Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pri každom piatom nákupe dostávame nekvalitu

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 27.07.2012

Najväčšou katastrofou skončili kontroly v supermarketoch a hypermarketoch. Najhoršie dopadla sieť supermarketov Billa. Najlepšie obstál domáci reťazec Coop Jednota.
Pri každom piatom nákupe dostávame nekvalitu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pri každom piatom nákupe sa k Slovákom dostanú nekvalitné potraviny. Vyplýva to z kontroly Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR, ktorú vykonali u všetkých druhov predajcov potravín na Slovensku. Kontroly sa uskutočnili od 1. do 24. júla tohto roka. Z 2 414 kontrol až 549 zistilo nedostatky, čo predstavuje 22,4 %.

"Najväčšou katastrofou skončili kontroly v supermarketoch a hypermarketoch," uviedol minister poľnohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Dodal, že 145 z 325 kontrol, ktoré v nich uskutočnil rezort pôdohospodárstva, odhalilo závažné nedostatky, čo predstavuje zhruba 44 %. Najhoršie na tom boli reťazce Billa a Lidl, kde kontrolóri našli nedostatky pri viac než polovici návštev. Prvú päticu najväčších hriešnikov uzatvárajú reťazce Tesco, Kaufland a CBA, kde iba CBA nedosiahla hranicu 40 % pochybení. Naopak najlepšie pri kontrolách obstál domáci reťazec COOP Jednota, kde zo zvýšeného počtu 343 kontrol zistilo nedostatky 43, teda necelých 12 %.

Hlavným problémom obchodu s potravinami je podľa ústredného riaditeľa ŠVPS Jozefa Bíreša nedostatok hygieny. Inšpektori ŠVPS pri kontrolách skladov a skladovacích priestorov predajní našli dokonca myši, červíky a množstvo hmyzu, ktoré predstavujú závažné zdravotné riziko. Bíreš upozornil tiež na skutočnosť, že aj samotní zákazníci pri nákupe často nedodržiavajú hygienické zásady.

Ďalším problémom distribútorov a predajcov je dodržiavanie teplotného režimu. Kontrolóri odhalili, že niektorí predajcovia skladovali mäsové výrobky a vajcia pri teplotách, ktoré presahovali 16 stupňov Celzia. Podľa Bíreša už takáto teplota môže spôsobiť rýchle množenie škodlivých mikroorganizmov. "Pri niektorých mrazených výrobkoch sme zistili, že prešli niekoľkokrát zmrazením a rozmrazením", dodal ústredný riaditeľ.

Potraviny na pultoch obchodov sa často kontaminujú až počas prepravy alebo skladovania. U prvovýrobcov inšpektori ŠVPS odhalili pri 42 kontrolách len jedno pochybenie, zatiaľ čo v prípade distribútorov mala problémy až štvrtina zo 178 kontrolovaných zásielok. V hypermarketoch kontroly preukázali nedostatky pri 145 z 325 kontrol.

Jahnátek ďalej uviedol, že výsledky kontrol bude rezort pôdohospodárstva zverejňovať na svojej webovej stránke. Taktiež zdôraznil nutnosť pristúpiť k tvrdším legislatívnym opatreniam, pretože účastníci potravinového sektora si podľa jeho slov zo Slovenska urobili "žumpu na nekvalitu".
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Môžeme byť šťastní na úkor iných? A čo poviete, kedy máme právo rozhodovať o živote ostatných? Kedy naše šťastie prestáva byť šťastím a stáva sa čírym sebectvom?
pred 11 rokmi
Riadenie telovýchovného procesu v predsúťažnom a súťažnom období má prísne individuálny charakter.
pred 6 rokmi
Zuchero si prostredníctvom nahrávky La Sesión Cubana splnil dávny sen. Vypravil sa na zbožňovanú Kubu a svoj nový album nahral priamo v Havane a s nefalšovanými kubánskymi hudobníkmi.
pred 8 rokmi
Do Silvestra ostáva v Los Angeles už iba niekoľko hodín...
pred 8 rokmi
Nový televízor LG LW980S prináša nádherný obraz vďaka technológii Nano Full LED.
pred 7 rokmi
Take Care je o kvalite a množstve hudobných prekvapení, spájaní nemožného s ešte viac nemožným, z čoho napokon vznikne niečo naozaj vážne.
pred 7 rokmi
Ani prichádzajúca jeseň nebránila spoločnosti Mopar predstaviť letnú verziu Fiatu 500C, ktorá je určená pre všetkých milovníkov pláže a surfingu.
pred 8 rokmi
Pri sledovaní DVD sa budete baviť a pri počúvaní CD budete zas nadšení z toho, s kým dokázala Zagorová pripraviť častokrát v skutku netradičný duet.