚ a národných politík v konfrontácii so stanoviskami Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky, Európskej komisie a Eurostatu,“ konštatovala. Podľa nej ide o výsostne politickú tému. „Môj pohľad bude pohľadom, ktorý nebude obmedzený národnými politikami,“ konštatovala.

Kľúčom pre výber krajín, z ktorých osloví premiérov a lídrov opozície, je podľa Radičovej typológia a vplyv na rozhodovanie EÚ. Preto rozhovory bude robiť s politikmi z krajín, ktoré majú alebo mali veľké problémy. Budú to napríklad Grécko, Cyprus, Portugalsko, Taliansko. Na druhej strane osloví aj krajiny, ktoré problémy nikdy nemali, ako sú severské krajiny a Luxembursko. Radičová má záujem aj o krajiny, ktoré sú rozhodujúce v EÚ ako Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. Z mladých demokracií si Radičová vybrala Estónsko, ktoré nikdy nemalo problémy s dodržiavaním Maastrichtských kritérií. Porovnanie spraví i medzi krajinami z eurozóny a medzi tými, ktoré v eurozóne nie sú.

Expremiérka Iveta Radičová v roku 2013 pôsobila jeden trimester v Oxforde na univerzite. Radičová pôsobila v medzinárodnom tíme, ktorý sa venoval analýze vzťahu politiky a médií a tiež politiky a demokracie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Sú najdôležitejšou poľnohospodárskou plodinou, ktorá pokrýva si 60% výživy obyvateľstva.
pred 8 rokmi
Fanúšikovia kanadskej umelkyne môžu vstupenky vrátiť tam, kde si ich zakúpili.
pred 8 rokmi
Chcem si kúpiť do firmy nové auto, rozhodujem sa medzi leasingom a úverom. Aké sú rozdiely medzi finančným leasingom a investičným úverom?
pred 9 rokmi
Stretávame sa s tým dennodenne, so sebadôverou ľudí, ktorí na jej základe dokážu dosiahnuť úspechy aj tam, kde iní nemôžu uspieť. Ako nabrať sebadôveru?
pred 7 rokmi
"Ja ľudí nerozdeľujem podľa toho, či je to Slovák, žena alebo muž. Snažím sa v každom človeku nájsť ľudské kvality, ktoré má, ktoré ponúka," uviedol 36-ročný rapper, ktorý v decembri vydal nový album Stereo Farbo Slepo.
pred 6 rokmi
Podujatie sa uskutoční v sobotu 9. augusta v Prešove.
pred 8 rokmi
Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) vyberali tento rok z desiatich filmov, ktoré splnili všetky kritériá
pred 7 rokmi
Losangeleský kvintet The Neighbourhood je celkom nová kapela, ktorú tvoria Jess Rutherford (spev), Jeremy Freedman (gitara), Zach Abels (gitara), Mikey Margott (basová gitara) a Bryan Samis (bicie).