Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Problémom justície je nízka vymožiteľnosť práva

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.12.2012

Vplyv na dôveryhodnosť súdnictva má aj nízka dôveryhodnosť v oblasti prokuratúry.
Problémom justície je nízka vymožiteľnosť práva
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Napriek určitým pozitívnym tendenciám hlavnými problémami justície ostávajú nízka vymožiteľnosť práva, s ňou úzko súvisiaci problém prieťahov v súdnych konaniach, respektíve vysoký počet reštančných vecí a z toho prameniaca nízka dôveryhodnosť súdov.

Podľa prieskumu Eurobarometer majú Slováci najnižšiu dôveru spomedzi sledovaných inštitúcií k súdnemu a právnemu systému, ktorému dôveruje iba 29 percent občanov, čo je o 14 percentuálnych bodov menej ako je priemer v Európskej únii. Vyplýva to zo Správy o základných otázkach justície, ktorú dnes parlament zobral na vedomie.

Plénum neprijalo uznesenie navrhované poslancom za KDH Pavlom Hrušovským, podľa ktorého amnestie udelené bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom týkajúce sa zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny a zmareného referenda boli nemorálne a bezprecedentné rozhodnutia, nezodpovedajúce princípom právnej istoty a spravodlivosti. Prijatie amnestií podľa navrhovaného znenia zabránilo objasniť, vyšetriť a potrestať všetkých tých, ktorí tento hanebný čin zavlečenia prezidentovho syna a občana SR mimo územia SR zosnovali a uskutočnili.

Poslanci za Smer-SD zamietli aj návrh uznesenia poslankyne za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej, podľa ktorého mala národná rada vyjadriť znepokojenie nad prehlbujúcim sa stavom znižovania dôveryhodnosti justície na Slovensku, ktorý v prípade ďalšieho prehlbovania sa môže ohroziť jeden z troch základných pilierov demokracie na Slovensku. Žitňanská zároveň chcela zaviazať vládu, aby do marca 2013 predložila do parlamentu koncepciu stabilizácie a modernizácie súdnictva.

Protichodnosť a nejednoznačnosť niektorých rozhodnutí podľa správy úzko súvisí s komplikovanosťou legislatívy, rezervami v oblasti tvorby ustálenej judikatúry na vyšších stupňoch súdnej sústavy (vrátane Najvyššieho súdu Slovenskej republiky), nedokonalým systémom vzdelávania sudcov a budúcich sudcov, ale aj s individuálnymi zlyhaniami sudcov.

Dôveryhodnosť súdov je ďalej pravidelne naštrbovaná aj procesnými chybami v trestnom konaní, ktoré osobitne v prípade rozhodovania o väzbe neraz vedú k ťažko obhájiteľným výsledkom. Časť problému je spôsobená pochybeniami sudcov, časť súvisí s komplikovanosťou a nejednoznačnosťou Trestného poriadku.

Vplyv na dôveryhodnosť súdnictva má aj nízka dôveryhodnosť v oblasti prokuratúry. Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca ide o dôsledok spolitizovanej voľby kandidáta na generálneho prokurátora a opakovaných pokusov o politické ovládnutie prokuratúry. V záujme zvýšenia dôveryhodnosti prokuratúry bude podľa rezortu spravodlivosti potrebné modernizovať prokurátorskú samosprávu a vhodne ju prepojiť so systémom verejnej kontroly. „Javí sa ako vhodné, aby bola prokurátorská samospráva posilnená o členov z externého prostredia (zástupcovia iných právnických profesií, akademickej sféry a pod.). Takto zreformovanú prokurátorskú samosprávu by bolo následne možné zapojiť do procesu výberu nominantov na kandidáta na generálneho prokurátora,“ uvádza správa.

Nezanedbateľná časť objektívnych problémov justície je podľa správy dôsledkom nevhodných justičných experimentov a politického zasahovania do systému súdnictva z minulých období. Osobitné škody spôsobuje podľa ministra najmä presadzovanie takzvanej mediálnej justície, keď politici vytvárajú tlak na rozhodovanie v konkrétnych kauzách, ako aj pokusy rozdeliť sudcov na „koaličných“ a „opozičných“. „Ak sa majú riešiť súčasné problémy, je nevyhnutné odstrániť aj ich príčiny. Preto vláda pristúpila k stratégii dôsledného odpolitizovania súdnictva. Možno konštatovať, že vďaka tomu sa vytvoril priestor aj na prípravu dlhodobých systémových riešení, ktoré sú v záujme občanov Slovenskej republiky i podnikateľského prostredia,“ píše sa v materiáli.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Niekto áno... Izraelský pár sa inšpiroval Facebookom, svojmu dieťaťu dal meno Like. Originálnosť mena bola tým najdôležitejším faktorom pri výbere.
pred 15 rokmi
Pamätáte sa ešte na februárový koncert Uriah Heep v Košiciach? Aplauz, pódiová uvoľnenosť hudobníkov, presná hra a nápadité melodicko-rytmické riffy basgitaristu Trevora Boldera dávajúce záverečnému zvuku skupiny bohatý výraz,..
pred 7 rokmi
LG predstavuje OLED (Organic Light-Emitting Diode) televízor s uhlopriečkou 55"(140 cm). OLED televízor zobrazuje veľmi prirodzené farby, ponúka vysoký jas a nekonečný kontrast.
pred 9 rokmi
Na domácej hudobnej scéne sa objavuje nová formácia.
pred 7 rokmi
Vďaka bežnej konzumácii rias sa rakovina prsníkov v Japoniek takmer vôbec nevyskytuje, žiaľ Európanky sa takouto bilanciou chváliť nemôžu.
pred 4 rokmi
VANDA pokrstila videoklip LA PEREGRINA telemostom s Južnou Amerikou! Tri roky po vydaní úspešného debutového albumu „Astrology“ (2012) vydala slovenská speváčka VANDA na jar tohto roku nový album „Introspective“ (2015).
pred 8 rokmi
Americká speváčka, herečka a modelka zomrela pred desiatimi rokmi - 25. augusta 2001. Dožila sa iba 22 rokov.
pred 5 rokmi
Tak trochu ľahkovážny chlapík menom HP sa kedysi zapojil do Hry, keď náhodou našiel hi-tech mobil. Bola to však iba náhoda? Čoskoro totiž zistil, že Hra je hybnou silou v mnohých udalostiach, ktoré na prvý pohľad nesúvisia.