Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pri výučbe finančnej gramotnosti učiteľom pomôže nová metodika

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.09.2014

Slovenskí žiaci v zručnostiach z finančnej gramotnosti zaostávajú za tými z ostatných krajín OECD, čo preukázalo aj posledné medzinárodné testovanie PISA.
Pri výučbe finančnej gramotnosti učiteľom pomôže nová metodika
Zdroj obrázku: Internet
 

Pri vyučovaní finančnej gramotnosti má učiteľom pomôcť nová metodika, ktorú zverejnilo ministerstvo školstva na svojej stránke. “Vyučovanie finančnej gramotnosti bude efektívnejšie a žiakov bude sprevádzať počas celého štúdia,” uvádza hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová s tým, že sú v nej načrtnuté možné metódy, formy, prípadne aktivity na rozvíjanie vedomostí a zručností detí v tejto oblasti.

Slovenskí žiaci v zručnostiach z finančnej gramotnosti zaostávajú za tými z ostatných krajín OECD, čo preukázalo aj posledné medzinárodné testovanie PISA. Naši 15-roční žiaci skončili pri testovaní pod priemerom OECD z vedomostí ako napríklad používať peniaze, platobnú kartu, ako si naplánovať rozpočet a výdavky či v pochopení finančných rizík pri úveroch a investovaní.

Metodika k vyučovaniu finančnej gramotnosti v slovenských školách obsahuje návrh konkrétnych tém, ktoré možno zakomponovať počas vyučovania jednotlivých predmetov. “Napríklad v prvom ročníku základnej školy je možné finančnú gramotnosť rozvíjať na hodinách matematiky pri téme sčítania a odčítania prirodzených čísel a na etickej výchove pri téme ako si chrániť svoje veci i veci iných,” uvádza Dupaľová Ksenzsighová. Prílohou metodiky je aj slovník základných pojmov a učebné texty vybraných tém pre učiteľov.

Ako uvádza ministerstvo, finančná gramotnosť má charakter prierezovej témy, čo znamená, že sa nevyučuje ako samostatný predmet. Rovnako nie je určené, v ktorom ročníku sa táto téma musí učiť. Rozhodnutie je v kompetencii riaditeľa školy. Povinnosťou školy je však vyučovať finančnú gramotnosť tak, aby každý žiak na konci 1. a 2. stupňa základnej školy a strednej školy dosiahol zadefinované vedomosti.

Metodiku pre základné a stredné školy pripravili Štátny inštitút odborného vzdelávania a Štátny pedagogický ústav. Zverejnená je na internetovej stránke ministerstva školstva http://www.minedu.sk/.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Na oči sa v bežnom živote spoliehame omnoho častejšie, ako sa na prvý pohľad zdá - zdravý človek si len ťažko vie predstaviť, čo všetko by sa preňho zmenilo v prípade náhleho zrakového problému.
pred 5 rokmi
V týchto dňoch vychádza kompilácia s názvom Bystrické tóny vol. 1 s mladými hudobnými talentami, ktoré zvíťazili v súťaži Bystrické tóny.
pred 4 rokmi
Je lenivý august a s ním prichádza možno i viac času na dobehnutie zameškaného, v oblasti sledovania filmov.
pred 8 rokmi
Výskum spoločnosti Nikon preukázal, že Slováci milujú svojich zvieracích spoločníkov
pred 7 rokmi
Už nemusíte robiť kompromisy medzi tým, čo sa vám páči a tým, čo je naopak funkčné, pretože Samsung ATIV Book 9 Lite ponúka oboje.
pred 6 rokmi
Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča by vytvorenie jednotného digitálneho trhu mohlo v roku 2020 priniesť nárast európskeho hrubého domáceho produktu o štyri percentá.
pred 11 rokmi
V princípe sa pri poruchách farebného videnia rozlišuje slabozrakosť a farbosleposť na rôzne farby.
pred 9 rokmi
Koľko z tých osudom skúšaných žien hocikde na svete sa môže zobrať na rok preč a ísť si prefiltrovať hlavu cestovaním po svete?