Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Proti zmenám pri získavaní kreditov učiteľov je 544 ľudí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 01.07.2013

Slovenská komora učiteľov nesúhlasí s návrhom, aby kredity mohli získavať len školeniami.
Proti zmenám pri získavaní kreditov učiteľov je 544 ľudí
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Celkovo 544 ľudí podporilo hromadnú pripomienku Slovenskej komory učiteľov (SKU), ktorá nesúhlasí s návrhom novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Podľa nej bude možné získavať kredity, ktorými si učitelia prilepšujú k platu, len absolvovaním školení.

Novelu predložili poslankyne za stranu Smer-SD a ministerstvo školstva ju dalo na pripomienkové konanie. Norma totiž vypúšťa doterajšiu možnosť, že zamestnanec sa môže po troch rokoch praxe prihlásiť na overenie profesijných kompetencií, ktoré má získať dlhoročnou praxou alebo samoštúdiom. Učitelia sa obávajú, že namiesto toho budú musieť vysedávať na vzdelávaniach, ktoré im aj tak nič nové neprinesú. Keďže pripomienku podporilo viac ako 500 ľudí, bude sa ňou ministerstvo musieť zaoberať.

Podľa hovorcu ministra školstva Michala Kaliňáka bolo dôvodom zmeny zneužívanie zo strany niektorých poskytovateľov kontinuálneho vzdelávania, ale aj zo strany zamestnancov škôl a školských zariadení. Vydávali osvedčenia za poplatok bez skutočného overenia kompetencií pred skúšobnou komisiou. Na základe toho mohli potom zamestnanci získať kreditový príplatok a následne vykonať atestáciu. „Vo vzťahu k ostatným kolegom, ani s prihliadnutím na otázne nové vedomosti to nebolo ani spravodlivé, ani prínosné,“ argumentuje Kaliňák.

Slovenská komora učiteľov žiada, aby naďalej mohli pedagogickí a odborní zamestnanci požiadať o overenie profesijných kompetencií získaných výkonom svojej pedagogickej činnosti, odbornej činnosti alebo sebavzdelávaním. Zároveň chcú rozšíriť túto možnosť pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na počet odpracovaných rokov. Ak prejde nový návrh, dôjde podľa nich k zbytočnému zaťažovaniu učiteľov, pretože budú nútení sedieť na viacdňových vzdelávaniach, ktoré by mohli absolvovať len preskúšaním, pretože problematiku už dávno ovládajú. Pripomínajú, že napríklad učiteľ, ktorý ovláda prácu s balíkom MS Office, bude musieť absolvovať päťdňové vzdelávanie napriek tomu, že túto problematiku má zvládnutú a bude preto päť dní chýbať v škole. Ak by mal možnosť len overiť kompetencie, chýbal by v práci len deň. „Touto zmenou zákona navrhovatelia priamo prispievajú k znižovaniu kvality vyučovacieho procesu a k zbytočnému a nadmernému zaťažovaniu pedagogických a odborných zamestnancov,“ hovorí komora.

Navrhovatelia zákona tvrdia, že veľké percento poskytovateľov robí akreditované programy kontinuálneho vzdelávania ako zdroj financií, často bez toho, aby skutočne overili kompetencie pred skúšobnou komisiou, ale len ako výmenu peňazí za osvedčenie. Slovenská komora učiteľov dodáva, že ak sa na tom obohacujú poskytovatelia, je nepochopiteľné, prečo chcú navrhovatelia trestať učiteľov. Podľa nich je práve ministerstvo cez akreditačnú komisiu zodpovedné za to, že títo nezodpovední poskytovatelia získali právo poskytovať programy kontinuálneho vzdelávania. „Predložený návrh však nezaručí to, aby sa nezodpovední poskytovatelia začali správať zodpovedne," dodáva komora učiteľov.

Učitelia majú možnosť prilepšiť si k platu absolvovaním dodatočného vzdelávania v rámci kurzov či školení. Za ne získavajú kredity a za každých 30 kreditov si k platu prilepšia o šesť percent, maximálne o 12 percent. Príplatok dostávajú sedem rokov po absolvovaní kurzov či školení, ktoré poskytujú rôzne súkromné spoločnosti, školy či Metodicko-pedagogické centrum.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Figúrky kultových postáv, z oblasti horor,film,...
Outsourcing IT v Bratislavskom kraji. Komplexná...

181 525.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 3 425 m2
51 615.00 €
Na predaj poľnohospodársky pozemok, rozloha 10 ...
150.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 60 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Profesionálny skateboardista sa zranil v stredu v štáte Oregon.
pred 8 rokmi
Mitsubishi Motors Corporation (MMC) sa zúčastni legendárnych pretekov Pikes Peak International Hill Climb 2012 s elektrickým pretekárskym automobilom i-MiEV Evolution.
pred 7 rokmi
Oheň Lucie Vondráčkovej poriadne páli. Jeho silu by však nemali cítiť speváčkyni fanúšikovia, ktorí sa nádejali na skvelý album, jeden z takých, aké Lucie doteraz robila. Jeho silu by mali pocítiť najmä ľudia, ktorí ten Oheň rozpálili.
pred 6 rokmi
Nastáva ďalší hrozivý zápas medzi démonom a Jimom Heronom, padlým anjelom so zatrpknutým srdcom. Je tu druhý diel úspešnej série Padlí anjeli - Žiadostivosť.
pred 6 rokmi
Tento vyslovene športovo ladený model typového radu CLA absolvoval svetovú výstavnú premiéru na tohtoročnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom (IAA 2013).
pred 8 rokmi
Po celosvetovom úspechu albumu Like A Prayer v roku 1989 a po singli Vogue, rozhodla sa Madonna potvrdiť status kráľovnej popu a zrekapitulovala svoje najväčšie hity.
pred 6 rokmi
Po štvormesačnej prestávke, ktorú si vynútilo tragické úmrtie Paula Walkera, nakrúcanie pokračuje s upraveným scenárom.
pred 10 rokmi
Pred mnohými storočiami nám po sebe Mayovia zanechali svoj kalendár s presným dátumom, kedy končí a s popisom toho, čo sa odohrá.