Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prezident odcestuje do Turecka

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.08.2013

Cesta prezidenta Ivana Gašparoviča do Turecka môže priniesť zrušenie vízovej povinnosti s krajinou polmesiaca, len vlani tam zamierilo 127-tisíc slovenských občanov.
Prezident odcestuje do Turecka
Zdroj obrázku: SITA
 

Prezident SR Ivan Gašparovič dnes odcestuje na oficiálnu návštevu Tureckej republiky. Spolu s manželkou Silviou budú v krajine polmesiaca do stredy 21. augusta. Návšteva sa koná na pozvanie tureckého prezidenta Abdullaha Güla a je recipročnou k oficiálnej návšteve tureckého partnera na Slovensku v novembri 2009, agentúru SITA o tom informovala Soňa Záňová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Cesta prezidenta do Turecka môže slovenským občanom priniesť zrušenie víz do Turecka.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák totiž naznačil, že zrušenie vízovej povinnosti Slovákov pre vstup do Turecka možno ohlási prezident Ivan Gašparovič počas oficiálnej návštevy Istanbulu a Ankary. "Momentálne prebieha proces na tureckej strane, pretože takéto rozhodnutie prijíma jedna strana, to nie je nejaký bilaterálny proces. Počkajme, s čím sa vráti prezident z návštevy v Turecku. V diplomacii je zvykom, že isté rozhodnutia čakajú na vhodnú príležitosť a vysoké návštevy sú vhodnou príležitosťou," povedal Lajčák. Zrušenie víz do Turecka avizoval ešte začiatkom júna premiér Robert Fico po rokovaniach s tureckým partnerom Recepom Tayyipom Erdoganom v Istanbule. V roku 2012 navštívilo Turecko viac ako 127-tisíc slovenských občanov.

Prezidenta bude v Turecku sprevádzať popri manželke aj delegácia. Budú v nej minister hospodárstva Tomáš Malatinský, minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič a predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek. Chýbať nebudú zástupcovia podnikateľskej sféry a vedeckej obce zo Slovenska. Ivan Gašparovič absolvuje v utorok 20. augusta v Ankare rokovania s prezidentom Abdullahom Gülom, predsedom vlády Recepom Tayyipom Erdoganom a stretne sa s vedúcimi predstaviteľmi Rady pre vedecký a technologický výskum Turecka. V stredu 21. augusta sa hlava štátu presunie do Istanbulu, kde sa stretne s primátorom mesta Kadirom Topbasom a s istanbulským guvernérom Hüseyinom Avni Mutuluom.

Minister hospodárstva Malatinský odchádza do Turecka aj s memorandom o spolupráci v oblasti energetiky, ktoré dnes schválila vláda na mimoriadnom zasadnutí. “Chceme podporiť účasť slovenských subjektov na energetických projektoch v Turecku. Dá sa povedať, že slovenské subjekty by mohli na týchto projektoch participovať, čomu sme chceli dať aj vládnu podporu," povedal po mimoriadnom rokovaní vlády Malatinský. Podľa schváleného memoranda majú obe krajiny spolupracovať napríklad v oblasti obnoviteľných zdrojov či v jadrovej energetike. S tureckými firmami by mali naše spoločnosti rozvíjať uhoľné baníctvo a spolupracovať pri výstavbe a prevádzke tepelných a vodných elektrární.

Rokovania s tureckými partnermi sa podľa Kancelárie prezidenta SR zamerajú najmä na ďalší rozvoj dvojstrannej spolupráce s dôrazom na hospodárstvo, obchod, investície, inovácie, vedu a výskum. Hovoriť sa bude aj o integrácii Turecka do Európskej únie a o aktuálnom vývoji v regiónoch Blízkeho a Stredného východu a severnej Afriky. "Slovenská republika očakáva, že Turecko bude naďalej pokračovať v plnení predvstupových kritérií a vytvárať tak predpoklady pre zintenzívnenie prístupového procesu do EÚ. Patríme k členom EÚ, ktorí si želajú, aby sa dal prístupovým rokovaniam Tureckej republiky s EÚ nový, jasný impulz," uviedla v tlačovej správe kancelária prezidenta. Ďalej konštatovala, že slovensko-turecké vzťahy sú dobré, založené na aktívnej ekonomickej spolupráci, podporované spoluprácou na všetkých úrovniach.

Priaznivý je aj vývoj obchodu medzi SR a Tureckom. Celkový obrat za rok 2012 predstavoval 1,2 miliardy eur, pri exporte zo SR 850 miliónov eur a importe 377 miliónov eur. Aj v roku 2013 možno reálne predpokladať dosiahnutie vzájomnej obchodnej výmeny v hodnote viac ako jedna miliarda eur. Vlani sa zo Slovenska do Turecka najviac vyvážali stroje a prepravné zariadenia, tiež chemikálie či potraviny. V dovoze z Turecka do SR v roku 2012 dominovali stroje a prepravné zariadenia, potraviny, chemikálie a nerastné suroviny, vozidlá a ich príslušenstvo, pletené odevy a doplnky, výrobky zo železa a ocele, elektrické stroje a zariadenia, bavlna, perly a drahé kovy, plasty. "Napriek pozitívnym výsledkom v obchodnej spolupráci za ostatné roky dosiahnutý objem obchodnej výmeny nezodpovedá možnostiam oboch krajín a kapacite ich ekonomík. Turecko je z dlhodobého výhľadu pre Slovensko bezpochyby zaujímavý a perspektívny trh. Ide o blízky a dosiahnuteľný trh pre stredné a malé podniky," píše ďalej kancelária prezidenta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Cesta prezidenta Ivana Gašparoviča do Turecka môže priniesť zrušenie vízovej povinnosti s krajinou polmesiaca, len vlani tam zamierilo 127-tisíc slovenských občanov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/prezident-odcestuje-do-turecka/

Jedného dňa sa prebudíme s turbanom na hlave....

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Odhaľte pôvod monštra a jeho stvorenie.
pred 7 rokmi
42 hitov, pri ktorých zaplesá srdce asi každej matky nášho čitateľa, ale verím tomu, že ak sa povie Sbohem, lásko, já jedu dál, či La Bamba v českej verzii, sú to dva songy, ktoré má vo svojom repertoári práve Josef Laufer, stali sa nesmrteľnými a pr
pred 3 rokmi
Obľúbený český IT distribútor, Tech Data Distribution, zaradil do svojej ponuky jedinečnú náhradu osvedčeného papierového flipchartu.
pred 5 rokmi
Výbušná konverzačná a situačná komédia na motívy úspešnej divadelnej hry Petra Kolečka sa odohráva jedného večera v zapadnutej dedinskej krčme.
pred 7 rokmi
Existujú dva typy a to buď emocionálne a fyziologicky vyvolané začervenanie tváre.
pred 7 rokmi
Po vypredaných českých divadlách sa Richarda Müllera konečne dočkali aj slovenskí fanúšikovia. Vo štvrtok, 10. mája ho v Bratislave privítal 2x po sebe vypredaný Istropolis.
pred 5 rokmi
Jednotka RTVS premiérovo už túto sobotu predstaví nové ranné vysielanie pre deti Trpaslíci a zábavno-súťažnú reláciu Daj si čas.
pred 6 rokmi
94-ročný filmár si na festivale prevezme ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii a taktiež uvedie svoj film Polnočná omša (1962).