Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prezident podpísal dve školské novely

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 13.10.2012

Prezident dostal dve výzvy na vrátenie zákonov do parlamentu, požiadali ho o to opoziční poslanci a občianske iniciatívy.
Prezident podpísal dve školské novely
Zdroj obrázku: Internet
 

Prezident Ivan Gašparovič dnes podpísal dve školské novely zákonov o financovaní škôl a o odbornom vzdelávaní. Zákony menia financovanie centier voľného času a posilňujú právomoci samospráv pri rozhodovaní o prvých ročníkoch na všetkých stredných školách.

Prezident dostal dve výzvy na vrátenie zákonov do parlamentu. Požiadali ho o to opoziční poslanci a občianske iniciatívy. Občianske združenia Nová voľba, Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), Nové školské odbory, iniciatíva Nie je nám to jedno a Asociácia súkromných škôl a školských zariadení (ASŠŠZ) avizovali, že ak hlava štátu zákony podpíše, sú pripravení spustiť petíciu za referendum o problematike fungovania a financovania škôl a školských zariadení.

Novela zákona o financovaní škôl a školských zariadení mení financovanie centier voľného času. Po novom dostanú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa od 5 do 15 rokov veku trvalý pobyt a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti. Rezort školstva zmenu odôvodňuje tým, že chce zabrániť viacnásobnému vykazovaniu jedného žiaka. Opozícia a aktivisti sa obávajú, že obce nepoužijú peniaze na centrá voľného času, ale napríklad na opravu chodníkov či krytie svojich dlhov. Novela zároveň určuje, že cirkevné a súkromné školy budú od štátu dostávať minimálne 88 percent z peňazí, ktoré dostávajú štátne či obecné školy.

Podľa novely zákona o odbornom vzdelávaní sa na gymnáziá dostanú od septembra 2014 len žiaci, ktorí na konci 8. ročníka a na konci prvého polroka 9. ročníka nebudú mať priemer známok horší ako 2. Na odborné školy sa majú dostať len žiaci, ktorých priemer známok nepresiahne 2,75. Okrem toho posilňuje právomoci samospráv, ktoré budú môcť po novom rozhodovať o počtoch tried v prvých ročníkoch stredných škôl. Týka sa to nielen škôl, ktorých sú zriaďovateľmi, ale aj súkromných a cirkevných škôl. VÚC, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné súkromné a cirkevné školy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Americká automobilka Jeep ponúka Wrangler aj ako špeciálny model Unlimited Arctic.
pred 7 rokmi
Tento album je výrazným kompletom v diskografii Petra Kotvalda, aj keď opäť si vďaka dobe, v ktorej vyšiel, na neho dnes spomenie málokto.
pred 7 rokmi
Po režisérovi, ktorý skonal v Johannesburgu, zostala manželka a tri deti.
pred 7 rokmi
Basgitarista Colin Greenwood potvrdil, že s kolegami z kapely plánujú deviaty štúdiový album.
pred 7 rokmi
Zatiaľ nie je jasné, či sa skladby Harryho Stylesa a Garyho Lightbodyho skutočne dostanú na nový album boybandu.
pred 8 rokmi
S príchodom jari sa kapely Millhouse a GAS vybrali na turné, ktorému dali symbolický názov SPRING TOUR 2012.
pred 6 rokmi
Úspešná anglická skupina Kaiser Chiefs sa takmer po troch rokoch vracia s novým radovým albumom. Ich, v poradí už piaty štúdiový album, s názvom Education, Education, Education & War vychádza už dnes tj. 28. marca!
pred 9 rokmi
Dvorný ladič automobilov s trojcípou hviezdou, tuningová spoločnosť AMG z nemeckého Affalterbachu pripravila ostrú verziu modernizovanej športovej limuzíny CLS.