Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prezident vyznamenal 16 osobností

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.01.2014

Vyznamenania prezident udeľoval pri príležitosti 21. výročia vzniku Slovenskej republiky.
Prezident vyznamenal 16 osobností
Zdroj obrázku: SITA
 

Prezident Ivan Gašparovič dnes pri príležitosti 21. výročia vzniku Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenania šestnástim osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského a vedeckého života, kultúry, ale aj športu.

"Dnes som odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam, ktoré považujem za pokračovateľov najlepších tradícií našej pracovitosti, tvorivosti, ľudskosti i slovenskej identity a štátnosti," vyhlásil Gašparovič v prejave. "Vyznamenali sme tých, ktorí tvrdo a zodpovedne pracovali a žili, prekonávali nepohodlie a svojou prácou prinášali a prinášajú Slovensku úspech," dodal prezident.

Prezident vyznamenal dve osobnosti in memoriam. Zástankyni slovenskej menšiny v Maďarsku Anne Ištvánovej udelil Rad Bieleho dvojkríža III. triedy in memoriam za celoživotnú obetavú krajanskú činnosť a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Jazykovedec a vysokoškolský pedagóg Jozef Mistrík bol ocenený za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti slovenskej jazykovedy. Hlava štátu mu udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy in memoriam.

Prezident Gašparovič tiež vyznamenal letca a vojnového veterána Imricha Gablecha. Udelil mu Rad Bieleho dvojkríža II. triedy - vojenský za aktívnu účasť v oslobodzovacom boji proti fašizmu a za celoživotné úsilie pri obrane demokracie. Ekonómka a bankárka Elena Kohútiková dostala Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti bankovníctva a hospodárstva Slovenskej republiky. Za mimoriadne zásluhy v oblasti zdravotníctva, školstva, vedy a výskumu a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí bol ocenený lekár a reumatológ Jozef Rovenský. Prezident mu udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti školstva, vedy a techniky a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí dostal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy aj vysokoškolský pedagóg a vedecký pracovník František Trebuňa. To isté vyznamenanie prezident udelil aj stavbárovi a projektantovi Antonovi Bezákovi, a to za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti vedy, techniky a hospodárstva Slovenskej republiky. Vyznamenanie dostal aj športovec. Paralympionik Štefan Kopčík dostal Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj paralympijského športu a za šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí. Radom Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti sociálnej práce s mládežou vyznamenala hlava štátu riaditeľka občianskeho združenia pre hendikepované deti a mládež Dagmar Kozákovú.

Akademický maliar Martin Činovský si odniesol Pribinov Kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenska v oblasti výtvarného umenia. Rovnaké vyznamenanie dostal aj ďalší akademický maliar Rudolf Krivoš. Za mimoriadne celoživotné úsilie pri obrane demokracie, ľudských práv a náboženských slobôd bol Pribinovým krížom II. triedy ocenený spisovateľ a publicista Rudolf Dobiáš. Za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenska dostal Pribinov kríž II. triedy spisovateľ a dramatik Karol Horák. Folklórnej speváčke Anne Hulejovej udelil Ivan Gašparovič Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti ľudového umenia. Herečku Evu Krížikovú hlava štátu ocenila Pribinovým krížom II. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti dramatického umenia. Medailu prezidenta Slovenskej republiky za celoživotné významné zásluhy o rozvoj školstva získal špeciálny pedagóg Miroslav Kuric.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Stará ruská klasika sa dočkala ďalšieho filmového spracovania a ono sa ťažko točí niečo, čo už je natočené niekoľkokrát a pritom v tom nemožno využiť vymoženosti súčasného technického sveta.
pred 7 rokmi
Svetoznáma tuningová spoločnosť Novitec Rosso najnovšie ponúka rozsiahly upgrade pre prvého Grand Turismo s poháňanými všetkými kolesami maranellskej talianskej manufaktúry.
pred 7 rokmi
Toto ovocie je nielen chutné a plné vitamínov, ale má pozoruhodné účinky na ľudský organizmus. Čítajte ďalej.
pred 8 rokmi
Americký filmový tvorca Ron Howard nebude režírovať snímku, ktorú nakrútia podľa románu Stratený symbol (2009) spisovateľa Dana Browna.
pred 7 rokmi
Snímka s názvom Móric Beňovský žije! bude mať premiéru 17. októbra o 19:55 na Dvojke.
pred 4 rokmi
Müller a Fragile si vymysleli netradičný projekt, ktorý sa jednoducho ujal. A spevák k tomu nepotreboval ani „vyrábať“ nové piesne.
pred 4 rokmi
Kniha Obvinenie je skutočný príbeh inšpirovaný nepravdivým obvinením zo sexuálneho zneužívania maloletých dcér, ktorý odhaľuje justičné praktiky na Slovensku.
pred 6 rokmi
Limitovaný model s atraktívnymi doplnkami