Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prednostovia krajských školských úradov končia

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.12.2012

Vláda k 31. decembru odvolá všetkých ôsmich prednostov krajských školských úradov.
Prednostovia krajských školských úradov končia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vláda k 31. decembru 2012 odvolá prednostov všetkých ôsmich krajských školských úradov. Kompetencie úradov totiž od nového roku prechádzajú pod obvodné úrady v sídlach krajov.

Návrh na odvolanie ôsmich prednostov predložil kabinetu minister školstva Dušan Čaplovič. Rezort sa neobáva straty peňazí po prechode kompetencií pod obvodné úrady. „Transfer finančných prostriedkov bude transparentne zabezpečený a nie je dôvod vyhlasovať, že nastane nejaká ich strata,“ tlmočil postoj ministerstva jeho hovorca Michal Kaliňák. Podľa neho sa nenaruší riadny chod škôl a školských zariadení a do procesu financovania je naďalej aktívne zapojené ministerstvo školstva, ktoré bude ich čerpanie sledovať a kontrolovať.

Hovorca ministerstva školstva pripomenul, že kompetencie krajských školských úradov bez zmeny prechádzajú na odbor školstva na obvodnom úrade v sídle kraja. Metodické riadenie miestnej štátnej správy na úseku školstva zostáva v plnej kompetencii ministerstva školstva, ktoré ho bude uplatňovať prostredníctvom odborného útvaru na úseku školstva, zdôraznil Kaliňák. Odbor školstva na obvodnom úrade bude mať naďalej kompetencie v oblasti kontroly, tak ako si ich naďalej zachováva ministerstvo školstva a ministerstvo vnútra.

Poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý viackrát zopakoval, že rezort školstva je od začiatku roka ošklbávaný o kompetencie a peniaze, či už v oblasti eurofondov alebo prechodu krajských školských úradov pod rezort vnútra. Podľa Beblavého takto prechádza nemalá časť rozpočtu školstva a veľa kompetencií pod ministerstvo vnútra. Obáva sa, že ministerstvo školstva nebude mať dostatočné kompetencie, aby udržalo kontrolu nad peniazmi.

Parlament ešte v októbri schválil zákon o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe, ktorý počíta so zánikom 64 špecializovaných krajských úradov, vrátane ôsmich krajských školských úradov. Ich kompetencie prejdú na obvodné úrady v sídlach krajov.

Zákonom odštartoval prvú etapu reformy štátnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa). Pri zrušení krajských školských úradov, krajských stavebných úradov a územných vojenských správ prejdú ich kompetencie na obvodné úrady v sídlach krajov, keďže na nižšej úrovni v súčasnosti tieto úrady nemajú ekvivalent. Pôsobnosť ostatných rušených úradov prejde na obvodné úrady v sídlach krajov príslušnej existujúcej špecializovanej miestnej štátnej správy. Týka sa to krajských úradov životného prostredia, krajských pozemkových úradov, krajských lesných úradov, krajských úradov pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a katastrálnych úradov na úrovni kraja.

O prácu by malo prísť v dôsledku rušenia špecializovaných krajských úradov 199 ľudí. Zákon, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2013, by mal štátny rozpočet v budúcom roku odľahčiť o asi 3,2 milióna eur.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Spoločnosť Nikon predstavila svoju novú vlajkovú loď formátu FX, fotoaparát D4S.
pred 6 rokmi
Beseda k českému prekladu knihy spisovateľa Jozefa Kollára Bol som detský špión zaplnila sálu do posledného miesta.
pred 6 rokmi
Niekdajšia členka skupiny Spice Girls nahradí v ôsmej sérii súťaže Sharon Osbourne.
pred 6 rokmi
Model VAIO Pro 11 je s uhlopriečkou displeja 29,4 cm (11,6”) a hmotnosťou 0,87 kg dokonca najľahším Ultrabookom s dotykovým displejom na svete.
pred 9 rokmi
Tehotenstvo a samotný pôrod je obrovskou záťažou pre Váš organizmus.
pred 6 rokmi
Pokračovanie úspešnej audioknihy Milana Lasicu je už v predaji
pred 7 rokmi
Posledný júnový týždeň, 28. 6. – 1. 7., odštartuje v Žiline už piaty ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča.
pred 7 rokmi
Po prvýkrát na Slovensku vychádza jedinečné spojenie čistej poézie a nežných obrazov. Legendárny básnik a textár Kamil Peteraj vpísal básne do obrazov uznávaného maliara Martina Augustína.