Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pri výučbe finančnej gramotnosti učiteľom pomôže nová metodika

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.09.2014

Slovenskí žiaci v zručnostiach z finančnej gramotnosti zaostávajú za tými z ostatných krajín OECD, čo preukázalo aj posledné medzinárodné testovanie PISA.
Pri výučbe finančnej gramotnosti učiteľom pomôže nová metodika
Zdroj obrázku: Internet
 

Pri vyučovaní finančnej gramotnosti má učiteľom pomôcť nová metodika, ktorú zverejnilo ministerstvo školstva na svojej stránke. “Vyučovanie finančnej gramotnosti bude efektívnejšie a žiakov bude sprevádzať počas celého štúdia,” uvádza hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová s tým, že sú v nej načrtnuté možné metódy, formy, prípadne aktivity na rozvíjanie vedomostí a zručností detí v tejto oblasti.

Slovenskí žiaci v zručnostiach z finančnej gramotnosti zaostávajú za tými z ostatných krajín OECD, čo preukázalo aj posledné medzinárodné testovanie PISA. Naši 15-roční žiaci skončili pri testovaní pod priemerom OECD z vedomostí ako napríklad používať peniaze, platobnú kartu, ako si naplánovať rozpočet a výdavky či v pochopení finančných rizík pri úveroch a investovaní.

Metodika k vyučovaniu finančnej gramotnosti v slovenských školách obsahuje návrh konkrétnych tém, ktoré možno zakomponovať počas vyučovania jednotlivých predmetov. “Napríklad v prvom ročníku základnej školy je možné finančnú gramotnosť rozvíjať na hodinách matematiky pri téme sčítania a odčítania prirodzených čísel a na etickej výchove pri téme ako si chrániť svoje veci i veci iných,” uvádza Dupaľová Ksenzsighová. Prílohou metodiky je aj slovník základných pojmov a učebné texty vybraných tém pre učiteľov.

Ako uvádza ministerstvo, finančná gramotnosť má charakter prierezovej témy, čo znamená, že sa nevyučuje ako samostatný predmet. Rovnako nie je určené, v ktorom ročníku sa táto téma musí učiť. Rozhodnutie je v kompetencii riaditeľa školy. Povinnosťou školy je však vyučovať finančnú gramotnosť tak, aby každý žiak na konci 1. a 2. stupňa základnej školy a strednej školy dosiahol zadefinované vedomosti.

Metodiku pre základné a stredné školy pripravili Štátny inštitút odborného vzdelávania a Štátny pedagogický ústav. Zverejnená je na internetovej stránke ministerstva školstva http://www.minedu.sk/.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Dospelé kmeňové bunky sú v súčasnosti prospešné pri liečbe sklerózy multiplex, detskej mozgovej obrny či cukrovky.
pred 6 rokmi
O hodnotenie súťažiacich sa spolu s nemeckou supermodelkou postarajú speváčka Mel B, moderátor Howard Stern a herec a komik Howie Mandel.
pred 6 rokmi
Hoci jej obrat v druhom štvrťroku klesol, firma deklaruje nárast zisku.
pred 4 rokmi
Aké by to bolo, keby Vás po nezáväznom sexe miesto ľahkých výčitiek svedomia začali prenasledovať divné démonické prízraky, ktoré Vás budú chcieť zabiť? Presne to môžete prežiť v kine s hororom Neutečieš.
pred 7 rokmi
Najčastejšie predávajú elektroniku, knihy a kozmetiku
pred 8 rokmi
Film Poznáš muža svojich snov je romantická komédia, vypovedajúca o manželstve, rozvodoch a nevere.
pred 7 rokmi
Sony Xperia Tablet S zaujme už na prvý pohľad, má hliníkové telo odolné voči vode, personalizované profily pre rodinu a návštevy.
pred 7 rokmi
Má neuveriteľných dvadsať a za sebou úspechy, ktorých sa často nedožijú ani o dekádu či dve starší kolegovia.