Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pred 20 rokmi zomrel symbol Pražskej jari

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.11.2012

Pred dvadsiatimi rokmi, 7. novembra 1992, zomrel v pražskej nemocnici politik a štátnik Alexander Dubček.
Pred 20 rokmi zomrel symbol Pražskej jari
Zdroj obrázku: Internet
 

Pred dvadsiatimi rokmi, 7. novembra 1992, zomrel v pražskej nemocnici politik a štátnik Alexander Dubček.

Skonal na mnohopočetné zlyhanie orgánov v dôsledku komplikácií po autonehode, ktorá sa stala 1. septembra 1992 na 88. kilometri diaľnice D1 pri českom meste Pelhřimov, keď cestoval z Bratislavy do Prahy na zasadnutie FZ. Vyšetrovanie Dubčekovej smrti skončila polícia vo februári 2000, keď prezentovala, že išlo o tragickú náhodu.

Alexander Dubček sa narodil 27. novembra 1921 v Uhrovci pri Bánovciach nad Bebravou a v rokoch 1925-1938 žil s rodičmi, ktorí boli členmi slovenského vysťahovaleckého družstva Interhelpo, v Sovietskom zväze. Vyučil sa za strojného zámočníka a vysokoškolské vzdelanie získal na Vysokej politickej škole pri ÚV KSSZ v Moskve. Od roku 1949 pracoval v rôznych straníckych funkciách, v rokoch 1962-1968 bol členom predsedníctva ÚV KSS. V roku 1968 ho ako predstaviteľa protidogmatického kurzu v strane a bojovníka proti kultu osobnosti zvolili za prvého tajomníka ÚV KSČ.

Alexandra Dubčeka považujú Slováci za človeka, ktorý najpozitívnejšie ovplyvnil vývoj slovenskej spoločnosti. S jeho menom sa spája Pražská jar - obdobie českých a slovenských dejín od januára do augusta 1968, ktoré bolo začiatkom obrodného procesu demokratizácie spoločnosti. Ukončila ho okupácia ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968. Dubček a ďalší spolupracovníci boli nútení podpísať tajný, takzvaný Moskovský protokol, podľa ktorého sovietske vojská zostali v Československu.

Bola upevnená komunistická diktatúra a Dubček bol obvinený z porušovania zásad marxizmu-leninizmu. V apríli 1969 ho odvolali z funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ, krátko bol predsedom Federálneho zhromaždenia, v rokoch 1969-70 čs. veľvyslancom v Turecku. V roku 1970 bol vylúčený z KSČ. Nasledujúcich 20 rokov žil v Bratislave politicky sledovaný ako osobnosť, ktorá sústreďovala okolo seba demokratické, antinormalizátorské sily. Po novembri 1989 sa vrátil do politiky, bol predstaviteľom Verejnosti proti násiliu (VPN), v rokoch 1989-90 predsedom Federálneho zhromaždenia a od roku 1992 členom a predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska.

V roku 1989 Alexandrovi Dubčekovi, ktorý je v zahraničí známy predovšetkým ako politik presadzujúci ideu tzv. socializmu s ľudskou tvárou, udelil Európsky parlament Sacharovovu cenu. V októbri 2008 poslanci NR SR schválili zákon o zásluhách Alexandra Dubčeka, v ktorom stojí, že sa mimoriadne zaslúžil o demokraciu, o slobodu slovenského národa a o ľudské práva. Jeho meno nesie aj univerzita v Trenčíne.

Foto: ČTK
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Schwarzeneggera a Stallonea spoločne hospitalizovali so zraneniami, ktoré utrpeli pri natáčaní akčnej snímky The Expendables 2.
pred 10 rokmi
Automobilka Lotus povestná extrémne ľahkými konštrukciami prichádza s ďalšou novinkou...
pred 9 rokmi
Nová verzia ponúka vylepšené pracovné postupy pri spracovaní digitálnych fotografií
pred 8 rokmi
Podľa štúdie Európskej komisie máme k dispozícii v priemere len 74 % inzerovanej rýchlosti, za ktorú platia.
pred 11 rokmi
Disk, ktorý mapuje Shakiru na jej viac než ročnom koncertnom putovaní po celom svete vyšiel síce už dávnejšie a na DVD sa dokonca objavil už aj v novinových stánkoch v sekcii lacných DVD, stojí za pozornosť.
pred 8 rokmi
Slovensko bojuje o investíciu nemeckej automobilky BMW s viacerými krajinami ako Maďarsko, Česko, Slovinsko a Chorvátsko.
pred 10 rokmi
Po tom, čo sa tento disk objavil na sklonku minulého roka ako súčasť špeciálnej edície albumu Lázničky, vychádza kompilácia Z garáže aj ako samostatné CD.!
pred 10 rokmi
Prvý tohtoročný vianočný album je známy. Už 24. októbra ho vydá kanadská hviezda, držiteľ ceny Grammy Michael Bublé pod jednoduchým názvom Christmas.