Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Proti bilbordom pri cestách chce bojovať aj pokutami

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.08.2012

Hlavným cieľom návrhu zákona je podľa Zmajkovičovej obmedziť umiestňovanie reklamných a propagačných zariadení.
Proti bilbordom pri cestách chce bojovať aj pokutami
Zdroj obrázku: Internet
 

Podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce proti bilbordom pri cestách bojovať aj pokutami. Dnes do NR SR predložila novelu zákona o pozemných komunikáciách.

Tá napríklad zavádza pokutu do výšky 10 000 eur pre tie právnické a fyzické osoby, ktoré nezakryjú v lehote určenej cestným správnym orgánom reklamné, informačné a propagačné zariadenie. Podpredsedníčka parlamentu chce dosiahnuť, aby bilbordy mimo miest a obcí boli vzdialené od ciest najmenej 250 metrov a v mestách a obciach minimálne 80 metrov. Ako povedala dnes pre agentúru SITA Zmajkovičová, reklamné, propagačné a informačné zariadenia sprostredkúvajú ponuku najmä tovaru a služieb s cieľom získania zákazníkov, pričom ponuky priamo nesúvisia s komfortom, ktorý občan môže bezprostredne využívať ako účastník dopravy na pozemnej komunikácii, alebo nesúvisia so zvyšovaním bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

"Súčasná legislatíva neumožňuje cestným správnym orgánom a správcom ciest efektívne postupovať pri riešení jednotlivých prípadov odstraňovania rozporných reklamných zariadení, resp. pri ukladaní povinností ich vlastníkom a pri vlastnom vymáhaní plnenia povinností v súvislosti s odstraňovaním zariadení," povedala.

Hlavným cieľom návrhu zákona je podľa Zmajkovičovej obmedziť umiestňovanie reklamných a propagačných zariadení. Novela zákona presne vymedzuje, kde nie je možné umiestňovať tieto zariadenia, t. j. kde to zákon výslovne zakazuje. "V minulosti napriek vyslovenému zákazu boli umiestňované reklamné zariadenia aj v ochranných pásmach. Zákon neuvádzal ako má postupovať cestný správny orgán v prípade zastavaných území miest, čo nakoniec viedlo k nekontrolovateľnému umiestňovaniu zariadení hlavne v intravilánoch miest. Zodpovedné úrady nemajú možnosť podľa platnej úpravy žiadostiam na nové reklamné plochy nevyhovieť. Voľnosť platnej právnej úpravy vedie k bezhlavému umiestňovaniu informačných, reklamných a propagačných zariadení bez ohľadu na charakteristiku a vizuálnu stránku zasiahnutého územia," zdôraznila Zmajkovičová. Výnimkou podľa nej nie je ani množstvo načierno postavených reklamných a propagačných zariadení, či už v mestách a obciach, alebo pri cestách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Montážne práce rôzneho druhu, Elektroinštalácie...
Odvoz a likvidácia odpadu, odťahová sluťba

809.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 15 m2
317 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 407 m2
12.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 66.17 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Tak, čo je na tejto žene vlastne najzaujímavejšie?
pred 8 rokmi
Druhá generácia Porsche Cayenne GTS: posed ako v SUV, jazda ako vo športiaku
pred 7 rokmi
17-ročný Scott Thorson začína pracovať ako šofér pre slávneho pianistu menom Liberace. Zároveň sa stáva na šesť rokov milencom tohto 57 ročného umelca a súčasťou jeho prepychovo-gýčového života.
pred 7 rokmi
Nahrávka vznikla podľa knihy Paula Coelha - Alchymista, v preklade Pavly Lidmilovej číta Lukáš Hlavica.
pred 7 rokmi
Bratislava sa stala súčasťou novembrového turné kanadského súrodeneckého dua Tegan And Sara. Tohtoročný album Heartthrob, ktorý tvorí základ ich koncertného programu, označil New Musical Expres za jasného kandidáta na najlepší album roka.
pred 7 rokmi
Od nasledujúcej sezóny sa pre zmenu pravidiel prejde od súčasných 2,4-litrových osemvalcových motorom k 1,6-litrovým šesťvalcovým turbomotorom.
pred 6 rokmi
Hoci Veronika Stýblová spevácku súťaž nevyhrala, zaujala. A to rovno našu najväčšiu spevácku hviezdu, multitalentovanú Celeste Buckingham.
pred 5 rokmi
Dobrá správa pre všetkých fanúšikov Topfestu a kapely Twisted Sister. Headliner slovenského open air rockového festivalu potvrdil premiérové a zároveň pravdepodobne aj posledné vystúpenie u nás napriek nedávnemu úmrtiu bubeníka A. J. Pera.