Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prví kandidáti na sudcov sa podrobia prevereniu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.02.2015

Z výberových konaní na nových sudcov už vzišli prví kandidáti, ktorí sa na základe prijatých legislatívnych zmien budú musieť podrobiť prevereniu.
Prví kandidáti na sudcov sa podrobia prevereniu
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Z výberových konaní na nových sudcov už vzišli prví kandidáti, ktorí sa na základe prijatých legislatívnych zmien budú musieť podrobiť prevereniu. Výberové konania boli podľa informácií zverejnených na stránke ministerstva spravodlivosti už ukončené na Okresnom súde Bratislava I. a IV., Okresnom súde Žilina či na súde v Liptovskom Mikuláši.

Ako informovali agentúru SITA z Kancelárie Súdnej rady SR, bezodkladne po oznámení výsledkov výberového konania kancelária doručí najúspešnejšiemu kandidátovi na vymenovanie za sudcu dotazník. Úspešný kandidát je povinný doručiť ho vyplnený do 30 dní naspäť kancelárii súdnej rady. Následne predsedníčka rady Jana Bajánková požiada Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) o zabezpečenie podkladov pre rozhodovanie o predpokladoch sudcovskej spôsobilosti kandidáta na vymenovanie za sudcu. K žiadosti sa pripojí súhlas udelený podľa osobitného predpisu a vyplnený dotazník, vysvetlili z Kancelárie Súdnej rady SR.

Preverovanie sudcovskej spôsobilosti NBÚ bolo najdiskutovanejšou zmenou, ktorá začala platiť v justícii od septembra. Právna úprava, ktorá previerky sudcov zavádza, je podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca len odrazom obrazu justície v očiach verejnosti. Minister v minulosti priznal, že z právneho pohľadu je podľa neho takáto úprava na hranici, hoci nie za hranicou ústavnosti. Zavedené pravidlá previerok sudcov na základe podania súdnej rady ešte posúdi Ústavný súd SR, ktorý zatiaľ pozastavil preverovanie už vymenovaných sudcov.

Ďalšou zmenou, ktorá by mala prispieť k transparentnosti výberového konania, je nahrávanie ústnej časti výberových konaní. Zvukové záznamy sú zverejnené spolu so zápisnicou o priebehu výberového konania na stránke ministerstva spravodlivosti.

NBÚ podľa zákona nebude robiť úspešným záujemcom z výberových konaní o sudcovský talár klasické bezpečnostné previerky. Úrad bude robiť podklady pre Súdnu radu SR. Vyhodnotenie informácií určené Súdnej rade Slovenskej republiky bude stupňa utajenia Vyhradené. Súdna rada potom na základe predložených dokumentov a na základe výsledkov výberového konania komplexne posúdi uchádzačov a rozhodne o ich predložení prezidentovi. Hlava štátu vymenováva kandidátov za sudcov. Prezident Andrej Kiska od nástupu do funkcie niekoľkokrát apeloval na čo najtransparentnejší výber sudcov. Uviedol, že hlava štátu, ktorá menuje sudcov, je na konci celého výberového procesu a nemôže byť detektívom, ktorý bude všetko sledovať a kontrolovať.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Obľubujete v kozmetike svieže a citrusové vône? Potešte sa šťavnatými telovými prípravkami z línie Ziaja Pomarančové maslo.
pred 6 rokmi
Britská hudobná produkcia sa opäť stáva smerodajnou. Možno už nie v takom globále, ako v deväťdesiatych rokoch, ale opäť nastáva situácia, kedy ochotne sledujeme dianie v britských rebríčkoch, pretože sa tam rodí naozaj skvelá muzika.
pred 6 rokmi
Značka MINI vyvinula dizajn vozidla vyšperkovaný novými kreatívnymi impulzmi, ktoré vylepšujú dôvod prvotriednej kvality v kompaktnej triede vozidiel.
pred 7 rokmi
Po päťročnej existencii nová bansko-bystrická kapela 220V vydala vo vydavateľstve PJ RECORDS pod rovnomenným názvom svoj debutový album.
pred 10 rokmi
„Hluk..hmyz..a iné predmety do uší nepatria“ - prasknutý bubienok a cudzí predmet v uchu.
pred 9 rokmi
2. júna sa do kín dostane pokračovanie Kung fu Panda 2! Pozrite si český trailer.
pred 7 rokmi
Magický svet dobrých aj zlých snov, ktorý sa ukrýva v našich perinách, ožil v muzikálovej rozprávke vo formáte 3D.
pred 8 rokmi
Špičkoví hudobníci rôznych žánrov a jeden z najznámejších slovenských textárov sa v piatok 14. októbra stretnú na scéne bratislavského Štúdia L+S.