Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pre východných katolíkov sa dnes začína pôst

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.02.2015

Pôst je obdobím, keď sa má veriaci usilovať o obrátenie, zmenu zmýšľania, postojov a vzťahov k Bohu, k sebe i k blížnym.
Pre východných katolíkov sa dnes začína pôst
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pre katolíkov byzantsko-slovanského obradu na Slovensku sa dnes začína veľkopôstne obdobie. Veľký pôst, nazývaný tiež Svätá štyridsiatnica, sa v byzantskom obrade začína už v pondelok a trvá do piatku pred Lazárovou sobotou.

Do obdobia pôstu počítajú gréckokatolíci aj soboty a nedele, hoci v tieto dni nie je predpísaný striktný pôst. Latinský obrad na rozdiel od byzantského nedele nepočíta, preto sa začína Veľký pôst až v stredu. V prvý deň Veľkého pôstu je predpísaný prísny pôst – nekonzumujú sa mäsité ani mliečne pokrmy, ani vajcia, iba raz je možné sa dosýta najesť.

Pôst je obdobím, keď sa má veriaci usilovať o obrátenie, zmenu zmýšľania, postojov a vzťahov k Bohu, k sebe i k blížnym. Bohoslužobné texty nabádajú rozjímať nad vlastným životom, zastaviť sa v zhone námah. Rozjímanie a sprítomnenie Kristovho spásonosného utrpenia je v byzantskom obrade vyhradené až na Veľký týždeň.

Pôstne obdobie sa výrazne prejavuje aj v liturgickom živote byzantskej cirkvi. Bohoslužby okrem osobitných veľkopôstnych melódií charakterizujú rôzne kajúce prvky – najmä hlboké poklony. Podľa starobylej tradície sa v stredy a piatky slúžia liturgie vopred posvätených darov. Pri tejto liturgii podobnej večierni (vešperám) sa veriacim rozdeľujú vopred posvätené eucharistické dary, bohoslužba nemá anaforu (eucharistický kánon) a neobsahuje premenu svätých darov. Je to bohoslužba s najsilnejšie vyjadrenou eucharistickou úctou v byzantskom obrade. V niektorých farnostiach sa zachovávajú aj aliturgické dni – v pondelky, utorky a štvrtky sa neslávi liturgia sv. Jána Zlatoústeho, ale len veľkopôstna večiereň alebo iné bohoslužby z časoslova. V prvý týždeň Veľkého pôstu sa tiež zvykne modliť Veľký kajúci kánon sv. Andreja Krétskeho s poklonami, ktorý je na začiatku pôstu rozdelený na štyri časti; v piatom týždni Veľkého pôstu sa potom modlí celý naraz. Počas Svätej štyridsiatnice sa gréckokatolíci osobitne intenzívne modlia aj za mŕtvych – druhá, tretia a štvrtá sobota Veľkého pôstu sú označované ako zádušné soboty.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Najväčší objav poľskej jazzovej scény posledného desaťročia Leszek Możdżer navštívi Bratislavu spolu so švédským kontrabasistom a violončelistom Larsom Danielssonom a izraelským perkusionistom Zoharom Frescom.
pred 7 rokmi
V marci 1984 otriasla Islandom správa o šokujúcej udalosti. Po nečakanej prudkej búrke sa niekoľko kilometrov od pobrežia potopila rybárska loď s celou posádkou. Jeden jej člen však poprel všetky fyzikálne zákony a prežil.
pred 4 rokmi
Mrazivý psychotriler, ktorý poteší nielen fanúšikov hororov.
pred 9 rokmi
Kniha duší je voľné pokračovanie úspešného bestselleru Knižnica mŕtvych od Glena Coopera.
pred 13 rokmi
Česká diva Helena Vondráčková, napriek tomu, že pred pár dňami oslávila okrúhle šesťdesiate narodeniny nezaháľa a pre svojich fanúšikov pripravila...
pred 8 rokmi
Korben Dallas je pre filmových fanúšikov už navždy postavou, ktorú Bruce Willis stvárnil vo filme Piaty element.
pred 9 rokmi
Rebecca a Cecil, slávna dvojica superšpiónov, sa vracia s novým dobrodružstvom v štvrtom pokračovaní filmovej série skvelého Roberta Rodrigueza.
pred 9 rokmi
Tvorcom podarilo vyčarovať celkom vtipný, nenásilný a hlavne rýchly scenár. Na jeho základe vznikol na moje veľké prekvapenie film, na ktorom som sa skutočne smial.