Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pri maturite zo slovenčiny bude dôležitejšia jazyková časť

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.02.2013

Podľa vyhlášky ministerstva školstva sa pri hodnotení ústnej skúšky zo slovenčiny bude viac prihliadať na jazykovú zložku ako na literárnu
Pri maturite zo slovenčiny bude dôležitejšia jazyková časť
Zdroj obrázku: Internet
 

Maturanti si pri ústnej skúške zo slovenčiny budú musieť dať väčší pozor na jazykovú časť. Pri záverečnom hodnotení sa totiž bude väčšia váha prikladať na jazykovú zložku ako na literárnu. Vyplýva to z novely vyhlášky ministerstva školstva.

Kým doteraz 60 percent zo známky predstavovalo hodnotenie literatúry a 40 percent jazyka, po novom to bude naopak. Ministerstvo mení vzorec hodnotenia na pomer 2:3, to znamená, že väčšia váha sa bude pri hodnotení prikladať na jazyk. Súčasne však vyhláška umožní aj pomer hodnotenia 1:1, ak pri výučbe venovali rovnaký priestor jazykovej aj literárnej zložke. Učitelia pre vyhlášku nebudú musieť meniť maturitné zadania.

"Ešte v roku 2008 došlo k zmene štruktúry obsahu vyučovacieho predmetu slovenský jazyk a literatúra v štátnych vzdelávacích programoch, ktorá sa odzrkadlila aj na vnútornom pomere jazykovej a literárnej zložky tak, že bola posilnená jazyková zložka ako z hľadiska obsahu, tak aj z hľadiska odporúčanej časovej dotácie," odôvodnil zmenu hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Podľa odporúčaní mali mať žiaci dve hodiny jazyka a jednu hodinu literatúry týždenne. Alebo mohli mať integrovaný predmet slovenský jazyk a literatúra, kde sa jazyk a literatúra mali učiť v pomere 1:1.

Pri tvorbe Štátneho vzdelávacieho programu sa podľa Kaliňáka brala do úvahy skutočnosť, že absolventi stredných škôl mali problém s využívaním jazyka v praxi, a preto mali školy podporiť jazykovú zložku zameranú na čitateľskú gramotnosť, písanie a hovorenie, ktoré sú východiskom aj pre prácu s literárnym textom. Navyše absolventi stredných škôl s uvedenými jazykovými zručnosťami sa vedia lepšie uplatniť aj na trhu práce, dodal.

Maturantov čakajú od 12. do 15. marca písomné maturity a ústne skúšky budú od 20. mája do 7. júna.

Foto:mendelova.cz
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Ide o najvyššiu odmenu, ktorú v histórii Volkswagen Slovakia tarifní zamestnanci dostali.
pred 8 rokmi
Vďaka silnému filmu Temné tiene a ďalších premiér prvého kvartálu sa štúdiu Warner Bros. Pictures podarilo pokoriť hranicu zahraničných tržieb vo výške 1 miliardy za menej ako 5 mesiacov.
pred 9 rokmi
Technici a dizajnéri sú presvedčení, že novému kabrioletu BMW radu 6 chýba niečo do dokonalosti. A tak sa pustili do úprav...
pred 7 rokmi
The Rolling Stones je klasika, ktorá sa nedá zničiť dobou, presilou nových žánrov, jednoducho nezničiteľná značka.
pred 4 rokmi
Prelom hranice tvojho sveta.
pred 10 rokmi
Moderný životný štýl, nevhodná strava, životné prostredie, stres, záťaž. Podľa vedcov sú práve toto faktory, ktoré zapríčiňujú ochorenia a ...
pred 7 rokmi
Komédiu plnú slnka, jahôd a vône sena by mali slovenské kiná začať premietať vo februári 2014.
pred 7 rokmi
Letná sezóna sa nezadržateľne blíži a s ňou aj letné dobrodružstvá pri vode. S kamerou Sony HDR-GW66 si môžete tieto spomienky zachytiť aj na video.