Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prezident podpísal zmeny, ktoré majú zabrániť úžere

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.04.2014

Exekučný poriadok nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností súkromných osôb pri dlhu do 2 000 eur.
Prezident podpísal zmeny, ktoré majú zabrániť úžere
Zdroj obrázku: Internet
 

Prezident Ivan Gašparovič dnes podpísal novelu Občianskeho zákonníka, ktorá ma zabrániť úžerníckym praktikám. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhli zákonodarcovia za Smer-SD Anton Martvoň a Otto Brixi, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá bude definovaná priamo v Občianskom zákonníku. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou.

Rovnako sa má upraviť aj exekučný poriadok, ktorý nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností súkromných osôb pri dlhu do 2 000 eur. Exekúciu predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný prihlásený trvalý alebo prechodný pobyt možno podľa Martvoňovho pozmeňujúceho návrhu vykonať výnimočne na základe schválenia súdu, ak sú voči povinnému vedené viaceré exekúcie, v ktorých sa vymáhajú pohľadávky prevyšujúce v súhrne 2 000 eur a exekútor preukáže, že peňažná pohľadávka nemôže byť vymožená iným spôsobom. Zabrániť sa má aj exekúcii motorových vozidiel zdravotne ťažko postihnutých a vozidiel nevyhnutných pre výkon povolania. Exekútori po novom budú môcť na účte zablokovať iba sumu vo výške pohľadávky a nie celý účet, ako to bolo možné doteraz. "Chceli sme ľuďom uľahčiť život, zablokovanie celého účtu pre pohľadávku vo výške niekoľkých desiatok alebo sto eur vedelo narobiť pekné problémy pri platení bežných záväzkov, ako je inkaso a podobne, ktoré ľudia zrazu z účtu nemohli vykonať," vysvetlil Martvoň. Pri dražbách bude musieť znalec posudzovať trhovú cenu nehnuteľnosti a nie nadobúdaciu, ako to bolo doteraz.

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca za OĽaNO Branislava Škripeka. Veriteľ podľa neho bude povinný informovať spotrebiteľa, že nedošlo k splateniu splátky zo spotrebiteľského úveru, a to do 15 dní odo dňa splatnosti. Doteraz veritelia nemali povinnosť ľudí informovať, že meškajú zo splátkou. Škripek si od návrhu sľubuje vyššiu informovanosť spotrebiteľov a zároveň spôsob, ako predchádzať zbytočným poplatkom za omeškanie s úhradou splátky. Novela upravuje aj trovy exekúcie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Výber z legendárnych Krylových domácich ponovembrových vystúpení prvýkrát na DVD.
pred 8 rokmi
Príbeh založený na skutočnej udalosti z roku 1940, popisuje útek medzinárodnej skupiny väzňov z ruského gulagu.
pred 7 rokmi
Pokiaľ by malo byť meradlom obľúbenosti počet oslovených kupujúcich, s tesným predstihom by pred instantnou kávou zvíťazila mletá a zrnková káva
pred 8 rokmi
Dizajnová štúdia MissionL je nielen predobrazom pripravovaného šiesteho typového radu, ale naznačuje aj smer, ktorým sa bude uberať dizajn automobilov Škoda.
pred 7 rokmi
Sean Penn zvažuje svoju účasť vo filme The Secret Life Of Walter Mitty, ktorý bude režírovať Ben Stiller.
pred 9 rokmi
Tak ako sa staráme o naše telo aj vlasy potrebujú patričnú starostlivosť a pozornosť. Vzhľad a kvalita vlasov sú určované viacerými faktormi, medzi ktoré môžeme zaradiť dedičnosť, celkový zdravotný stav a výživu.
pred 7 rokmi
Londýnski popfolkári Mumford & Sons stoja pred neľahkou úlohou: prekonať úspech debutu Sigh No More, ktorého sa predalo cez 5 miliónov kusov a získal nejedno prestížne ocenenie vrátane hlavnej ceny Album roka na Brit Awards.
pred 6 rokmi
Sedemsedadlový automobil so špičkovou účinnosťou