Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Problémom justície je nízka vymožiteľnosť práva

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.12.2012

Vplyv na dôveryhodnosť súdnictva má aj nízka dôveryhodnosť v oblasti prokuratúry.
Problémom justície je nízka vymožiteľnosť práva
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Napriek určitým pozitívnym tendenciám hlavnými problémami justície ostávajú nízka vymožiteľnosť práva, s ňou úzko súvisiaci problém prieťahov v súdnych konaniach, respektíve vysoký počet reštančných vecí a z toho prameniaca nízka dôveryhodnosť súdov.

Podľa prieskumu Eurobarometer majú Slováci najnižšiu dôveru spomedzi sledovaných inštitúcií k súdnemu a právnemu systému, ktorému dôveruje iba 29 percent občanov, čo je o 14 percentuálnych bodov menej ako je priemer v Európskej únii. Vyplýva to zo Správy o základných otázkach justície, ktorú dnes parlament zobral na vedomie.

Plénum neprijalo uznesenie navrhované poslancom za KDH Pavlom Hrušovským, podľa ktorého amnestie udelené bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom týkajúce sa zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny a zmareného referenda boli nemorálne a bezprecedentné rozhodnutia, nezodpovedajúce princípom právnej istoty a spravodlivosti. Prijatie amnestií podľa navrhovaného znenia zabránilo objasniť, vyšetriť a potrestať všetkých tých, ktorí tento hanebný čin zavlečenia prezidentovho syna a občana SR mimo územia SR zosnovali a uskutočnili.

Poslanci za Smer-SD zamietli aj návrh uznesenia poslankyne za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej, podľa ktorého mala národná rada vyjadriť znepokojenie nad prehlbujúcim sa stavom znižovania dôveryhodnosti justície na Slovensku, ktorý v prípade ďalšieho prehlbovania sa môže ohroziť jeden z troch základných pilierov demokracie na Slovensku. Žitňanská zároveň chcela zaviazať vládu, aby do marca 2013 predložila do parlamentu koncepciu stabilizácie a modernizácie súdnictva.

Protichodnosť a nejednoznačnosť niektorých rozhodnutí podľa správy úzko súvisí s komplikovanosťou legislatívy, rezervami v oblasti tvorby ustálenej judikatúry na vyšších stupňoch súdnej sústavy (vrátane Najvyššieho súdu Slovenskej republiky), nedokonalým systémom vzdelávania sudcov a budúcich sudcov, ale aj s individuálnymi zlyhaniami sudcov.

Dôveryhodnosť súdov je ďalej pravidelne naštrbovaná aj procesnými chybami v trestnom konaní, ktoré osobitne v prípade rozhodovania o väzbe neraz vedú k ťažko obhájiteľným výsledkom. Časť problému je spôsobená pochybeniami sudcov, časť súvisí s komplikovanosťou a nejednoznačnosťou Trestného poriadku.

Vplyv na dôveryhodnosť súdnictva má aj nízka dôveryhodnosť v oblasti prokuratúry. Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca ide o dôsledok spolitizovanej voľby kandidáta na generálneho prokurátora a opakovaných pokusov o politické ovládnutie prokuratúry. V záujme zvýšenia dôveryhodnosti prokuratúry bude podľa rezortu spravodlivosti potrebné modernizovať prokurátorskú samosprávu a vhodne ju prepojiť so systémom verejnej kontroly. „Javí sa ako vhodné, aby bola prokurátorská samospráva posilnená o členov z externého prostredia (zástupcovia iných právnických profesií, akademickej sféry a pod.). Takto zreformovanú prokurátorskú samosprávu by bolo následne možné zapojiť do procesu výberu nominantov na kandidáta na generálneho prokurátora,“ uvádza správa.

Nezanedbateľná časť objektívnych problémov justície je podľa správy dôsledkom nevhodných justičných experimentov a politického zasahovania do systému súdnictva z minulých období. Osobitné škody spôsobuje podľa ministra najmä presadzovanie takzvanej mediálnej justície, keď politici vytvárajú tlak na rozhodovanie v konkrétnych kauzách, ako aj pokusy rozdeliť sudcov na „koaličných“ a „opozičných“. „Ak sa majú riešiť súčasné problémy, je nevyhnutné odstrániť aj ich príčiny. Preto vláda pristúpila k stratégii dôsledného odpolitizovania súdnictva. Možno konštatovať, že vďaka tomu sa vytvoril priestor aj na prípravu dlhodobých systémových riešení, ktoré sú v záujme občanov Slovenskej republiky i podnikateľského prostredia,“ píše sa v materiáli.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nevídaná akčná sága, v ktorej pod režijným vedením Jossa Whedona zažiarili hollywoodske hviezdy ako Robert Downey Jr, Scarlett Johansson a Samuel L. Jackson.
pred 4 rokmi
Nová coelhovka, vďaka ktorej sa dozviete o sebe a o živote čosi nové. Napríklad, že ak naozaj milujete, svet sa zmení... Alebo že pravá láska vždy zvíťazí nad chvíľkovou vášňou. A tiež, že máte prežívať svoje sny!
pred 6 rokmi
Ak sa radi bavíte na politickej fraške, ktorej tvorcovia nastavili veľké zrkadlo prostredníctvom poriadne uštipačného suchého britského humoru, ste na správnej adrese.
pred 7 rokmi
PSA Peugeot Citroën bude dodávať spoločnosti Toyota vozidlá strednej veľkosti, ktoré budú komercializované v Európe pod značkou Toyota.
pred 8 rokmi
Ultratenký ThinkPad T420s láme rýchlostnú bariéru medzi notebookmi do dvoch kilogramov...
pred 7 rokmi
Americká hviezda vystúpi v stredu 12. júna v pražskej O2 aréne a o deň neskôr vo viedenskej Stadthalle.
pred 7 rokmi
Premiéra na Goodwood Festival of Speed
pred 8 rokmi
Celý týždeň sa v rakúskej metropole ponesie v znamení medzinárodného veľtrhu umenia a starožitností WIKAM.