Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prezident podpísal zmeny, ktoré majú zabrániť úžere

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.04.2014

Exekučný poriadok nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností súkromných osôb pri dlhu do 2 000 eur.
Prezident podpísal zmeny, ktoré majú zabrániť úžere
Zdroj obrázku: Internet
 

Prezident Ivan Gašparovič dnes podpísal novelu Občianskeho zákonníka, ktorá ma zabrániť úžerníckym praktikám. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhli zákonodarcovia za Smer-SD Anton Martvoň a Otto Brixi, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá bude definovaná priamo v Občianskom zákonníku. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou.

Rovnako sa má upraviť aj exekučný poriadok, ktorý nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností súkromných osôb pri dlhu do 2 000 eur. Exekúciu predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný prihlásený trvalý alebo prechodný pobyt možno podľa Martvoňovho pozmeňujúceho návrhu vykonať výnimočne na základe schválenia súdu, ak sú voči povinnému vedené viaceré exekúcie, v ktorých sa vymáhajú pohľadávky prevyšujúce v súhrne 2 000 eur a exekútor preukáže, že peňažná pohľadávka nemôže byť vymožená iným spôsobom. Zabrániť sa má aj exekúcii motorových vozidiel zdravotne ťažko postihnutých a vozidiel nevyhnutných pre výkon povolania. Exekútori po novom budú môcť na účte zablokovať iba sumu vo výške pohľadávky a nie celý účet, ako to bolo možné doteraz. "Chceli sme ľuďom uľahčiť život, zablokovanie celého účtu pre pohľadávku vo výške niekoľkých desiatok alebo sto eur vedelo narobiť pekné problémy pri platení bežných záväzkov, ako je inkaso a podobne, ktoré ľudia zrazu z účtu nemohli vykonať," vysvetlil Martvoň. Pri dražbách bude musieť znalec posudzovať trhovú cenu nehnuteľnosti a nie nadobúdaciu, ako to bolo doteraz.

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca za OĽaNO Branislava Škripeka. Veriteľ podľa neho bude povinný informovať spotrebiteľa, že nedošlo k splateniu splátky zo spotrebiteľského úveru, a to do 15 dní odo dňa splatnosti. Doteraz veritelia nemali povinnosť ľudí informovať, že meškajú zo splátkou. Škripek si od návrhu sľubuje vyššiu informovanosť spotrebiteľov a zároveň spôsob, ako predchádzať zbytočným poplatkom za omeškanie s úhradou splátky. Novela upravuje aj trovy exekúcie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Maniak je novým spracovaním kultového filmu, ktorý je mnohými označovaný za najlepší thriller všetkých čias - intímny, obrazovo odvážny, psychologicky komplexný a hlboko desivý výlet do nočnej mory vraha a jeho obetí.
pred 6 rokmi
Regionálne rozdiely existujú aj v type používaných toaliet.
pred 5 rokmi
Fascinujúci dobrodružný príbeh utajenej kráľovnej a jej nebezpečnej cesty na trón.
pred 5 rokmi
Spevák Thomas Puskailer zachraňuje prírodu už aj v Českej republike. Najlepšiu ekologickú šou uviedol akčný spevák v Prahe a aj české deti poučil ako recyklovať odpad a slušne sa správať k prírode.
pred 7 rokmi
Červené svetlá sú mimoriadne nenápadne sa tváriacim filmom s mimoriadne prekvapivým hviezdnym obsadením.
pred 7 rokmi
Priateľstvo a rovnaké hudobné cítenie Moniky Bagárovej a Anity Soul vyústilo do vzájomnej spolupráce.
pred 9 rokmi
Čo nás čaká vo štvrtom diele Shreka?
pred 9 rokmi
Je celkom pochopiteľné, že úspech jednotky primäl jej tvorcov k pokračovaniu Sestry v akcii a priniesol so sebou všetky neduhy...