Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prezident by podľa Osuského nemal udeľovať amnestie

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.11.2013

Peter Osuský do parlamentu predložil novelu ústavy a Trestného zákona, ktorými vypúšťa oprávnenia prezidenta udeľovať amnestiu. Hlava štátu však naďalej bude môcť udeľovať individuálnu milosť.
Prezident by podľa Osuského nemal udeľovať amnestie
Zdroj obrázku: Internet
 

Prezident by podľa nezaradeného poslanca a kandidáta na post hlavy štátu Petra Osuského nemal udeľovať amnestie. Osuský do parlamentu predložil novelu ústavy a Trestného zákona, ktorými vypúšťa oprávnenia prezidenta udeľovať amnestiu. Hlava štátu však naďalej bude môcť udeľovať individuálnu milosť.

"Inštitút amnestie má pôvod v monarchistickom usporiadaní európskych štátov v minulých storočiach ako výsadné právo panovníka a v demokratických podmienkach si medzi širšou občianskou verejnosťou nezískal ani rešpekt, ani úctu. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že miera a rozsah, v akom hlavy štátov v našom geopolitickom priestore využívali možnosť udeľovať amnestiu, boli priamo úmerné miere a rozsahu celospoločenskej kritiky takéhoto kroku," argumentuje Osuský.

Amnestia je podľa neho dlhodobo a všeobecne vnímaná ako zneuctenie obetí trestnej činnosti a arogantné vystavovanie slušných občanov možnej recidíve amnestovaných osôb. "Amnestia ako plošný zásah exekutívy do rozhodnutí nezávislých súdov je pošliapaním úsilia tých, ktorí pri ohrození vlastnej bezpečnosti prispeli k vyšetreniu trestných činov a k usvedčeniu páchateľa," dodáva. Odôvodňovanie akejkoľvek amnestie nedostatkom priestorových kapacít podľa jeho slov nemožno ničím ospravedlniť a takúto situáciu nemožno vnímať inak, ako zlyhanie základných povinností štátu na úseku zaistenia bezpečnosti občanov. Nezaradený poslanec pripomína, že terajšia konštrukcia amnestie vzhľadom na jej plošnosť vytvára priestor pre zakrytie niekedy možno cieleného individuálneho omilostenia jednej alebo viacerých konkrétnych osôb pláštikom hromadnej amnestie. Súčasná úprava zároveň nedokáže zabrániť amnestovaniu zločincov odsúdených za tie najťažšie zločiny.

"Predložený návrh však rešpektuje potrebu ústavného nástroja na odstránenie tvrdosti zákona, keď formálne uplatňovanie právnych predpisov nedokáže v ľudskej rovine zohľadniť špecifiká jednotlivých prípadov. Z uvedeného dôvodu sa týmto naďalej ponecháva v ústave inštitút individuálnej milosti, ktorá má v rámci oprávnení hlavy štátu, a to aj napriek určitým rizikám, svoje legitímne miesto," uzatvára Osuský.

Poslanci návrhy prerokujú na novembrovej schôdzi. Ak by novely definitívne schválili, nezaradený poslanec navrhuje ich účinnosť od 1. mája 2014.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Ak dokážeme podnietiť radosť z cvičenia, budeme môcť znížiť počet prípadov užívania drog...
pred 7 rokmi
Inovované najobľúbenejšie hudobné prehrávače na svete prichádzajú v ultratenkej verzii a s úžasnými novými funkciami.
pred 5 rokmi
Ebola je infekčné vírusové ochorenie, neexistuje žiadna prevencia. Pri tejto chorobe zomiera 50 až 90 percent pacientov.
pred 9 rokmi
Kirschnerová je tehotná, rozletelo sa nedávno slovenskými médiami. Kirschnerová má nový album, hovorím ja.
pred 8 rokmi
Už tento rok v Bratislave vystúpi geniálna speváčka, skladateľka a jazzová klavíristka, Diana Krall.
pred 7 rokmi
Bratislavská skupina Para odštartovala najväčšie turné v svojej histórii. Na koncerte v Nitre čakali kapelu nadšení fanúšikovia, ktorí s Parou spievali každú skladbu.
pred 3 rokmi
Vybudovať silnú značku, ktorej logo či názov okamžite zarezonujú v mysliach zákazníkov, tak to je snom snáď každého majiteľa firmy. Vlastníci svetoznámej spoločnosti Durex môžu rozhodne spávať spokojne, veď kto by nepoznal túto firmu?
pred 12 rokmi
Postavila sa voči najmocnejšej armáde sveta.