Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Problémami školstva sa budú zaoberať na konferencii

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.01.2013

Témou školstva sa treba zaoberať na úrovni vlády, odbornej sekcie, ako aj záujemcov o túto tému, a práve na to bude slúžiť táto konferencia.
Problémami školstva sa budú zaoberať na konferencii
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa na dvojdňovom zasadnutí rady dohodlo na tom, že v krátkom čase zorganizuje konferenciu o problémoch v školstve. Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda ZMOS-u Jozef Dvonč.

Školstvo je podľa jeho slov pomerne rozsiahla téma, preto sa na zasadnutí rady zúčastnil aj minister školstva Dušan Čaplovič a zástupcovia jeho rezortu. Záver v súvislosti s nariadením, že 100 percent mzdového normatívu má ísť priamo na školy, je taký, že ZMOS bude žiadať vládu, aby v tomto roku navýšila náklady pre originálne školstvo. „Témou školstva sa treba zaoberať na úrovni vlády, odbornej sekcie, ako aj záujemcov o túto tému, a práve na to bude slúžiť táto konferencia,“ poznamenal Dvonč.

Podľa prvého podpredsedu ZMOS-u Michala Sýkoru sa na zasadnutí pýtali ministra Čaploviča na rôzne otázky a vysvetľovali si postoje pri prenesených kompetenciách, ako aj pri financovaní základných škôl. Združenie miest a obcí Slovenska sa chce vrátiť k tomu, čo už bolo deklarované, a teda chce, aby sa desať percent prostriedkov mohlo presúvať medzi školami v mestách, kde je škôl viac. „Sme ako poštári, pretože posúvame peniaze od štátu ďalej školám,“ povedal na tlačovej konferencii s tým, že časť prostriedkov je potrebné presunúť iným školám, ktoré možno neprežijú, lebo nebudú mať peniaze. "Odmietam tézu, že mestá a obce peniaze, ktoré sú určené na školstvo, míňajú niekde inde. Ten kto to tak robí, porušuje zákon,“ doplnil.

Výkonný podpredseda združenia Michal Sýkora si stojí za tým, že peniaze, ktoré prídu na školstvo, do základných škôl pošlú. „Dávame do škôl viac peňazí, spolu s vedením škôl sa o ne staráme a urobili sme kvantum roboty,“ poznamenal a dodal, že aj to ukáže konferencia.

Jednou z najvážnejších vecí programu zasadnutia rady ZMOS-u bola aj novela zákona o verejnom obstarávaní. „Naša poloha je taká, že po zasadnutí tripartity išiel zákon po rokovaní vlády do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), no nemáme informácie, že z toho, čo bolo v pripomienkovom konaní dohodnuté, niečo zo zákona vypadlo,“ konštatoval predseda Jozef Dvonč. Základné požiadavky združenia sa podľa jeho výkonného podpredsedu Milana Mušku týkali toho, ako nastaviť zákon tak, aby bol jednoduchší, aby sa urýchlil finančný tok, ale aby pomohol tiež naštartovať hospodársky rast a bol dostatočne transparentný.

„Sme radi, že je v tomto zákone konečne povedané, že firmy alebo uchádzači, ktorí sa dopustia vo verejnom obstarávaní nejakých priestupkov a nedodržia zásady, sa dostanú na čiernu listinu a Úrad pre verejné obstarávanie ich vylúči z verejného obstarávania v okruhu verejných financií,“ informoval Muška s dodatkom, že tak dosiahli, že špekulatívne metódy sa nie celkom eliminujú, ale aspoň sa dosiahne zníženie ich počtu. „Zákon je určite lepší, ako bol doteraz,“ dodal.

Ďalším z bodov programu bol zákon o odpadoch. Samosprávy majú od 1. januára povinnosť nakladať s biologickým odpadom, pričom termín bol odsunutý už z rok 2010, pretože neexistoval strategický materiál. Európska únia prijala podľa slov podpredsedníčky Združenia miest a obcí Slovenska Viery Krakovskej smernicu, ktorú je potrebné transponovať do našej legislatívy. Vzhľadom na to, že transponovaná nebola, hrozili pokuty a nemali sme iné východisko. „Máme určité spôsoby, ako separovať bioodpad alebo kuchynský odpad, a síce sme do toho zainteresovali priamo občana, čiže pôvodcu odpadu,“ priblížila s tým, že reštauračné zariadenia sa však musia o tento odpad postarať vo vlastnej réžii na vlastné náklady.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Holandský DJ sa rovnako ako naposledy (20. júna 2009) predstaví v Steel Aréne.
pred 6 rokmi
Už vo štvrtok 6. marca vystúpia v Bratislavskom Babylone v rámci turné k albumu Siluety.
pred 3 rokmi
Pokračovanie kultového Trainspottingu malo minulý týždeň premiéru vo Veľkej Británií.
pred 4 rokmi
Luc Besson vyzýva začínajúcich umelcov, módny a kostýmových návrhárov z celého sveta, aby navrhli kostým do jeho pripravovaného filmu Valerian a mesto tisícich planét.
pred 5 rokmi
Slovákov čaká koncert českej legendy! Vladimír Mišík spolu s kapelou Etc… zahrá v rámci turné „ETC 40“ už 2. októbra v Bratislave.
pred 7 rokmi
Filmár tiež priznal, že vo svojich filmoch rád používa sprostý humor, pri ktorom diváci nevedia, či je smiech na mieste.
pred 6 rokmi
Dlhoočakávané pokračovanie kultovej komédie, tentokrát pod názvom Dědictví aneb kurvaseneříka, zažilo v kinách bombastický štart.
pred 8 rokmi
Spolupráca automobilky Perodua a spoločnosti Wolfrace Limited vyústila do vzniku špeciálneho modelu Myvi Wolfrace Design Concept.