Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Proti bilbordom pri cestách chce bojovať aj pokutami

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.08.2012

Hlavným cieľom návrhu zákona je podľa Zmajkovičovej obmedziť umiestňovanie reklamných a propagačných zariadení.
Proti bilbordom pri cestách chce bojovať aj pokutami
Zdroj obrázku: Internet
 

Podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce proti bilbordom pri cestách bojovať aj pokutami. Dnes do NR SR predložila novelu zákona o pozemných komunikáciách.

Tá napríklad zavádza pokutu do výšky 10 000 eur pre tie právnické a fyzické osoby, ktoré nezakryjú v lehote určenej cestným správnym orgánom reklamné, informačné a propagačné zariadenie. Podpredsedníčka parlamentu chce dosiahnuť, aby bilbordy mimo miest a obcí boli vzdialené od ciest najmenej 250 metrov a v mestách a obciach minimálne 80 metrov. Ako povedala dnes pre agentúru SITA Zmajkovičová, reklamné, propagačné a informačné zariadenia sprostredkúvajú ponuku najmä tovaru a služieb s cieľom získania zákazníkov, pričom ponuky priamo nesúvisia s komfortom, ktorý občan môže bezprostredne využívať ako účastník dopravy na pozemnej komunikácii, alebo nesúvisia so zvyšovaním bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

"Súčasná legislatíva neumožňuje cestným správnym orgánom a správcom ciest efektívne postupovať pri riešení jednotlivých prípadov odstraňovania rozporných reklamných zariadení, resp. pri ukladaní povinností ich vlastníkom a pri vlastnom vymáhaní plnenia povinností v súvislosti s odstraňovaním zariadení," povedala.

Hlavným cieľom návrhu zákona je podľa Zmajkovičovej obmedziť umiestňovanie reklamných a propagačných zariadení. Novela zákona presne vymedzuje, kde nie je možné umiestňovať tieto zariadenia, t. j. kde to zákon výslovne zakazuje. "V minulosti napriek vyslovenému zákazu boli umiestňované reklamné zariadenia aj v ochranných pásmach. Zákon neuvádzal ako má postupovať cestný správny orgán v prípade zastavaných území miest, čo nakoniec viedlo k nekontrolovateľnému umiestňovaniu zariadení hlavne v intravilánoch miest. Zodpovedné úrady nemajú možnosť podľa platnej úpravy žiadostiam na nové reklamné plochy nevyhovieť. Voľnosť platnej právnej úpravy vedie k bezhlavému umiestňovaniu informačných, reklamných a propagačných zariadení bez ohľadu na charakteristiku a vizuálnu stránku zasiahnutého územia," zdôraznila Zmajkovičová. Výnimkou podľa nej nie je ani množstvo načierno postavených reklamných a propagačných zariadení, či už v mestách a obciach, alebo pri cestách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Predstavte si, že sa môžete vrátiť o desať rokov späť a stretnete svoje mladšie ja. Aké rady by ste mu dali?
pred 6 rokmi
Medzi najrozšírenejšie patrí domáce násilie, ktoré sa pácha za zatvorenými dverami a jeho rozsah a závažnosť sú preto často podceňované a spochybňované.
pred 6 rokmi
Nikdy nevydané nahrávky z úspešného muzikálu AIDA a najväčšie muzikálové hity Lucie Bílej v jedinečnom komplete.
pred 8 rokmi
Významný americký inžinier a vynálezca skonal v nedeľu vo veku 96 rokov.
pred 4 rokmi
Za exoticky znejúcim menom Edgar sa skrýva skúsený slovenský hudobník Jozef Planý, ktorého poslucháči rockovej hudby mohli v minulých rokoch registrovať v skupine Lesná zmes.
pred 5 rokmi
Všetci poznajú dvojicu slávnych cestovateľov - Zikmunda a Hanzelku. Všetci poznajú ich expedície a knihy. Nikto však nevie, aký život žili.
pred 7 rokmi
Prečo sa toľko športových hráčov a športovcov rozhodne sa nosiť červenú farbu, keď súťažia? Nová štúdia naznačuje, že to môže mať čo do činenia s ich hladinou testosterónu.
pred 9 rokmi
Najnovšie potvrdenými interpretmi sú Kasabian, Good Charlotte, Deftones, Within Temptation, Lostprophets, Peter Bjorn and John či The Maccabees.