Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prvý deň štrajkovalo 80 % základných a 70 % stredných škôl

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.11.2012

Protestujúci učitelia sa obrátili na vládu, parlament a jednotlivých poslancov.
Prvý deň štrajkovalo 80 % základných a 70 % stredných škôl
Zdroj obrázku: TASR
 

Väčšina slovenských škôl sa dnes zapojila do časovo neobmedzeného štrajku za zlepšenie financovania školstva. Podľa odborárov sa potvrdili prognózy, podľa ktorých štrajkovalo 80 percent základných a 70 percent stredných škôl. Presnejšie údaje bude mať centrálny štrajkový výbor neskôr.

Tisícky učiteľov sa stretli na protestných zhromaždeniach v troch najväčších mestách. Podľa školských odborárov v Bratislave protestovalo asi 3 000 ľudí a v Košiciach a Banskej Bystrici približne dve tisícky. V Bratislave učiteľov podporili aj žiaci niektorých gymnázií.

Protestujúci adresovali vláde, parlamentu a ministrovi školstva vyhlásenie. Žiadajú, aby vláda podpísala s odbormi memorandum. Obsahovalo by postupné kroky počas štvorročného obdobia na odstránenie diskriminácie školstva na Slovensku, aby sa konečne zaradilo medzi plnohodnotných členov EÚ v podiele financovania z HDP. Od poslancov zase požadujú, aby v zákone o budúcoročnom rozpočte zabezpečili zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov školstva o desať percent. Zároveň všetkým poslancom adresovali osobné listy predsedu odborov Pavla Ondeka.

Minister školstva Dušan Čaplovič štrajkujúcim odkázal, že chápe ich požiadavky, ale rozpočet nedovoľuje zvýšiť ich mzdy o viac ako ponúkaných päť percent.

Do štrajku v Bratislavskom kraji sa zapojilo približne 80 percent zamestnancov škôl a škôlok. V Trnavskom kraji štrajkovalo 79 percent základných škôl. Z 52 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja sa do štrajku zapojilo 42, čo je približne 81 percent. V Nitrianskom kraji sa do štrajku zapojilo približne 70 až 75 percent základných škôl a 50 percent materských škôl. V meste Nitra neštrajkovala ani jedna materská škola. V Banskobystrickom kraji išlo do štrajku 88 percent stredných škôl vyše 80 percent základných škôl. Väčšina škôl je pripravená štrajkovať tri a viac dní. V Trenčianskom kraji štrajkovalo 1 490 zamestnancov, čo je 65,24 percenta. V Žilinskom kraji zostali dnes zatvorené takmer dve tretiny škôl. Išlo o 262 škôl a školských zariadení, z nich 55 bolo stredných a 207 základných, materských či umeleckých škôl. V Košickom kraji odborári zaznamenali účasť viac ako 75 percent pracovníkov základných škôl. Odborári v Prešovskom kraji predpokladali, že do časovo neobmedzeného štrajku zamestnancov škôl sa zapojí približne 70 percent učiteľov a nepedagogických zamestnancov.

Štrajkovali aj niektoré súkromné a cirkevné školy, hoci združenia týchto škôl oficiálne štrajk nepodporujú a rozhodli sa pre petíciu za zlepšenie financovania školstva. Štrajkovalo aj vyše päť percent vysokoškolských zamestnancov. Podľa podpredsedu odborov pre vysoké školy Miroslava Habána išlo o zamestnancov 14 univerzít, najviac - 20 percent zamestnancov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Štrajk na jednotlivých školách nepotrvá rovnako dlho. Niektoré skončia so štrajkom už dnes, ďalšie avizujú dvoj- až päťdňové štrajky, niektoré školy zase hovoria, že vydržia neobmedzene. Žiaci ružomberského gymnázia a Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne sa napríklad nebudú učiť celý týždeň a do konca týždňa plánuje štrajkovať aj gymnázium v Trenčíne. Centrálny štrajkový výbor sa zíde v utorok a bude mať k dispozícii hlásenia zo škôl. "A podľa toho, aká bude objednávka na dĺžku štrajku, taký ten štrajk dlhý bude,“ povedal podpredseda odborov Martin Maták.

Mnohé mestá a samosprávy poskytli priestor pre deti, ktoré rodičia cez štrajk nemali kam dať. Často o ne však nebol veľký záujem. V Bratislave fungovalo päť centier voľného času, kam však prišlo len desať detí. Pomoc mestských centier voľného času využilo aj v Žilinskom kraji len pár rodičov a v Košiciach do týchto priestorov nepriviedli rodičia žiadne dieťa.

Školskí odborári trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných miezd pre všetkých pracovníkov regionálneho a vysokého školstva. Očakávajú postupné kroky, aby do konca volebného obdobia podiel HDP na školstvo dosiahol šesť percent. Platy učiteľov v regionálnom školstve by mali postupne dosiahnuť úroveň 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a u vysokoškolských 1,7 až trojnásobku. Ďalej chcú, aby sa platová tabuľka pre nepedagogických zamestnancov začínala minimálnou mzdou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Aplikácia Orange Go je už dostupná aj vo verzii pre iOS 4 a vyššie.
pred 7 rokmi
Ak som tejto nahrávke pred rokom napálil 9 bodov, tak jej rozšírenej verzii dávam po roku bez mihnutia oka plný počet. Nemám rád opakované vydanie, ale nájdu sa medzi nimi výnimky.
pred 5 rokmi
Mníchov. Divoké naháňačky, trefné dialógy, veľkolepé akčné scény, najobľúbenejšie videohry z čias dávno minulých, nádej, hrdinovia a v centre diania záchrancovia v podobe štyroch trojdverových MINI Cooper S.
pred 6 rokmi
Ľudia vo veku 18 - 64 rokov by mali denne cvičiť približne 75 - 150 minút.
pred 8 rokmi
Speváčka prežíva šťastné obdobie a stále komponuje. Jednu zo skladieb chce ponúknuť práve českej speváckej legende.
pred 9 rokmi
Alternatívno-rockovú formáciu bude v štyroch slovenských mestách počas turné sprevádzať hip-hopová trojica Vec, Zverina a Yanco Kral.
pred 5 rokmi
6-násobná Zlatá Slávica Zuzana Smatanová tvorí pre fanúšikov nielen krásne skladby, ale aj symbolické náramky. Po vydaní nového singlu a klipu „V dobrom aj v zlom“ sa speváčka pustila do výroby novej série náramkov s heslom „V dobrom aj v zlom“.
pred 8 rokmi
Katolícke médiá to označili za podobne prelomový moment, ako keď sa Pius XI. veriacim prvýkrát prihovoril prostredníctvom rozhlasu