Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pri výučbe finančnej gramotnosti učiteľom pomôže nová metodika

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.09.2014

Slovenskí žiaci v zručnostiach z finančnej gramotnosti zaostávajú za tými z ostatných krajín OECD, čo preukázalo aj posledné medzinárodné testovanie PISA.
Pri výučbe finančnej gramotnosti učiteľom pomôže nová metodika
Zdroj obrázku: Internet
 

Pri vyučovaní finančnej gramotnosti má učiteľom pomôcť nová metodika, ktorú zverejnilo ministerstvo školstva na svojej stránke. “Vyučovanie finančnej gramotnosti bude efektívnejšie a žiakov bude sprevádzať počas celého štúdia,” uvádza hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová s tým, že sú v nej načrtnuté možné metódy, formy, prípadne aktivity na rozvíjanie vedomostí a zručností detí v tejto oblasti.

Slovenskí žiaci v zručnostiach z finančnej gramotnosti zaostávajú za tými z ostatných krajín OECD, čo preukázalo aj posledné medzinárodné testovanie PISA. Naši 15-roční žiaci skončili pri testovaní pod priemerom OECD z vedomostí ako napríklad používať peniaze, platobnú kartu, ako si naplánovať rozpočet a výdavky či v pochopení finančných rizík pri úveroch a investovaní.

Metodika k vyučovaniu finančnej gramotnosti v slovenských školách obsahuje návrh konkrétnych tém, ktoré možno zakomponovať počas vyučovania jednotlivých predmetov. “Napríklad v prvom ročníku základnej školy je možné finančnú gramotnosť rozvíjať na hodinách matematiky pri téme sčítania a odčítania prirodzených čísel a na etickej výchove pri téme ako si chrániť svoje veci i veci iných,” uvádza Dupaľová Ksenzsighová. Prílohou metodiky je aj slovník základných pojmov a učebné texty vybraných tém pre učiteľov.

Ako uvádza ministerstvo, finančná gramotnosť má charakter prierezovej témy, čo znamená, že sa nevyučuje ako samostatný predmet. Rovnako nie je určené, v ktorom ročníku sa táto téma musí učiť. Rozhodnutie je v kompetencii riaditeľa školy. Povinnosťou školy je však vyučovať finančnú gramotnosť tak, aby každý žiak na konci 1. a 2. stupňa základnej školy a strednej školy dosiahol zadefinované vedomosti.

Metodiku pre základné a stredné školy pripravili Štátny inštitút odborného vzdelávania a Štátny pedagogický ústav. Zverejnená je na internetovej stránke ministerstva školstva http://www.minedu.sk/.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Táto diéta má svoj význam hlavne vo vytrvalostných a silovo-vytrvalostných druhoch športu.
pred 6 rokmi
Skupina Peter Bič Project prichádza s ďalšou bombou! Presne dnes predstavuje nový singel Thinking About You.
pred 8 rokmi
Adventnú náladu vytvorí vo veľkej sále viedenského Konzerthausu vianočný koncert Christmas in Vienna.
pred 7 rokmi
Jej najbližším cieľom je pripraviť celý štúdiový album a uviesť ho na trh najneskôr v lete 2013.
pred 11 rokmi
Postavy z nadčasového diela C.S. Lewisa opäť ožívajú v pokračovaní príbehov z Narnie z produkcie Walt Disney Pictures.
pred 8 rokmi
Volkswagen Caravelle je ideálnym automobilom pre každodenné použitie. Krátke alebo dlhé trasy v meste i mimo neho sú jej doménou...
pred 8 rokmi
Guard ponúka špeciálnu integrovanú ochranu priamo z výroby Štuttgartská automobilka Mercedes-Benz má v súčasnosti najširšiu ponuku vozidiel ponúkajúcich špeciálnu ochranu posádky.
pred 7 rokmi
Na koncerte v Aegon aréne NTC predstaví svoju ostatnú štúdiovku Not Your Kind Of People (2012), ale i staršie hity.