Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prvý deň štrajkovalo 80 % základných a 70 % stredných škôl

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.11.2012

Protestujúci učitelia sa obrátili na vládu, parlament a jednotlivých poslancov.
Prvý deň štrajkovalo 80 % základných a 70 % stredných škôl
Zdroj obrázku: TASR
 

Väčšina slovenských škôl sa dnes zapojila do časovo neobmedzeného štrajku za zlepšenie financovania školstva. Podľa odborárov sa potvrdili prognózy, podľa ktorých štrajkovalo 80 percent základných a 70 percent stredných škôl. Presnejšie údaje bude mať centrálny štrajkový výbor neskôr.

Tisícky učiteľov sa stretli na protestných zhromaždeniach v troch najväčších mestách. Podľa školských odborárov v Bratislave protestovalo asi 3 000 ľudí a v Košiciach a Banskej Bystrici približne dve tisícky. V Bratislave učiteľov podporili aj žiaci niektorých gymnázií.

Protestujúci adresovali vláde, parlamentu a ministrovi školstva vyhlásenie. Žiadajú, aby vláda podpísala s odbormi memorandum. Obsahovalo by postupné kroky počas štvorročného obdobia na odstránenie diskriminácie školstva na Slovensku, aby sa konečne zaradilo medzi plnohodnotných členov EÚ v podiele financovania z HDP. Od poslancov zase požadujú, aby v zákone o budúcoročnom rozpočte zabezpečili zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov školstva o desať percent. Zároveň všetkým poslancom adresovali osobné listy predsedu odborov Pavla Ondeka.

Minister školstva Dušan Čaplovič štrajkujúcim odkázal, že chápe ich požiadavky, ale rozpočet nedovoľuje zvýšiť ich mzdy o viac ako ponúkaných päť percent.

Do štrajku v Bratislavskom kraji sa zapojilo približne 80 percent zamestnancov škôl a škôlok. V Trnavskom kraji štrajkovalo 79 percent základných škôl. Z 52 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja sa do štrajku zapojilo 42, čo je približne 81 percent. V Nitrianskom kraji sa do štrajku zapojilo približne 70 až 75 percent základných škôl a 50 percent materských škôl. V meste Nitra neštrajkovala ani jedna materská škola. V Banskobystrickom kraji išlo do štrajku 88 percent stredných škôl vyše 80 percent základných škôl. Väčšina škôl je pripravená štrajkovať tri a viac dní. V Trenčianskom kraji štrajkovalo 1 490 zamestnancov, čo je 65,24 percenta. V Žilinskom kraji zostali dnes zatvorené takmer dve tretiny škôl. Išlo o 262 škôl a školských zariadení, z nich 55 bolo stredných a 207 základných, materských či umeleckých škôl. V Košickom kraji odborári zaznamenali účasť viac ako 75 percent pracovníkov základných škôl. Odborári v Prešovskom kraji predpokladali, že do časovo neobmedzeného štrajku zamestnancov škôl sa zapojí približne 70 percent učiteľov a nepedagogických zamestnancov.

Štrajkovali aj niektoré súkromné a cirkevné školy, hoci združenia týchto škôl oficiálne štrajk nepodporujú a rozhodli sa pre petíciu za zlepšenie financovania školstva. Štrajkovalo aj vyše päť percent vysokoškolských zamestnancov. Podľa podpredsedu odborov pre vysoké školy Miroslava Habána išlo o zamestnancov 14 univerzít, najviac - 20 percent zamestnancov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Štrajk na jednotlivých školách nepotrvá rovnako dlho. Niektoré skončia so štrajkom už dnes, ďalšie avizujú dvoj- až päťdňové štrajky, niektoré školy zase hovoria, že vydržia neobmedzene. Žiaci ružomberského gymnázia a Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne sa napríklad nebudú učiť celý týždeň a do konca týždňa plánuje štrajkovať aj gymnázium v Trenčíne. Centrálny štrajkový výbor sa zíde v utorok a bude mať k dispozícii hlásenia zo škôl. "A podľa toho, aká bude objednávka na dĺžku štrajku, taký ten štrajk dlhý bude,“ povedal podpredseda odborov Martin Maták.

Mnohé mestá a samosprávy poskytli priestor pre deti, ktoré rodičia cez štrajk nemali kam dať. Často o ne však nebol veľký záujem. V Bratislave fungovalo päť centier voľného času, kam však prišlo len desať detí. Pomoc mestských centier voľného času využilo aj v Žilinskom kraji len pár rodičov a v Košiciach do týchto priestorov nepriviedli rodičia žiadne dieťa.

Školskí odborári trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných miezd pre všetkých pracovníkov regionálneho a vysokého školstva. Očakávajú postupné kroky, aby do konca volebného obdobia podiel HDP na školstvo dosiahol šesť percent. Platy učiteľov v regionálnom školstve by mali postupne dosiahnuť úroveň 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a u vysokoškolských 1,7 až trojnásobku. Ďalej chcú, aby sa platová tabuľka pre nepedagogických zamestnancov začínala minimálnou mzdou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Jedna z najväčších autopožičovní na Slovensku. ...
TČM, akupunktúra, masáže, chiropraxia, vákuová ...

297.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 43 m2
45 000.00 €
Na predaj chata, rozloha 60 m2, balkón, logia
80 000.00 €
Na predaj byt, garsónka, rozloha 35 m2, balkón,...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Pre 38-ročného tvorcu dnes už legendárnych Griffinovcov to bude prvé moderovanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied.
pred 9 rokmi
Banskobystrická skupina MUKATADO prichádza s novým singlom, ktorý je zároveň predzvesťou ich druhého albumu.
pred 12 rokmi
Zdalo by sa, že objemový tréning je oveľa jednoduchší ako tréning na vyrysovanie.
pred 6 rokmi
Bratislavská hip-hopová scéna vychovala v posledných desaťročiach nejednu silnú hudobnú osobnosť. Jedna z tých najvýraznejších vyrástla v raperovi s umeleckým menom MOMO.
pred 9 rokmi
Kapela The Cure odohrá skladby zo svojho debutového albumu Three Imaginary Boys (1979), ako aj z nasledujúcich nahrávok Seventeen Seconds (1980) a Faith (1981).
pred 7 rokmi
Najpredávanejšie typy gúm zlacneli o 5 až 14 %
pred 7 rokmi
Tuningová spoločnosť DMC Germany napriek vysokým štandardom originálu našla spôsob, ako vynikajúci automobil urobiť ešte lepším.
pred 14 rokmi
Renault Mégane, ktorý patrí v Európe medzi najobľúbenejšie typy strednej triedy, sa podrobil povinnej omladzovacej kúre. V redakčnom teste sme zisťovali v čom je lepší než jeho predchodca.