Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prezident potvrdil, že poslanci stratia trestnoprávnu imunitu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.08.2012

Poslanci prídu od 1. septembra o trestnoprávnu imunitu.
Prezident potvrdil, že poslanci stratia trestnoprávnu imunitu
Zdroj obrázku: Internet
 

Poslanci prídu od 1. septembra o trestnoprávnu imunitu, po novom budú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu.

Vyplýva to z novely Ústavy SR a nadväzujúcej novely Trestného poriadku, ktoré podpísal prezident SR Ivan Gašparovič. Agentúru SITA o tom informovala Soňa Záňová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Zaujímavosťou je, že na dátum, ku ktorému poslanci prídu o trestnoprávnu imunitu pripadá 20. výročie schválenia Ústavy Slovenskej republiky.

Istú výhodu v porovnaní s bežnými občanmi si zákonodarcovia predsa len ponechajú - na ich vzatie do väzby bude potrebný súhlas parlamentu a na zadržanie v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. V opačnom prípade budú okamžite prepustení.
 
Sudcov sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostane v doterajšom rozsahu, na ich trestné stíhanie alebo vzatie do väzby dáva súhlas Ústavný súd SR. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) predpokladá, že na jeseň po dokreovaní Súdnej rady SR spolu so zástupcami Ústavného súdu SR a ministrom spravodlivosti dospejú ku konsenzu a pripravia aj návrh novely ústavy na zrušenie imunity sudcov.

Ako ďalej agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR, prezident dnes tiež podpísal novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. Z novely vyplýva, že obce sa budú vyjadrovať k chovu nebezpečných zvierat. Chov levov, tigrov či iných nebezpečných zvierat bude podliehať rozhodovaniu obecného zastupiteľstva. Podľa platného zákona o veterinárnej starostlivosti a vyhlášky ministerstva pôdohospodárstva o chove nebezpečných živočíchov je potrebné v prípade záujmu o chov nebezpečného živočícha získať rozhodnutie príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. Žiadateľ je okrem iného povinný k žiadosti priložiť vyjadrenie obce k chovu nebezpečných živočíchov. „V zákone ani vo vyhláške však nie je bližšie špecifikovaný orgán obce, ktorý je oprávnený takéto vyjadrenie vydať, ani nie je jasná miera záväznosti takéhoto vyjadrenia pre obsah vydávaného rozhodnutia,“ objasnil počas rokovania v Národnej rade SR predkladateľ novely poslanec za Smer-SD Ján Podmanický. Právna norma po podpísaní prezidentom nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v zbierke.

Prezident dnes tiež podpísal novely zákonov o: bankách, o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií a o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka. Hlava štátu tiež svojim podpisom odobrila zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
V bratislavskej mestskej časti Rusovce nakrúcali videoklip k skladbe Klid, mír a pokora, ktorý má režisérsky pod palcom Martin Hudák.
pred 10 rokmi
Tak, a je to tu.
pred 10 rokmi
Minulý rok uplynulo presne štyridsať rokov od založenia spoločnosti AMG, ktorá sa zaoberala úpravou pretekárskych vozidiel Mercedesu.
pred 6 rokmi
Mihalnice postavy Gia sa môžu hýbať v 96 smeroch.
pred 7 rokmi
Mená interpretov a interpretiek, ktorí predvedú piesne zosnulej hviezdy, zatiaľ nie sú známe.
pred 6 rokmi
Romantický príbeh zo súčasnosti o splnení takmer nemožného sna rybolovom posadnutého šejka...
pred 7 rokmi
Najväčšími rizikami na letných hudobných festivaloch sú nadmerné pitie alkoholu, užívanie drog, nechránený pohlavný styk a nedostatočná hygiena.
pred 16 rokmi
Kolumbijská hviezdička v súčasnosti prežíva vrchol slávy.