Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prezidentova námietka je nedôstojná a nevhodná

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.01.2013

Námietku zaujatosti voči novému senátu Ústavného súdu SR (ÚS), ktorý mal rozhodovať o sťažnosti nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, podal prezident SR Ivan Gašparovič včera.
Prezidentova námietka je nedôstojná a nevhodná
Zdroj obrázku: Internet
 

Námietka zaujatosti voči novému senátu Ústavného súdu SR prezidentom SR Ivanom Gašparovičom "je nedôstojná a nevhodná hlavy štátu v demokratickej krajine," tvrdí strana Most-Híd.

Stanovisko agentúre SITA poslala tlačová tajomníčka strany Most-Híd Zuzana Bačiak-Masaryková. Podľa strany Most-Híd prezidentova námietka svedčí o tom, že hľadá ďalšie spôsoby, ako zdržovať tento proces. "Strana Most-Híd s údivom sleduje úporný boj prezidenta proti vymenovaniu pána Čentéša za generálneho prokurátora," reaguje Most-Híd.

Námietku zaujatosti voči novému senátu Ústavného súdu SR (ÚS), ktorý mal rozhodovať o sťažnosti nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, podal prezident SR Ivan Gašparovič dnes. Potvrdila to hovorkyňa ÚS Anna Pančurová. „Dnes bola ústavnému súdu doručená námietka predpojatosti prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, účastníka konania, proti sudcom ústavného súdu Jánovi Lubymu a Ladislavovi Oroszovi. O ďalšom postupe v konaní vo veci budeme verejnosť a médiá priebežne informovať,“ povedala Pančurová. Dôvody, pre ktoré prezident vzniesol námietky však ÚS

Ústavnému súdu bola už 3. januára doručená sťažnosť Jozefa Čentéša, ktorou vtedy namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom SR, a ktorá obsahovala aj návrh na nariadenie dočasného opatrenia. Sťažnosť bola na neverejnom zasadnutí pléna ústavného súdu náhodným výberom pridelená sudcovi spravodajcovi Petrovi Brňákovi, členovi I. senátu, ktorý pracuje v zložení Marianna Mochnáčová, predsedníčka a sudcovia Peter Brňák a Milan Ľalík. Ústavný súd však 9. januára dostal Čentéšovu námietku zaujatosti proti sudcom Brňákovi a Ľalíkovi. Vymenili ich teda za sudcov Jána Lubyho a Ladislav Orosza, ktorí podpísali odlišné stanovisko k rozhodnutiu ÚS, ktorým dal prezidentovi možnosť Čentéša nevymenovať. „Informáciu o namietnutí dvoch ústavných sudcov som vzal na vedomie. Vyjadrovať sa k nej nebudem. Počkám na rozhodnutie ÚS o mojom návrhu na dočasné opatrenie a na rozhodnutie v merite veci,“ reagoval Jozef Čentéš.

Ústavní sudcovia sa najprv musia vyjadriť k námietke, niektorý zo senátov musí námietku zaujatosti posúdiť a ak jej vyhovie, vytvorí senát opäť v novom zložení. Až ten bude rozhodovať o dočasnom opatrení na pozastavenie volieb generálneho prokurátora ako aj o predmete sťažnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Od piatka 15. augusta do nedele 17. augusta sa v priestoroch hotela Zochova chata i v jeho priľahlom areáli uskutoční prvý slovenský festival jogy s názvom Shantiloka Slovakia.
pred 11 rokmi
Jarná očista organizmu nie je spojená s hladovkou a násilným obmedzovaním.
pred 8 rokmi
Dvaja vyšetrovatelia paranormálnych javov, skúsená doktorka Sigourney Weaver a jej mladý asistent Cilian Murphy skúmajú najrôznejšie metafyzické fenomény, aby preukázali ich nepravosť.
pred 8 rokmi
Umožní im to nová odberová súprava na zistenie prítomnosti ľudského papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice.
pred 10 rokmi
Najobľúbenejšou hračkou šesťročného Ondru je plyšový Kuky.
pred 9 rokmi
Víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Veľkej Británie v rámci seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 sa stal Austrálčan Mark Webber na Red Bulle
pred 5 rokmi
Fenomén Fifty Shades stále trvá.
pred 10 rokmi
Sympatická nemecká speváčka Lena zvíťazila v minulom roku s piesňou Satellite v súťaži Eurovision Song Contest...