Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. novembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Priestupková imunita poberateľov dávok sa musí skončiť

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.11.2012

Autori reformy "Správna cesta" zameranej najmä na sociálne odkázaných občanov prestavili ďalšiu oblasť, ktorou bola vymožiteľnosť práva.
Priestupková imunita poberateľov dávok sa musí skončiť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Sústavné protiprávne konanie nesmie zostať bez primeranej reakcie štátu, tvrdia tvorcovia rómskej reformy "Správna cesta".

Minister vnútra a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák, splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, šéf OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič a štátny tajomník ministerstva vnútra Marián Saloň na dnešnej tlačovej konferencii predstavili opatrenia z druhej oblasti reformy, ktorú odštartovali pred dvoma mesiacmi. Ďalšou témou novej rómskej politiky bola vymožiteľnosť práva. "Pre tých, ktorí chronicky porušujú zákony, budeme musieť pripraviť opatrenia, ktoré zmenia formu alebo výšku jednotlivých príspevkov, ktoré od štátu dostávajú," povedal minister vnútra.

Jedným z tvrdení, z ktorých reforma vychádza, je, že súčasný právny stav umožňuje, aby sociálne odkázaný človek mohol beztrestne páchať ľubovoľný počet priestupkov, keďže nemá na zaplatenie pokút. Táto priestupková imunita, hraničiaca až s trestnoprávnou, by sa mala podľa Kaliňáka skončiť. Tým, ktorí nechcú byť vďační za pomoc štátu, štát obmedzí príspevky v hmotnej núdzi. "Sme pripravení spraviť také legislatívne zmeny," oznámil minister. "Všetci musia mať podobné povinnosti ako ostatní," dodáva Pollák.

Mnohí sociálne odkázaní ľudia dlhujú obci nemalé prostriedky, avšak vzhľadom na svoju sociálnu situáciu nemajú reálnu možnosť svoj dlh obci splácať, tvrdí jeden z bodov reformy. Riešením by mohlo byť podľa tvorcov reformy umožniť dlžníkom splácať svoj dlh voči obci aj formou odpracovania verejnoprospešných prác. Príspevok za aktivačné práce získajú len zodpovední, aj voči svojim deťom. Kaliňák spomenul, že dôraz bude klásť aj na účinnosť antidiskriminačného zákona tak, aby mali rovnoprávni žiadatelia o prácu rovnaké šance. "Nie je možné, aby bol v tejto krajine niekto diskriminovaný na základe svojej inakosti," doplnil Pollák.

Tretí identifikovaný problém v tejto oblasti súvisí so školami, na ktoré sa reforma zameriava ako na jednu z podstát. Vzdelávací, sociálny a právny systém, ktorý nechráni učiteľa pred agresívnym a vulgárnym správaním žiakov, prípadne ich rodičov, spôsobuje podľa autorov reformy výraznú demotiváciu kvalitných učiteľov učiť deti z problémových rodín. Toto povolanie je podľa Kaliňáka náročné, vyžaduje si status zvýšenej ochrany. Správanie sa žiaka v škole preto bude aj ovplyvňovať formu a výšku sociálnej dávky.

Reforma obsahuje ešte ďalšie štyri časti, ktoré sa zameriavajú na bývanie, zamestnanie, podporné politiky a jej financovanie a ktoré ministerstvo a úrad splnomocnenca ešte len plánujú predstaviť. Oblasť vymožiteľnosti práva podľa Kaliňáka ovplyvňuje občianske spolunažívanie na Slovensku a to sa, ako sám tvrdí, momentálne nachádza v bode nula. Ľudia, ktorých sa reforma dotkne priamo, podľa neho neskončia ešte chudobnejší a v rukách úžerníkov. "Z jedného pohľadu je to represia, z druhého je to motivácia," tvrdí Pollák.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Umelecko - sprostredkovateľská agentúra
kaderníctvo, kozmetika, nechtový design, nechto...Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce v rod...
Opravy zásuviek,vypínačov,svietidiel,bytových z...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Prijmem samostatného stolára na výrobu a montáž...
Agentúra SUNSET hľadá opatrovateľky a opatrovat...
82-Jahre nette Frau (160cm/60kg)- Parkinson, ei...

120 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 56 m2
317 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 407 m2
53 000.00 €
Na predaj záhrada, rozloha 500 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Muzikál Tajemství z autorskej dielne Daniela Landu prináša strhujúci mystický príbeh, v ktorom sa odohráva dej v dvoch kontinuálnych, no na prvý pohľad na sebe nezávislých svetoch.
pred 5 rokmi
Ako zavádzacie vozidlo v seriáli pretekov VLN.
pred 4 rokmi
Členovia skupiny Peter Bič Project sa stali porotcami tanečného konkurzu! Tvorcovia megahitu „Hey Now“ si dovolili hodnotiť výkony tanečných majstrov v štúdiu tanca!
pred 6 rokmi
Na 39. ročníku tradičných vytrvalostných 24 hodinových pretekov na svetoznámom okruhu Nürburgring predstaví Toyota štúdiu dvojmiestneho hybridného kabrioletu.
pred 4 rokmi
Speváčka sa v rámci série koncertov predstaví v piatich slovenských mestách.
pred 2 rokmi
Po debutovom eLPe prináša nového Otecka a debut sólového Ciga
pred 6 rokmi
Rodinné auto ako veľkopriestorový van